Medimagazin logo

Özelde tedavi cep yakıyor, hastanelere ödenen para 5 yılda yüzde 64 arttı

Türk Sağlık-Sen, özel hastanelerde yapılan tedavi harcamaları ile ilgili yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaştı. Sendikanın yaptığı araştırmaya göre özelde tedaviye ödenen para her geçen yıl artıyor. Fark ücretinin alınmaya başlandığı 2008 yılından beri devletin özel hastanelere yaptığı sağlık harcamaları son 5 yılda ciddi oranda artış gösterdi. SGK özel sağlık kuruluşlarına 2008 yılında 4.1 milyar öderken, 2012 yılında bu rakam 6,8 milyar liraya çıktı. Yani 5 yılda devletin özel hastanelere ödediği para yüzde 64 arttı.
Özelde tedavi cep yakıyor, hastanelere ödenen para 5 yılda yüzde 64 arttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Özel hastanelerin alacağı fark ücretlerinin yüzde 90’dan yüzde 200’e çıkarılması üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından özelde tedavi ile ilgili bir araştırma yapıldı. Araştırma sonucuna göre vatandaşın cepten sağlık harcaması her yıl artıyor. Katkı payları ve artan sağlık madde fiyatları ile özelde tedaviyi her geçen yıl pahalılaşıyor. Fark ücretinin alınmaya başlandığı 2008 yılından beri yapılan sağlık harcamaların değerlendirildiği araştırmaya göre son 5 yılda vatandaşın da, devletin de özel sektöre ödediği para hızla arttı.

SAĞLIK 5 YILDA YÜZDE 121 ZAMLANDI

Yapılan araştırmada TÜİK tarafından yayınlanan sağlık madde fiyatlarındaki artışlar da incelendi. 2008 yılı Eylül ayı ile 2013 yılı Eylül ayı arasındaki fiyatlar ele alındı. Türk Sağlık-Sen’in araştırmasına göre 5 yılda sağlık madde fiyatlarını belirleyen 17 kalemdeki artışların ortalaması yaklaşık yüzde 121. Bu artışlar içerisinde en dikkat çekenleri ise yüzde 329 ultrason ücreti, yüzde 278 röntgen ücreti, yüzde 266 laboratuvar tahlil ücretleri oldu. Emar ücretinde yüzde 230, hastane yatak ücretinde yüzde 183, diş dolgu ücretinde yüzde 158, normal doğum ücretinde yüzde 133, diş çekme ücretinde yüzde 91, ameliyat ücretinde yüzde 31 ve sezaryen doğum ücretinde de yüzde 28 artış yaşandı.

Araştırmada SGK’nın özel sağlık kuruluşlarına yaptığı ödemelere de yer verildi. SGK özel sağlık kuruluşlarına 2008 yılında 4.1 milyar öderken, 2012 yılında bu rakam 6.8 milyar liraya çıktı. Yani 5 yılda devletin özele ödediği para yüzde 64 arttı.

Araştırmada 2013 yılının ilk 6 ayında da 3.7 milyar lira ücret ödendiği belirtilerek, geçmiş yıllardaki yıl içerisindeki artışlar dikkate alındığında 2013 yılında SGK’nın özel hastanelere 7.8 milyar liraya yakın bir ödeme yapacağı ifade edildi. Bu artış dikkate alındığında ise 6 yılda devletin özele ödediği para miktarı yüzde 90 artmış olacak.

CEPTEN SAĞLIK HARCAMASI YÜZDE 17.5 ARTTI

Araştırmada vatandaşın cepten yaptığı sağlık harcamaları da incelendi. Vatandaşların sağlık hizmeti için kendi cebinden ödediği para 2008 yılında 10 milyar lira iken, 2012 yılında 11 milyar 750 milyon liraya ulaştı. Yani yaklaşık olarak yüzde 17.5’lik bir artış meydana geldi. Türk Sağlık-Sen’in araştırmasında ayrıca 2012 yılında özel hastanelerde 62 milyon muayenenin gerçekleştirildiği belirterek vatandaşın cebinden özel sektör vasıtasıyla 744 milyon TL’nin çıktığı belirtildi.

"SAĞLIK PİYASA ŞARTLARINA TERK EDİLMEMELİ"

Türk Sağlık-Sen olarak özel sektörün sağlık hizmeti vermesine karşı olmadıklarını, fakat sağlığın piyasanın insafına bırakılmaması gerektiğini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “2008 yılında yüzde 30’la başlayan fark ücreti alımı bugün yüzde 200’e çıktı. Özel sektörün sağlık hizmeti sunmasına karşı değiliz, fakat bu tür düzenlemelerle sağlığın piyasanın insafına terk edilmesine karşıyız. Sayın Bakan'ın da böyle bir düzenlemenin vatandaşın lehine olacağını ilan etmesini anlamış değiliz. Türkiye’de her geçen gün vatandaşın özelde sağlık hizmetlerine harcadığı para artıyor. Cepten harcamalardaki, sağlık fiyatlarındaki artışlar bunun somut örneğidir. Özel sektörde fark ücretlerinin yüzde 200 artırılması, 10 gün içinde aynı branşta farklı doktora gidenden 5 TL alınması, sağlık madde fiyatlarının her ay artması, sağlığın nasıl paralı hale geldiğini anlatmaya yeterlidir. Ne yazık ki katkı payı, reçete parası adeta bir vergiye dönüşmüştür. Bu yüzden muayene katılım payı gibi ücretlere son verilmeli ve özel sektörün alacağı fark yeniden düzenlenmeli ve makul bir seviyeye çekilmelidir.”

özelde
tedavi
cep
yakıyor
hastanelere
ödenen
para
5
yılda
yüzde
64
arttı
Yorum (7)
Dr Hakan
Sağlıkta dönüşüm ve tam gün yasası amacına ulaştı, artık vatandaşın cebinden para çıkmayacak, direkt banka havalesi yapabilecek.
0
Cevapla
hakan meriç
Fark veya para vermek istemiyorsanz devlet hastanesine gidersiniz,özele gidip para vermemek die bişey yok
0
Cevapla
Dr. M.Ç.
Araştırma yaparken ve ya sunarken doğru ve eksiksiz sunmak lazım. Yoksa bektaşi fıkrasındaki gibi yanlışa düşme ihtimali var. 1- SGK 2007 den bu yana SUT fiyatlarını birkaç kalem hariç hiç arttırmadı tam tersi azalttı. Yani Özel Hastaneler, Üniversite ve Devlet Hastaneleri 6 yıl önceki fiyatlarla hizmet veriyor. 2-2008 de Hastane sayısı belirtilmemiş, alınan hizmet, bakılan hasta sayısı belirtilmemiş, 2008 de devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde artış ne kadar olmuş belirtilmemiş. 2008 ile 2012 arası kıyaslama yaparken hizmet artışını ve Tüm Sağlık Harcamalarının ne kadar arttığını da belirtmek gerekirdi. Burada Özel Hastanelere 5 yılda %64 zam yapıldığı gibi bir yanlış algı oluşturulmuş. 2008 yılında fark ücreti %30 du doğru. Ancak Devlet zam yapmayarak Özellere diyor ki: Biz size zam yapamıyoruz. Siz vatandaştan alın.. Ayrıca %200 fark alacak hastane İstanbul hariç pek çıkacağını sanmıyorum. Vatandaşın cebinden fazla para çıktığı kesinlikle doğru, hatta bu daha da artacak gibi görünüyor. Yıllarca söyledik ama dinletemedik. Bu deve bu yükü taşımaz diye. Performans sistemi, ilaç israfı, tetkik israfı, mükerrer muayeneler, özel hastanelerin herkese açık olması, sınırsız sigorta, anneye babaya çocukların hepsine tek primle hizmet verme, yeşilkart, 18 yaş altı ücretsiz sağlık. Bunların hepsi güzel de hakikaten devletin bu yükü kaldırması kolay değil.
0
Cevapla
mehmet demirci
oh içimin yağları eridi, durmak yok yola devam
0
Cevapla
fly
bu vatandaşa müstehak acımıyorum artık..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir