Medimagazin logo

Mecburici bayan doktorlardan gönüllü platformu

Batman'a bir çoğu mecburi hizmet kurasıyla atanan ve kamu ile özel hastanelerde görev yapan kadın doktorlar, gönüllülüğü teşvik etmek amacıyla platform kurdu.
Kaynak: Haberler.com
Mecburici bayan doktorlardan gönüllü platformu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Batman'a bir çoğu mecburi hizmet kurasıyla atanan ve kamu ile özel hastanelerde görev yapan kadın doktorlar, gönüllülüğü teşvik etmek amacıyla platform kurdu. 

Batman Sağlık ve Eğitim Derneği (BASED) adı altında Kadın Platformu kuran pratisyen ve uzman hekimlerden oluşan yaklaşık 60 bayan doktor, ilk kez bir araya gelerek bundan böyle sadece hastanelerde değil, toplumsal alanda da kendilerini gösterme kararı aldı. Mado Cafe'de yapılan toplantıya doktorların yanı sıra diş hekimi ve eczacılar da yoğun ilgi gösterirken, sağlık gönüllüleri bölgeye mecburihizmet kurasıyla atanmış olsalar da bundan sonrakihizmetlerini gönüllü olarak sürdüreceklerini belirttiler. Batman'da çalışıyor olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden kadın hekimler, meslektaşlarını bölgede gönülrahatlığıyla görev yapmaya davet etti. 

Hekimliğin çok kutsal ve fedakarlık isteyen bir meslek olduğuna dikkat çeken platformun kurucularındanözel Batman Alman Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Rahşan Keskin, toplantıda yaptığı açış konuşmasında; kendisinin Karadenizli olmasına rağmen Batman'da görev yapmaktan dolayı oldukça memnun olduğunu ifade ederek, hekim camiası olarak yüklendikleri kutsal misyonun farkında olduklarını ve şimdi de bu farkındalığı artırarak sosyal alana taşımak istediklerini ifade etti. Kadın platformu olarak sağlığın yanı sıra sivil toplum alanında da güzel çalışmalar yapacaklarına dikkat çeken Dr. Rahşan Keskin, "Bir yandan insanımızın sağlığıyla ilgilenirken, sosyal sorumluluk gereği yaşadığımız toplumun sosyal, ekonomik ve ailevi problemlerine de neşter vuracağız." diye konuştu. 

Dr. Rahşan Keskin, platform olarak kuruluş aşamasındayken ilk olarak depremle sarsılan Van iliyle gönül köprüsü kurduklarını ve topladıkları yardımları depremzedelere ulaştırdıklarını ifade etti. Dr. Keskin, platform olarak açlık ve sefaletle boğuşan Afrika ülkelerine de zaman zaman yardım eli uzatarak bu bölgelere sağlık taraması için gitmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

doktorlar
gönüllü
olmak
için
platform
kurdu
Yorum (14)
Nadire T.
Sosyalleşme olgusu içinde ATATÜRK ilke ve inkılaplarının, Türk milletine ait ortak kültür ve değerlerin ve TÜRKÇE'NİN yılmaz savunucuları olacağınızı umuyor ve istiyoruz.
0
Cevapla
hb
haberin resimine baktım,baktım,baktım. tebessüm ettim,gönüllü olmanın dayanılmaz hafifliğini hissettim.
0
Cevapla
postenfamatuar
Açıklamayı yapan meslektaşımın bazıları gerçek dışı ve bazıları da absürd sözleri bir harika. "Hekimliğin çok kutsal bir meslek olduğuna" demesi gerçek dışıdır. Hekimlik kutsal değildir ancak toplum düzeninin sürdürülmesindeki önemi ve bu mesleğin yapabilecek düzye gelinceye kadar büyük emekler verme gerektiğinden toplumsal statüsü yüksektir. Bu Durum kutsallık değildir. Birşeyin kutsal olması için dinle ilgili olması lazımdır ki hiçbir meslek dinli ilişkili değildir. En çok dinle ilişkili olan imamlık veya Diyanet işleri başkanlığına bile kutsal denilemezken hekimliğin kutsal olarak lanse edilmesi bir şaşkınlıktan başka bir şey değildir. "hekim camiası olarak yüklendikleri kutsal misyonun" :Arkaşımız kendisini herhalde haçlı savaşlarına karşı koyan ordu komutanı sanıyor. "sosyal sorumluluk gereği yaşadığımız toplumun sosyal, ekonomik ve ailevi problemlerine de neşter vuracağız." Bu cümle absürd olmuş. Hekim camiasının içinden geçtiği bu süreç çok sancılıdır ve haklarımız sürekli gasp ediliyor. Meslektaşımın bu sözü cami avlusunda dilencilik yapıp topladığı paraları da başkalarına yardım olarak veren bir şaşkının durumuna benziyor. Kelin merhemi olsa kafaına sürer denilir. O kadar becerikliyseniz önce kendi camianızın problemlerine neşter atın. Çok komik ve bir o kadar da klişe sözler.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
postenflamatuar(uzm dr)eleştirel yorumunuza katılıyorum.Teşekkürler.Acaba saydıkları işlere gönüllü olmaları için onları kim teşvik etti.Çapanoğlu mu?Her şeyi kutsallaştırmaya çalışarak,kutsallık kavramını da amacından iyice saptırdılar.
0
Cevapla
S.K
Resim cok sey anlatiyor.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir