Medimagazin logo

Sağlık Komisyonu Başkanı'ndan şiddeti önlemek için 3 öneri

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için personele şiddetin tanımının ve çeşitlerinin yanısıra halkla ilişkiler ve iletişim becerileri dersleri verilecek. Projeye göre doktor, hasta ve hasta yakınlarına psikolog gibi yaklaşmanın yolları öğretilecek
Kaynak: YENİ ŞAFAK - ELİF ÖZLEM KARATAŞ
Sağlık Komisyonu Başkanı'ndan şiddeti önlemek için 3 öneri
Orhaneli Devlet Hastanesi'nde yapılan tatbikatta sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve bebek kaçırma olayları canlandırıldı.
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, çalışanlarına yönelik şiddete karşı harekete geçti. Çözüm arayışlarına giren Bakanlık hastanelerdeki çalışanlarına iletişim, davranış bilimleri ve dil eğitimi verilmesi için çalışmalar yapacak. TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar da, şiddetin önlenmesi için 3 öneride bulundu; 'İlköğretim çağından itibaren müfredatta şiddeti önleyici bütünlükte eğitim verilsin. Tıp fakülteleri ve hemşirelik meslek yüksekokullarında 1. sınıftan itibaren zorlu hastalarla iletişimi öğrenmek için iletişim eğitimi verilsin. Son olarak sağlıkta şiddete yönelik daha caydırıcı tedbirler ortaya konulsun.'

3 BİNDEN FAZLA VAKA

Geçtiğimiz yıl 3 bin 84 sağlık çalışanın şiddet görmesi Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı hastanelerde güvenlik önlemlerini artırırken, doktor-

hasta ilişkisinin daha sağlıklı işlemesi için doktorlara iletişim kursu vermeye karar verdi. Kursta doktorlara halkla ve hastalarla iletişimlerinde daha sağlıklı ve yararlı bir iletişim sağlayabilmenin yolları anlatılacak.

ŞİDDETİN KAYNAĞINA İN

Hastanelerde hasta ve hasta yakınlarının uyguladığı şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına şiddet anlatılacak. Şiddetin fiziksel ve psikolojik yönleri gösterilecek. Uzmanlar şiddet hakkında sağlık çalışanlarına seminerler ve konferanslar verecek. Hukuk danışmanları şiddete maruz kalan çalışanları dava açma sürecini hakkında bilgilendirecek.

Çözüm için 3 öneri

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, sağlıkta şiddetin önlenmesi için 3 öneride bulundu. Ünüvar öncelikle ilköğretim çağından itibaren müfredatta şiddeti önleyici eğitim verilmesini talep etti. İkinci adım olarak, tıp fakülteleri ve hemşirelik meslek yüksekokullarında 1. sınıftan itibaren zorlu hastalarla iletişimi öğrenmek için iletişim eğitimi verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ünüvar, son olarak sağlıkta şiddete yönelik daha caydırıcı nitelikte tedbirler ortaya konulmasını ve sonuçlarının toplumla paylaşılmasını istedi.


Sınavı geçene sertifika

Sağlık çalışanlarına teorik eğitimin yanı sıra pratik eğitim de verilecek. Şiddetten korunma yolları slaytlar ile gösterilecek. Derslerde uygulamalı eğitime de yer verilecek. Şiddet uygulayan kişinin etkisiz hale getirilmesinin yolları anlatılacak. Hasta ve hasta yakınlarının sakinleştirilmesi için yapılması gerekenler belirtilecek. Derslerin ardından ölçme ve değerlendirme süreçlerine geçilecek. Başarı gösterenlere sertifika verilecek.

sağlık
komisyonu
başkanı'ndan
şiddeti
önlemek
için
3
öneri
Yorum (25)
faruk
Bence sağlık çalışanına şiddet uygulayanı SGK'dan çıkartmak lazım. Şiddet uygulayan ücretsiz sağlık hizmeti alamasın. En etkili ve caydırıcı olabilecek yöntemin bu olduğunu düşünüyorum.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
başarı gösterenlere ne sertifikası verilecek? ne işe yarayacak? resmen komedi. bu komedinin yazarları ve sahneleyenleri bizlerden daha zavallılar.
0
Cevapla
Hamuş
yine aynı şey. sanki suçlu sağlık çalışanı gibi. Ya sen bataklığı kurutmak yerine etrafına gelenlere maske dağıtıyorsun...
0
Cevapla
Dr. Cankat
''Zorlu hastalarla iletişim dersi verilecek'' miş... Yani hekim olarak ''ağabey hoşgeldin, bi emrin var mı? Öksürüğün varsa sana özel bir kokteyl hazırlayayım mı? Abla siz oturun ben şu masaya bakıp hemen geleceğim...'' şeklinde konuşmayı öğreneceğiz. Milleti eğitmek yerine biz eğitileceğiz... Yaşasın AKP sağlık hizmeti ve sağlık işleri...
0
Cevapla
Hakan
Allah askina yine mi suc saglikcinin, biriside cikip hastalari egitelim diyemez mi bu nasil memleket. Cok gormemek lazim ama 12sene egitimle uzmanlik diplomasi verdigi pediatristine "antibiyotik yazmama" kadin dogumcusuna "sezaryen yapmama" kursu veren bir zihniyetin esiriyiz bizler.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir