Medimagazin logo

‘Kanser oluşmadan saptanacak’

Amerikan Fizik Topluluğu Kurulu üyesi Prof. Michio Kaku, molekül büyüklüğündeki nano-parçacıkların kanserli hücreleri saptayarak yok edebileceğini söyledi. Prof. Kaku’nun öngörüleri arasında; dakikalar içerisinde kanser hücrelerini tarayabilen DNA çipleri sayesinde, hücrelerin tümöre dönüşmeden 10 yıl önce saptanabileceği de var.
Kaynak: ntvmsnbc
‘Kanser oluşmadan saptanacak’
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İSTANBUL - Koç Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Bilim 21. Yüzyılı Nasıl Değiştirecek” başlıklı konferansın ana konuşmacısı olarak Türkiye’ye gelen Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü ziyaretçi profesörü ve Amerikan Fizik Topluluğu Kurulu üyesi Prof. Dr. Michio Kaku, son yıllarda gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların dünyada yaratacağı değişimle ilgili öngörülerini katılımcılarla paylaştı. İleri teknoloji çağından sonra önümüzdeki dönemde devrimsel buluşların telekomünikasyon ve bilgisayar teknolojileri, biyoteknoloji, yapay zekâ, nanoteknoloji ve kuantum alanlarında olacağını belirten Prof. Kaku, bu buluşların insanların hayatlarında geleceğe dair büyük değişimlere yol açacağını belirtti.

ROBO-AVUKAT, ROBO-PROFESÖR, ROBO-DOKTOR
Görüntüleme sistemleri alanındaki gelişmeler sayesinde ihtiyaç duyulan ve uzmanlık gerektiren bilgilere duvarlara, lenslere ve kâğıtlara yerleştirilecek cihazlar sayesinde ulaşabileceğini söyleyen Pof. Kaku sözlerine şöyle devam etti, “Önümüzdeki yıllarda robo-doktor, robo-avukat ve robo-profesör gibi kavramlar gündelik hayatımıza dahil olacak. Ulaşımın dahi dijitalleşecek; kendi kendine hareket edebilecek araçlarla trafiğin tıkanması ve trafik kazası gibi kavramlar hayatımızdan tamamen çıkacak.”

Bilimde yaşanacak gelişmelerin ekonomiye yansımasını da değerlendiren Prof. Kaku, “kusursuz kapitalizm”i açıklayarak; “Avantajın, bilgiye her an ulaşma lüksünü elde eden müşteriye geçmesiyle, rekabet daha da artacak ve bu durum karşısında şirketlerin en çok odaklanacakları konular marka ve konumlandırma olacak.”

‘HER ORGAN YENİDEN ÜRETİLECEK, ORGAN YETMEZLİĞİ YAŞANMAYACAK’
Tıp alanındaki dijital sistemlerin hayatımıza dahil olması ile medikal harcamaların büyük ölçüde düşeceğini açıklayan Prof. Dr. Michio Kaku, molekül büyüklüğündeki nano-parçacıkların kanserli hücreleri saptayarak yok edebileceğini dile getirdi. Prof. Kaku, dakikalar içerisinde kanser hücrelerini tarayabilen DNA çipleri sayesinde, hücrelerin tümöre dönüşmeden 10 yıl önce saptanabileceğini de öngörüleri arasında sıraladı. Prof. Dr. Michio Kaku, aynı zamanda, her bireyin kendine ait genetik kodunu barındıran CD’ye, çok uygun bir ücret karşılığı bireylerin erişebileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kök hücre alanındaki gelişmeler sayesinde her organın yeniden üretilebilmesi mümkün olacak ve hatta organ yetmezliği artık yaşanmayacak.”

Robotlara dair çalışmaların büyük hızla devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kaku, gerçek anlamda düşünebilen robotlardan bahsetmek için çok erken olduğunu dile getirdi ve önümüzdeki yıllarda robotlar tarafından gerçekleştirilemeyecek mesleklerin çok daha revaçta olacağını da sözlerine ekledi.

Uzay fiziği konusunda dünyanın önde gelen bilim insanları arasında yer alan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise, Prof. Dr. Michio Kaku’yu Koç Üniversitesi’nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bir ‘araştırma’ üniversitesi olarak hedefimiz, evrensel bilime nitelikli ve özgün katkılarda bulunmak, Türkiye’nin entelektüel, teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimini yararlı bir şekilde etkilemektir” dedi.

‘kanser
oluşmadan
saptanacak’
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir