Medimagazin logo

Sağlık Bakanından hayatını kaydeden hekimler ve hekim adayı ile ilgili açıklama

Demircan "Ölüm nedenlerinin ne olduğu konusunda kesin bir şey söylemek durumunda değiliz ama elbette doktorların, sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi bizim görevimiz. Bu konuda göreve geldiğimiz günden beri bu konuyu gündeme getirdik." dedi.
Sağlık Bakanından hayatını kaydeden hekimler ve hekim adayı ile ilgili açıklama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Katar Sağlık Bakanı Hanan Muhammed Al Kuwari ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Demircan, Medimagazin muhabirinin  "2 gün içinde, 2 hekim ve 1 tıp fakültesi öğrencisinin intihar ettiği ve hekimlerin intihar gerekçesinin yoğun çalışma koşulları olduğu" yönündeki iddiaları sorması üzerine, "Ölüm nedenlerinin ne olduğu konusunda kesin bir şey söylemek durumunda değiliz ama elbette doktorların, sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi bizim görevimiz. Bu konuda göreve geldiğimiz günden beri bu konuyu gündeme getirdik." dedi.

Sadece ücretler konusunun değil aynı zamanda çalışma şartlarının da iyileştirilmesi için fiziki mekanlarda yapılan iyileştirilmelerin de yetmediğini belirten Demircan, şunları kaydetti:

"Fiziki mekan ötesinde çalışan sayısını optimum düzeye çıkarmamız gerekiyor. Sağlık çalışanları arasında bizim şu anda hekim açığımız, pratisyen hekim açığının 5 yıla kadar kapanacağı görünüyor. Orada bir sıkıntı olmayacak, gelen mezunlar açığı kapatacak.

Uzman hekim açığının bir müddet daha devam etme durumu var. Çünkü, uzman hekimlik, ayrıca bir ek süre gerektiriyor. Son kura sürecinde, Türkiye'nin bu olumlu istikametteki gelişmesini gördük ve pratisyen hekimlerin TUS'a giriş kontenjanını 6 binden 8 bine çıkardık, yüzde 30'luk bir artış sağladık. Türkiye bugünkü eğitim gücüyle, önümüzdeki 10 yıl içerisinde uzman ve pratisyen hekim açığını da çok rahat kapatmış olacak. Türkiye'nin hemşire ve yardımcı sağlık hizmetleri açısından da açığı var. Bu personel açığını da kaynakları güçlendirerek karşılayacağız. Mesele, kadro meselesi... Biz kadro geldikçe bunları dolduracağız."

Önümüzdeki yıl alınması öngörülen sağlık çalışanı sayısının ne olduğunun sorulması üzerine de Demircan, şu an için sayının netleşmediğini, bunun ancak bütçe ile birlikte kesinlik kazanacağı söyledi.

"Tütünle ilgili bir çalışma var ama netleşmiş bir çalışma değil"

Demircan, güvenlik soruşturması devam eden ve henüz ataması gerçekleşmeyen sağlık çalışanlarının durumuna ilişkin soruya da "Yaklaşık 12 bin kişinin ataması olmuştur. Bunların KHK gereği, OHAL gereği soruşturma yapılarak atanması gerekiyordu. Soruşturmaları bitenler atandı." karşılığını verdi.

Soruşturmaların daha tamamlanmadığını ifade eden Demircan, "Bir müddet daha beklemek durumunda kalıyoruz." dedi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın, geçtiğimiz günlerde tütünle mücadele kapsamında yeni düzenlemelerin olduğu yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine ise Demircan, "Tütünle ilgili şu anda bir çalışma var, ama daha netleşmiş bir çalışma değil. Halkın sağlığını koruyacak ve içenlerin de fazla zarar görmesini engelleyecek tedbirler almak istiyoruz." diye konuştu.

Demircan, elektronik sigarayla ilgili çalışma netleşince paylaşımda bulunacağını söyledi.

sağlık bakanı
doktor
intihar
Yorum (6)
Dr.Cevdett
Bakanlığımızın iletişim sitesi olan sbn.gov.tr' ye sorunlarımızla ve çözüm yollarıyla ilgili yaklaşık 50 tane yazı yazdım 2010'dan beri. Bunların en az 10 tanesi bakanımızın ''bana ulaşın'' kısmına idi. Hepsinde gelen cevap ''bakanlığımız ilgili birimine iletilmiştir, görüşleriniz değerlendirmeye alınacaktır'' şeklinde oldu.
54
Cevapla
ufuk engin
Bozuk plak gibi sürekli aynı cümleler..konu ne olursa olsun sonradan konuyu bağladığı yer kalıplaşmış aynı cümleler...hiçbir iyi şey yapmayacaklar çalışanlar lehine..çünkü temel anlayış öncelikli hekim düşmanlığı bu iktidarın..
93
Cevapla
aycan demir
bildikleri tek çalışma yapıyoruz, maliye ile görüşüyoruz,önceliğimiz sağlık çalışanları.Artık hiç bir sağlık çalışanı inanmıyor.bakan değişsede aynı klişe laflar.bundan şunu anlıyoruz doktor karşıtı insanlar bakanlıkta olduğu sürece bu lafları sıkça duyacağız
31
Cevapla
N.Ç
çok üzgünüm genç canlara ,onca emege, yaşanmamış yıllara, hayallare ,,,,bu düzenin sorumlularına hakkımı helal etmiyorum…...
48
Cevapla
dr durmuş demir
KAÇINILMAZ İLAHİ BUMERANG YASASI: KİŞİNİN TEZGAHLADIĞI KÖTÜLÜK DÖNER DOLAŞIR KENDİNİ KUŞATIR. BU KÖTÜ DÜZENİN TEZGAHÇILARI DA ELBET BU KÖTÜ SAĞLIK SİSTEMİNİN KÖTÜ SONUÇLARINI TADACAKLAR...AMAN DİKKAT ETSİNLER; BİR GÜN CİNNET GEÇİREN BİR DR İNTİHAR ETMEK YERİNE KENDİSİNİ BU TÜKENMİŞLE SÜRÜKLEYENLERİ CEZALANDIRMAYI DENEMESİN...
3
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir