Medimagazin logo

MHRS randevusunu iptal etmeyene yaptırım devrede

Sağlık Bakanlığınca başlatılan uygulamayla, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınıp gidilmeyeceği halde iptal edilmeyen hastane randevuları, aynı branştan 15 gün süreyle tekrar alınamayacak
Kaynak: AA
MHRS randevusunu iptal etmeyene yaptırım devrede
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığınca başlatılan uygulamayla, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınıp gidilmeyeceği halde iptal edilmeyen hastane randevuları, aynı branştan 15 gün süreyle tekrar alınamayacak.

Bakanlık, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarına muayene randevu hizmeti sunan MHRS'de yakın zamanda yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Sağlık Bakanlığı harekete geçti: Hastane randevusuna gitmeyene yaptırım geliyor

Buna göre, sistem üzerinden aldıkları randevuya gitmeyen ve bunu iptal etmeyenler, 15 gün süreyle tekrar aynı branştan randevu alamayacak.
Aldığı randevu zamanının dışında, daha erken aynı branşta muayene olan ve bu nedenle randevusu boş geçtiği saptanan kişiler için de aynı durum geçerli olacak.

Yılbaşından bu yana MHRS üzerinden 200 milyon randevu alındı

Yeni uygulamayla, gidilmeyecek doktor randevularının zamanında iptal edilmesinin sağlanması ve böylelikle ihtiyacı öncelikli kişilerin MHRS randevuları konusunda zorluk yaşamasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Sistem üzerinden uyarı yapılıyor

Bu kapsamda, MHRS üzerinden bir randevu alındığında kişilerin karşısına "Sayın vatandaşımız, randevunuza gitmeme veya gitmeyeceğiniz randevunuzu iptal etmeme durumunda aynı branştan tekrar randevu almanız ancak 15 gün sonra mümkün olacaktır." uyarısı çıkıyor.

Uyarıya karşın randevuya gitmeyen, bunu önceden iptal etmeyen veya randevu zamanından daha erken aynı branşta muayene olduğu belirlenen kişilere, ancak 15 gün sonra buradan randevu alabileceğine ilişkin bilgilendirme mesajı gönderiliyor.

Randevulara gidemeyeceklerin en az 2 gün önceden iptal etmesi gerekiyor

MHRS üzerinden alınan randevulara gidemeyecek kişilerin, bunu en az 2 gün önceden iptal etmesi hem muayene olmak isteyen diğer kişilere yer açılması hem de sağlık sisteminin zora sokulmaması açısından önem taşıyor.

Sistemde, SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal servisleri de bulunuyor. Bu özelliği kullananlara, randevu tarihinden bir gün önce hatırlatma yapılıyor.

1 ayda 3 milyon kişi MHRS'den randevu alıp gitmedi

mhrs randevusu
hastane randevusu
randevu iptali
saglik bakanligi
Yorum (6)
candr
15 gün sonra yi̇ne randevu alir yi̇ne gi̇tmezler...
10
Cevapla
nevzat kulukçu
hukumet popülist davranıp halkın sağlığa kolay erişmesi için her türlü ortamı sağladı. bizim halkımız da bunu suistimal edip sırf kolay olduğu için gerekli gereksiz hastaneye gitmeye ilaç kullanmaya başladı. bu nedenle bu atılan adım ufak ama doğru bir adımdır.
9
Cevapla
bozeren
15 dakika sonrasına randevu alıp gelmeler, vb.. poliklinikler iyice banka veznesine döndü! bunu gören "hasta"lar da durur mu?! onlar da iyice sorumsuz davranmaya başladı. bu saçmalığın bir an önce değişmesi lazım.
13
Cevapla
Sedat Altay
randevu alınırken 50 tl depozito alınmalı. muayene olursa muayene ve ilaç parası kesilir kalan kısım para iade edilir. hiç gelmezse tüm para devlete aktarılır.
7
Cevapla
1. basamak önemli
hastanelerdeki kalabalığı, pazar yeri, ana baba günü görüntüleri kaldırmak şart, dakkada bir randevu versen bitmez, yetmez.
4
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir