Medimagazin logo

Sağlık Bakanlığı, 'su firmasına haksızlık yapıldığı iddiası'nı yalanladı

Sağlık Bakanlığı, uygunsuz dolum yapan su firmaları listesinde açıkladığı Beysu firmasının, 'kendisine haksızlık yapıldığı ve Sağlık Bakanlığı'nın hata yapıldığını fark etmesi üzerine geri adım attığı' haberlerini yalanladı.
 Sağlık Bakanlığı, 'su firmasına haksızlık yapıldığı iddiası'nı yalanladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "İstanbul'da Konya firmalarının tanıtımının yapıldığı bir toplantıda Kamer Holding yetkilisi tarafından şirket bünyelerinde faaliyet gösteren ve damacana su üretimi yapan Beysu firmasının Bakanlığımızca haksızlık sonucu kara listeye alındığı ve sonradan yapılan hatanın fark edilerek düzeltildiği, oysa Sağlık Müdürlüğü'nde de kendi markalarının kullanıldığı yönünde bir haber bugün bir gazetede yayınlanmıştır. Bu haber üzerine bazı hususların açıklanmasına ihtiyaç duyulmuştur." denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer verildi: "Bakanlığımızca 26.07.2012 tarihinde Beysu firmasına ait damacana dolum tesisinde yapılan denetimlerde alınan damacana suyu numunelerinde "koliform bakteri" tespit edilmiş olup 'İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe' aykırı bulunmuştur. İlgili mevzuat gereği firmanın damacana su dolumu durdurulmuş, uygunsuzluk nedeni açıklanmış ve firmadan uygunsuzluğun giderilmesine yönelik düzeltici faaliyette bulunması istenmiştir. Söz konusu tesiste yapılan kontrollerde mikrobiyolojik kirlenmenin damacanaların yıkanması aşamasındaki eksikliklerden kaynaklanmış olabileceği tespit edilmiştir. Su kaynağında kirlilik bulunmadığından damacanaların mevzuatına uygun şekilde özenle temizlenmesi suretiyle uygunsuzluğun kısa sürede kolayca giderilmesi mümkündür. Firmanın Bakanlığımız rehberliğinde eksikliklerini gidermeye yönelik önlemleri aldığını beyan etmesi üzerine alınan kontrol numunelerinde uygunsuzluğun giderildiği tespit edilmiş ve tekrar damacana su dolumu yapmasına müsaade edilmiştir. Firmanın su üretimi haftalık kontrollerle halen takip edilmektedir. Hal böyleyken firmanın "kendisine haksızlık yapıldığı ve Sağlık Bakanlığı'nın hata yapıldığını fark etmesi üzerine geri adım attığı" yönündeki iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortadadır."

Bakanlığın halk sağlığının korunması temel amacı doğrultusunda denetimlerine devam edeceğini ve konuya ilişkin yürütülen çalışmaların her aşamasında basın açıklamaları ile kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceği bildirildi.

sağlık
bakanlığı
'su
firmasına
haksızlık
yapıldığı
iddiası'nı
yalanladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir