Medimagazin logo

'Kanser eşittir ölüm' algısı değişmeli

Kanser kelimesinin adının bile duyulmasının insanlarda yarattığı olumsuz bir çağrışım var. O da 'ölüm'. Fakat uzman onkologlar bu durumun tamamen yanlış olduğunu, günümüzde gelişen tıp ile birlikte tedavilerin geliştiğini, kansere bağlı ölüm oranlarının azaldığını söylüyor.
'Kanser eşittir ölüm' algısı değişmeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Onkolog Prof. Dr. Bülent Karabulut, öncelikle hastanın ruhunun dinlendirilmesi gerektiğini, sosyal hayata iyi adapte edilmesini daha sonra tıbbi tedavinin yapılması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Karabulut, "Kanser; hasta, hasta yakını ve doktorun işbirliği ile atlatılır. Hasta, tedavide kilit noktadır. İnsanlar kanseri sadece ölüm olarak algılasa da, yapılan araştırma sonuçları bunun böyle olmadığını ortaya koyuyor. Kansere yakalananların yaklaşık yüzde 35- 40'ı tamamen kanserden kurtuluyor. Yaklaşık yüzde 20-25'lik kısmı da çok uzun süre yaşamını sürdürebiliyor" diye konuştu.

GEÇ KALINSA DA YAPACAK ÇOK ŞEY VAR
'Kanser, eşittir ölüm' algısının değiştirilmesi için kanseri yenenler, doktorlar ve medyaya büyük görev düştüğünü belirten Prof. Dr. Karabulut, "Kanser, çok korkulacak bir hastalık değil. İnsanlara 'geç kalmaktan korkun' gibi sert cümlelerde söylenmemeli. Geç kalınınca yapacak hiçbir şey yokmuş gibi algılanmasın. O zamanlarda da yapacak çok şey vardır. Bu yerleşmiş yanlış sloganları 'Erken teşhis önemli ama geçte kalınsa da yapılacak çok şey var' olarak değiştirmeliyiz. Kanserde insanların moral ve motivasyonu çok önemli. Hastaya bilgilenmesi için iyi vakit ayrılmalı" dedi.

SAĞLIKLI BEDEN İÇİN SAĞLIKLI BESLENMELİ
Prof. Dr. Karabulut, "Kanserli kişilerin sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekiyor. Sağlıklı beden için sağlıklı beslenmeli. Yağ, karbondihitrat, şeker, protein hepsi belli oranlarda alınmalı. Vücudun her türlü bensine ihtiyacı var. Mevsiminde çıkan her sebze meyveyi rahatça tüketebilirler. Bunun dışında bağışıklık sistemlerinin güçlenip, kendilerini mutlu hissetmeleri için yürüyüş öneriyoruz. Enfeksiyon kapmamaya özen göstermelerini, hijyen kurallarına çok dikkat etmeleri gerektiğini anlatıyoruz" diye konuştu.

'kanser
eşittir
ölüm'
algısı
değişmeli
Yorum (2)
yusuf başer
Sayın hocam; ağzınıza sağlık,kanser ancak bu kadar net olarak özetlenebilirdi, siz de bunu yapmışsınız, özellikle kanser ve bal, şeker vb yiyelim mi vb sorulara en açıklayıcı cevabı vermişsiniz, umarım bu konu daha fazla kitleye ulaşır ve insanlar farklı ve yanlış bilgilerden uzaklaşır. tekrar teşekkürler.
0
Cevapla
postenflamatuar
Sayın karabulut hocamın dedikleri beni şaşırttı. Herhalde bir gazetede bir muhabirin kafasına göre kaynak belirttmeden yazdığı bir haber alıntısıdır sandım. Sayın hocamız "Kansere yakalananların yaklaşık yüzde 35- 40'ı tamamen kanserden kurtuluyor." Hocamız kanser tipini belirtmediği için tüm kanserler için olarak anladım. Yani pankreas, mide, akciğer Ca, melanoma yakalana yüz hastadan 35 i zatüreyi atlatır gibi kanseri de atlatıyormuş!!! Bu haberin aslı var mı?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir