Medimagazin logo

Sağlık personeli risk grubunda

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü, yaz mevsimiyle birlikte görülmeye başlayan kene vakalarına karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.
Sağlık personeli risk grubunda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yaz mevsiminin başlamasıyla ülke genelinde kene ısırması vakalarında artış olduğu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı son yıllarda tedavide görülen gelişmelere rağmen, kene vakalarındaki ölüm oranlarının yüksekliğine dikkat çekildi.
        
Kenenin kurak ve yarı kurak bozkır iklim şartlarında daha fazla görüldüğü hatırlatılan açıklamada, şu uyarılarda açıklık getirildi: "Kene, genellikle bozkır ile diğer iklimlerin kesişme yerlerinde, kuru taban örtüsüne sahip bodur ormanlık alanlarda Yaygın olarak görülmektedir. Özelikle, tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, veterinerler, kasaplar, mezbaha çalışanları ve sağlık personeli risk grubudur. Kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanlar da risk altındadır. Henüz ergin olmamış keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alır, gelişme evrelerinde muhafaza eder, ergin kene olduğunda da hayvanlardan ve insanlardan kan emerken bulaştırır. Bu nedenle de mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan kaçınmak gerekir. Kene riski olan yerlerde bulunulduğunda, vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmelidir. Kenelerin vücuda girebileceği olası açıklıkların kapatılması önemlidir. Pantolon paçalarının çorap içine konulması veya çizme giyilmesi gibi önlemler olumlu sonuç vermektedir. Ayrıca, vücudun açıkta kalan alanlarına ve elbiselere cilde sürülebilen böcek kovucu maddelerin uygulanması da korunma için etkili olmaktadır."

sağlık
personeli
risk
grubunda
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir