Medimagazin logo

Ortopedik ayakkabılar tedavi etmiyor

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erdoğan Er, ayak problemlerinde ortopedik ayakkabıların tedavi edici bir özelliği olmadığını söyledi.
Ortopedik ayakkabılar tedavi etmiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

DENİZLİ-Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erdoğan Er, en sık karşılaşılan ayak problemlerinin başında gelişimsel düztabanlık, doğuştan çarpık ayak ve topuk, tırnak batmaları, nasırlar, yüksek topuk ve dar burunlu ayakkabıların kullanılmasıyla ayak başparmaklarında meydana gelen şekil bozuklukları ve ayak ağrılarının geldiğini söyledi.

Er, çocuklardaki ayak rahatsızlıklarının doğuştan varolabildiği gibi sonradan da meydana gelebileceğini belirterek şöyle konuştu: "Ayak sorunlarını iki şekilde sınıflandırabiliriz. Birincisi gelişimsel düztabanlık, ikincisi doğuştan çarpık ayaktır. Düztabanlık aslında önemli bir sorun olmayıp çocukların yaklaşık yüzde 70-80'inde görülebilir. Düztaban olan çocuklarda hafif taban çökmesi ve içe basma görülür. Tedavi için verilen ortopedik botların, tabanlıkların veya ayakkabıların hiç bir tedavi edici
etkisi bulunmamaktadır. Ortopedik tıp camiası bu tedavi yöntemlerini 1950 yılından 1970 yılına kadar araştırmış ve bu durumdaki hastaların tedavisinde tabanlık ya da özel ayakkabıya gerek olmadığına karar vermiştir. Doğuştan çarpık ayak dediğimiz ayakları içe dönük olarak doğan bebeklerin toplumumuzda görülme sıklığı binde 1'dir. Bu oran çok yüksek bir orandır."

Çarpık ayak probleminin erkek çocuklarda kız çocuklardan 5-6 kat daha sık görüldüğünü ve bunun çok ciddi bir ayak sorunu olduğunu belirten Erdoğan Er, şunları söyledi: "Bu hastalarımıza erken dönemde düzeltici alçı tedavisi ya da ortopedik cerrahi tedavi uygulanır. Doğuştan çarpık ayaklı hastalarımızda erken tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ortopedik rahatsızlıkları olan hastaların tedavisinde ortopedik ayakkabı kullanmanın gerekli olduğu durumlar sınırlı da olsa vardır. Fakat bu hastalıklar küçük bir gruptur ve özel ortopedik protez atölyelerinde özel kalıplarla yapılan ayakkabılardır. Bu ayakkabılar her yerde yapılamazlar ve çarpık ve iç dönük ayakların conservatif veya cerrahi tedavilerinin sonrasında kullanılırlar."

Erdoğan Er, tabanlık ve ortopedik bot gibi dıştan destekli ayak tedavilerinin ayakların gelişimi ile ilgili hiçbir şeyi değiştirmediğini ve ailelerin bütçelerine ağır yük getirdiğini söyledi. Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erdoğan Er, ayakkabı seçerken dikkatli olunması gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "İnsanın en karmaşık organlarından biri olan ayaklar, vücut ağırlığının tamamını yere aktaran ve insanı ayakta tutan bir organ. Bu organ sağlığı, özellikle çocuklarda önem taşııyor. Ömür boyu ayaklarımız bizleri taşımakta ama biz ayaklarımıza yeterince önem vermemekteyiz. Bunun en belirgin örneği, ayakkabılarımızı seçerken sağlıklı seçmememiz, ayakkabılarımızı üretirken sağlıklı üretmememiz veya ticari gayeler adına ortopedik denilen birtakım pabuçları satın almamızdır. Bu şekilde davranarak ayaklarımızın sağlığını biraz da biz bozmaktayız. Günümüzde tabanlık ve ortopedik bot gibi dıştan destekli ayak tedavilerinin, ayakların gelişimi ile ilgili hiçbir şeyi değiştirmediğini ve daha çok ailelerin bütçelerine ağır yük getirdiğini, ayrıca çocukların da ayaklarını rahatsız ettiğini özellikle belirtmek istiyor ve çocuklarımıza yumuşak, hafif ve rahat kullanımı olan ayakkabıların seçilmesini öneriyorum."

ortopedik
ayakkabılar
tedavi
etmiyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir