Medimagazin logo

Ölmek için İsviçre'ye gidecek

Türkiye'de ötenazi yasak olduğu için yurtdışına yönelen Tuğrul Cankurt'a İsviçre'den olumlu yanıt geldi
Ölmek için İsviçre'ye gidecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'de ötenazi yasak olduğu için yurtdışına yönelen Tuğrul Cankurt'a İsviçre'den olumlu yanıt geldi.


2004 yılında geçirdiği kaza sonucu felçli kalan Resim Öğretmeni Tuğrul Cankurt, İsviçre’deki ‘ötanazi merkezine’ “Artık ölmek istiyorum. Daha fazla yaşamak bana ve çevremdekilere acı çektirmekten başka bir işe yaramayacak. Lütfen yaşamak kadar doğal olan ölüm hakkımı kullanmama yardım edin.” diye yazdı. Cankurt'un başvurusu kabul edildi.Radikal Gazetesi'nin haberine göre, resim öğretmeni Tuğrul Cankurt’un boynundan aşağı felç. İyileşme imkânı olmayan Cankurt, böyle yaşamasının zorluklarını fark ederek eşi Seviye Cankurt’a defalarca ‘yaşamak istemediğini’ bildirdi. Boynundan başka hiçbir organını kullanamayan Cankurt, ailesini yoğun bir çabanın ardından ikna etti. Cankurt’un dramı medyaya da yansıdı. Türkiye’de ötanazinin yasak olması Cankurt’u yurtdışındaki merkezlere yöneltti.Cankurt yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Önce Hollanda’ya başvurumuz vardı, bugüne kadar yanıt gelmedi. 20 Ocak 2009 tarihinde İsviçre’deki Dignitas adlı ötanazi merkezine başvurdum. 29 Ocak’ta hemen yanıt geldi. Yazışmalar yapıldı, Türkiye’deki hastanelerden aldığım raporlar gönderdim. Onlar ötanazinin bir insan hakkı olarak düşündükleri için sadece kendi vatandaşlarına değil bütün dünyadaki insanlara yardımcı oluyorlar. Benim isteğim kabul edildi. Üyelik formu gönderdiler, biz de doldurup gönderdik. Gelen yazıda gerekli işlemlerin kısa sürede başlayacağı ifade ediliyor. Merkez ‘ölmek istiyorum’ diyen herkesi almıyor. Bir süre hastanın durumuyla ilgili araştırmalar yapıyorlar. Hasta, ötanazi konusunda doktorları ikna ettiği zaman doktorlar, yine bir süre daha bekliyor. Hastanın kararını değiştirme durumu olabileceğini düşünüyorlar.”

‘15 milyon liraya mal olacak’İsviçre’deki ötanazi merkezine yalnız gitmeyi düşündüğünü sözlerine ekleyen Tuğrul Cankurt, “Ötenazi işlemi yaklaşık 15 milyon TL’ye mal olacak. Uyutarak gerçekleştirecekler işlemi. Ötanazi ismi soğuk karşılanmasına rağmen, ölümün yaşamın bir parçası olarak görüyorum. Bir başkasına bağlı olarak yaşamaktan onurlu bir ölüm bazen tercih edilebilir” dedi.

Hürriyet

ölmek
için
i̇sviçre'ye
gidecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir