Medimagazin logo

KKTC, Türkiye'nin sağlık sistemini örnek alacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Salih İzbul, ülkelerinde genel sağlık sigortası sistemini hayata geçirme kararı aldıklarını belirterek, "Bizim sistemimiz de Türkiye'deki sağlık sisteminin bir benzeri olacak" dedi.
KKTC, Türkiye'nin sağlık sistemini örnek alacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bakan Müezzinoğlu, KKTC Sağlık Bakanı Salih İzbul ve beraberindeki heyeti kabul etti. Heyetler arası görüşmelerin ardından, Bakanlık binasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

Müezzinoğlu, burada yaptığı açıklamada, konuk Bakan ve heyete ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

Türkiye'nin her zaman KKTC'nin yanında olduğunu ve her türlü desteği verdiğini ve vermeye de devam edeceğini belirten Müezzinoğlu, sağlık alanında da Türkiye'nin tecrübesi ve birikiminin aktarılacağını ifade etti.

Geçmiş yıllarda da birçok konuda ortak çalışmalar yapıldığını vurgulayan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Bu çalışmaların daha da geliştirilmesi konusunu Sayın Bakanımız ve heyetle değerlendirdik. Dr. Burhan Nalbantoğlu Onkoloji Merkezinin geçtiğimiz aylarda temelini atmıştık. İnşallah, yıl sonuna kadar tamamlanacak. Biz de bekliyoruz. İnşallah, oranın uzman, tıbbi onkolog desteği ve diğer ihtiyaç olan alanlarda da her türlü desteği vereceğiz.

Eğitim alanında özellikle acil konusunda 100'ün üstünde Kıbrıslı sağlık çalışanımıza destek verdik. 2008 yılında imzalanan sağlık işbirliği anlaşması çerçevesinde birlikteliğimize devam ediyoruz. Zaman zaman ihtiyaçlara göre ilave protokolleri de devreye alıyoruz. KKTC'deki sağlık hizmetlerinin arzu ettikleri dinamiklere kavuşması için Türkiye'deki Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın katkı sağlayacak bölümlerini ve Türkiye'nin tecrübesini aktarmak için her zaman yanlarındayız."

- "Türkiye'deki sağlık sisteminin bir benzeri olacak"

KKTC Sağlık Bakanı İzbul da yeni kurulan Hükümetin bir üyesi olarak Bakan Müezzinoğlu'na ziyarette bulunduklarını belirterek, sağlık alanındaki işbirliğinin devam etmesini ve Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini söyledi.

Her iki ülke arasında yapılabilecek işbirliğinin ele alındığına işaret eden İzbul, şunları ifade etti:

"Şu anda hükümet programında da belirttiğimiz gibi, Kıbrıs'taki genel sağlık sigortası sistemini önümüzdeki 9 aylık bir süreçte hayata geçirme yönünde karar almış bulunuyoruz. Kendimizi de taahhüt altına soktuk. Bizim sistemimiz de Türkiye'deki sağlık sisteminin bir benzeri olacak.

Biz, kendi ülkemizin şartlarına uygun bazı ek önemler ve eklemeler yaparak bu sistemi hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının çok önemli bir deneyim süreci vardı. Yaklaşık 10 yıldır sistem oturtulmaya çalışılıyor. Son iki üç yıldır da tam manasıyla oturdu. Biz de bu deneyimlerden oldukça yararlandık. Bugün de bir kez daha bunu teyit ettik."

İzbul, heyetler arası görüşmenin çok verimli geçtiğini belirterek, onkoloji hastanesinin de çağdaş bir merkez olacağını ve şu anda inşaatının bitmek üzere olduğunu bildirdi. Hastanenin, bu yıl içinde açılışının yapılmasının öngörüldüğüne değinen İzbul, KKTC'de özellikle tıbbi onkolog sayısında sıkıntı yaşandığını, bu uzmanların temini konusunda da Türkiye'den destek beklediklerini kaydetti.

kktc
türkiye'nin
sağlık
sistemini
örnek
alacak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir