Medimagazin logo

Sağlık Personeli, çalıştığı yerleşim yerinin sınırları içinde ikamet edecek

Sağlık Bakanlığı, sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması ve sağlık hizmetinin aksamaması için personelin ikamet sınırlarını belirleyen bir genelge yayımladı.
Sağlık Personeli, çalıştığı yerleşim yerinin sınırları içinde ikamet edecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

GENELGE 2012/31

.......VALİLİĞİNE

Bilindiği üzere, sağlık hizmetlerinin aciliyeti, sürekliliği ve ertelenemez özelliği sebebiyle, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personelinin, ihtiyaç duyulduğunda sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaşması gerek sağlık hizmetlerinin etkililiği gerekse hastaların ihtiyaç duydukları sağlık hizmetine zamanında ulaşabilmeleri bakımından büyük önem taşımaktadır.

11/10/2011 tarihli ve 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 55 inci maddesinde; "(1) Bakanlık, kamu ve özel bütün sağlık kuruluşlarında çalışmakta olan sağlık personeli için görevli olduğu kuruluşun bulunduğu yerleşim yeri sınırları içinde ikamet etme mecburiyeti getirebilir. Bu mecburiyetin usûl ve esasları Bakanlıkça belirlenir." hükmü yer almaktadır.

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında sağlık hizmetlerinin verimli ve aksamadan yerine getirilmesini temin amacıyla normal mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulabilen sağlık personelinin, ihtiyaç durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna ulaşması gerekmektedir. Bu itibarla ilgili personelin normal ulaşım şartlarında 30 dakika içinde sağlık kuruluşunda bulunmasını sağlayacak şekilde yukarıdaki kanun hükmüne riayet edilmelidir.

Mülki İdare Amirleri eş durumu, sağlık mazereti sebebiyle ya da personelin ikameti için mesken bulunamadığı durumlarda sağlık hizmetinin aksamaması için gerekli tedbirleri almak kaydıyla, bu süreyi ilgili kişinin ihtiyacını dikkate alarak belirleyebilir.

Uygulamanın titizlikle takibi ile genelgeye aykırı hareket eden personel hakkında görev yaptığı kuruluşun mevzuatına göre idari ve disiplin işlemi yapılması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Nihat TOSUN
Bakan a. Müsteşar

sağlık
personeli
çalıştığı
yerleşim
yerinin
sınırları
içinde
ikamet
edecek
Yorum (49)
dr.geçici
izmir sağlık müdürlüğü boş kadrolara atama yapılmasını başaramadığı için devamlı en uzak ilçelerin acillerini geçici haksız görevlendirmelerle dolduruyor.son zamanlarda kronik hastalıkları raporla sabitlenmiş doktorlar bile geçici görevlere yollanıyor mübarek ramazanda.bu durumda artık geçici görevlendirmelerde biter herhalde
0
Cevapla
Erol Ünlü
Bu kadar korkak, ortak hareket edemeyen, embesil bir meslek grubu herşeye layıktır..
0
Cevapla
opdr
Personeline bu kadar dusman olan bir bakanlik daha yoktur. Esleri birbirinden 90 km uzaga atayip sonra yarim saatte geleceksin demek insan haklarina bile aykiri
0
Cevapla
mehmet karadeniz
bu sınırdan kastı anlamadım. belediye sınırı mı il sınırı mı mahalle sınırı mı? ev kirasını kim karşılayacak zorunlu sürgün mü olacağız...
0
Cevapla
oyk
Oldu canım ! Sen eşi hakim, savcı, asker, polis olmayanı hatta eşi uzm.dr. olanı bile eşten sayma A bölgesi, C bölgesi hikayesi anlatarak EŞ DURUMU TAYİNİ yapma ondan sonra yarım saatte doktor gelsin. Bu bölüp, parçaladığınız ailelerin annesiz, babasız büyüyen çocukların hesabını 2 cihanda nasıl vereceksiniz acaba hiç düşündünüz mü? Herkese 3 çocuk doktora hiç çocuk çünkü herkes eşinden uzakta ayrı!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir