Medimagazin logo

Özelde paket ücretlendirme ve emeğin ucuzlaştırılması

Kaynak: MEDİMAGAZİN OKUYUCU KÖŞESİ
Özelde paket ücretlendirme ve emeğin ucuzlaştırılması
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Özel sektörde  çalışan uzman hekimim, göğüs hastalıkları uzmanıyım.


Son yıllarda gördüğüm en saçma uygulama Paket muayene ve ücretlendirme uygulamasıdır.

 

Branşa göre her muayene başına SGK 24-30 TL arasında ödeme yapıyor.

 

Hastanenizin grubuna göre A-B-C-D (%30 -%70) arasında fark ücreti alınabiliyor.

 

%30 fark alındığında muayene 39 TL ve %70 fark alındığında bir muayene maksimum  45 TL olarak oluşuyor.

 

Buradaki saçma olan şey isteğiniz tetkiklerin hiçbirinin ödemeye dahil edilmemesi. Yani ödenmemesi .


*Tüm kan tetkikleri, Akciğer grafisi, Solunum fonksiyon testleri (Reversibilite, bronkoprovokasyon ve difüzyon testi dahil), Kan gazı gibi.


Üstte yazdığım tetkikler Göğüs Hastalıkları için olmazsa olmaz ve ayaktan yapılan işlemler, bunların hepsi o 45 liralık ödeme içinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

 

Ayrıca hastalar 10 gün içerisinde tekrar muayene edildiğinde, tetkikleri tekrarlandığında da aynı paket içerisinde olduğundan ek ödeme yapılmıyor,yani siz bir hastayı görüp 10 gün içerisinde kontrole çağırdığınız, 5 gün sonra 7 gün sonra tetkikleri tekrarladınız yine aynı paket geçerli..


Hastalarda bu durumun farkındalığı arttıkça siz kontrole çağırmamış olsanız bile size gelip ''şikayetlerimde biraz düzelme oldu, kontrole geldim, belki tekrar reçete yazabilirsiniz'' diyebiliyor.

Hastayı 1 ay sonra kontrole çağırdığınızda ise 10 günü geçtiğinden dolayı hastanın tekrar 15 TL fark ödemesi nedeniyle ''ben kontrol hastasıyım, her kontrolde para mı vereceğim''  yada ''ben acil hastasıyım, sağlık bakanlığı acil hastalardan para alınmayacak'' dedi diyerek hastane poliklinik sekreterliğinde sorun çıkardığı ve bunun giderek arttığını gözlemliyorum.

 

Emboli hastalarına günlük  İNR takibi yaptığınızda SGK tetkik çok istendi diye ödediği 50 TL'lik faturayı kesebiliyor. Ya ben bir yanlış yapıyorum, ya da SGK emboli tanı ve tedavi rehberini benden daha iyi biliyor!?

 

*İşin özü şu: Son 3-4 yılda SGK'nın ödediği 28 TL'lik paket muayene ücretinde hiç artış yapılmadı.Herşey dahil,tüm tetkikler dahil,10 gün içerisinde 2.kontrol ve muayene dahil, Yani ALL İNCLUSİVE  28 TL.. Fark alırsanız da toplam 45 TL oluyor. Hekimin emeğinin değeri bu olabilir mi? Göğüs Hastalıkları branşı diğer branşlardan değer olarak daha mı az değerlidir? Bir hastanede olmazsa da olur mu? Göğüs Hastalıklarının sık kullandığı tetkikler paket içerisinde olabilir mi?

 

Hekim emeğinin ucuzlatıldığı bir ortamdayız.

Hastadan iyi hikaye almak, 10dk zaman ayırmanız, tam muayene yapmanız, eski hastalıklarına ve eski tetkiklerine tam zaman ayırmanız, hastanın hastalığı ile ilgili ayırıcı tanıları düşünmeniz,  epikrize not düşmeniz ve hastayı bir sonraki gelişinde hatırlamanız, tedaviye yanıtı tam olup olmadığını anlamanız,muayene bulgularında azalma olup olmadığını tam anlamanızın pek bir önemi , değerinin kalmadığı bir ortamdayız.

 

Hem performans saçmalığı, hem de düşük fiyatlandırma politikaları nedeniyle hekim emeğinin ucuzlatıldığı bir ortamdayız.

Emek ucuzlatılmış, SGK impatorluğunu ilan etmiş, yasalar dayatılmış, özel sektör bir kısım hastanelere sıkı denetleme ve kesinti yapılan hastaneler diğer taraftan hiç kesinti yapılmayan / direk ödeme yapılan özel hastanelere terkedilmiş durumda.

 

Günde 100-150 hasta bakan doktorların, hastaya 3 dk ayırmalarının nasıl bir hata olduğunu ancak sürekli doktora giden, doktora çabuk ulaşan! ,hemen reçete ve ilaca ulaşan, ancak düzelmeyen hastalar grubu oluştuktan sonra farkına varılacaktır, bundan kesinlikle eminim.

 

Saygılarımla.

özelde
paket
ücretlendirme
ve
emeğin
ucuzlaştırılması
Yorum (11)
dr.mustafa çalık
meslektaşıma katılıyorum önemli oranda.göğüs hastası önemli oranda geriatrik hasta grubu, tetkik gerektiren hasta grubu. ancak uygulanan paket fiyatı hemen hemen tüm branşların altında. örneğin kardiyolojide efor testi,eko ve holter paket fiyatın dışında ve ek ücretlendirmeye tabi,ancak göğüs hastalıklarının temel tetkikleri olan solunum fonksiyon test,kan gazları,pa akc.grafileri ve rutin kan tetkikleri paket fiyata dahil.buna rağmen kardiyolojinin paket fiyatı göğüs hastalıklarından daha yüksek.bu başka branşlarla kıyaslandığındada böyle(örn.ortopedi ve üroloji-örn.acil servis yardımcı sağlık personelinin yaptığkları alçı-atel ücrete tabii).çocuk ve dahiliye branşlarındada böyle haksızlık var.SGK bu fiyatlandırmayı yaparken neye göre yapıyor,bizim lobi çalışmalarımızmı eksi acaba? diye soramadan edemiyorum
0
Cevapla
Dr.HasanŞevkiTopuz
Dr bey, size saf mı desem, ne desem bulamadım valla. SGK anlaşmalı bir yerde çalışıyorsanız hastaya itina da nereden çıktı? Simit parasına baklava börek yenemeyeceğini o hastalar zaten bilmiyor mu? Fark almayı ve fark alınca SGK'nın keseceği cezayı daha en baştan ayırıp bir kenara koymayı beceremeyen yani mezbaha gibi doldur boşalt usulü çalışan bir yerde çalıştığınız belli. Öyle yerlerde 3-4 dakikada bir hasta bakmaktan başka çareniz yoktur, hastalar da bilirler zaten bunu. Öyle muayene etmek, tansiyon ölçmek, anamnez almak filan gibi şeyler icadetmeyin. Neyin var diye sorun, kafanıza göre genel anlamda yazın bir şeyler, riskli veya ek maliyet çıkabilecek vakalara da bulaşmayın sevkedin üniversiteye oynasınlar orada. Nasıl baktığınızı değil ne kadar sayıda hasta baktığınızı takip edin, gerisi hikaye.
0
Cevapla
dr.mustafa çalık
genel anlamda branşlar arasında ciddi bir ayırım yapıldığını ,özellikle dahili branşlarda (göğüs hastalıkları,dahiliye ve çocuk)ciddi bir mağduriyet sözkonusu..branşım açısından hiç olmazsa solunum fonksiyon testlerinin paket dışarısına çıkarılması gerekir.. bu konuda toraks derneğini göreve davet ediyorum(özellikle.prof.dr.akın kaya hocamın dikkatini çekiyorum).s aygılarımla..dr.mustafa çalık, drcalikpulmo@hotmail.com
0
Cevapla
yb
sağlık bakanı doktor duşmanı en çok da dahili doktolar düşmanı, bunların da içinde en çok çocuk doktoru düşmanı. sebebi bu. aile hekimliğiyle bu branşlardaki hasta sayısınıda düşürdü ve paket zaten rezalet ben 20 tl ye hasta bakma dışında yapabilsem herşey yaparım.
0
Cevapla
ERCAN ARABACI
Bir radyoloji uzmanı olarak sizlere imreniyorum malesef.Bizim asli işimiz olan USG paketin içinde.Bu yüzden özel hastaneler ne gündüz ne gece radyolog çalıştırmak istemiyor.MR a 65 tl,BT ye 55 tl ödüyor SGK. Yani durumunuza dua edin,asıl SGK radyoloji uzmanlarını paketledi:)
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir