Medimagazin logo

Multivitaminlerin faydası bulunamadı!

ABD’li bilim adamları ‘sağlıklı yaşam için multivitamin kullanın’ efsanesini çürüttü. Son yapılan araştırmalara göre multivitaminlerin ve mineral desteğinin sağlık üzerinde hiçbir faydası yok, buna karşılık yan etkisi çok.
Multivitaminlerin faydası bulunamadı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MULTİVİTAMİN desteği almanın sağlık üzerinde etkisi yok! ABD’de son yapılan iki büyük araştırmada multivitamin efsanesi çürütüldü. Bilim adamlarına göre yeterince multivitamin kullanıldı ve araştırma yapıldı. Sağlık açısından hiçbir faydası olmadığı defalarca kanıtlanan multivitamin komplekslerinin alınmasına da üzerlerinde yeni araştırma yapılmasına da gerek kalmadı! Annals of Internal Medicine dergisinin 16 Aralık’ta yayımlanan son sayısında ‘Multivitamin dosyası kapandı’ başlığıyla duyurulan iki çalışmada vitamin suplementler ile kalp ve kanser ilişkisi araştırıldı.

 ‘Kalbin ilacı’ tezi yalan

Amerikan Kalp Derneği 15 bin doktorla kalp hastalıklarıyla multivitamin ilişkisini araştırdı. 24 grupta toplanan doktorlar ABD çapında 350 bin kişiyi inceledi. Multivitamin ve mineral desteği almanın kalp krizini önlemede hiçbir etkisinin olmadığı anlaşıdı. Multivitamin efsanesini çürüten diğer bir araştırma ise Amerikan İlaç Kurumu tarafından yapıldı. Araştırmacılan tam 12 yıl boyunca multivitamin kullanan 6 bin kişiyi inceledi. Grubun yarısına multivitamin diğer gruba plasebo verildi. Araştırma sonuçlarının makalesini kaleme alan  Harvard Üniversitesi’nden Dr. Francine Grodstein multivitaminlerin aynı zamanda bunamayı da önlediğine dair bir bulguya ulaşılmadığının bilgisini veriyor. 

Taze sebze meyve yiyin

Uzmanlar kronik hastalık ya da ölüm riskini azaltmadığını belirlenen bu hapları satın almak yerine daha fazla sebze-meyve yenmesi, doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin tüketimi, kalori alımının azaltılması ve fiziksel aktivitenin artırılması önerisinde bulundu. Makalede  “ Multivitamin hapı kullanmak para israfı” denildi.

multivitaminlerin
faydası
bulunamadı!
Yorum (5)
murat 124
oo..amerikada yasaklandiysa oradaki uretimin hepsini ulkeme gonderir burada eritirler ..yakinda mantar gibi firmalar turer.
0
Cevapla
aydin sinal
coook faydasi var:ilac sirketlerine ve kongre masraflari ilac sirketleri tarafindan karsilananlara..
0
Cevapla
Mücahit Altuntaş
Bir gereksizlik , bir masraf kapısı daha kapanmış oluyor ! Geçmiş olsun ! Darısı diğer gereksiz işlem uygulama ve ilaçlara
0
Cevapla
halim
vitaminlerin zaten çoğu defa klinikte çalışmaları pek yapılmıyor..farmasötik dozaj şekillerinin standardizasyonları sıfır diyecek kadar kötü..yarar sağlayıp sağlamayacagı da belli değil ama yine de günümüz şartlarında doğal beslenme olmadığından dışardan ek takviyelere ihtiyaç duyuyoruz..
0
Cevapla
gölgelice
Amaç hastaya faydası olması değildi ki zaten, sağlık süistimalinden çıkar sağlamak. Hatta mümkünse sağlam insanlara bile ilaç satabilmek.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir