Medimagazin logo

'Kalp cerrahisinde en yüksek noktadayız'

Asya Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, Türk toplumunun yaşlandığını belirterek, "Yaşlı bir toplum olduğumuz zaman başımıza gelecek en büyük sorun damar hastalıkları. Buna Türk halkı olarak çok yatkınız. Nedenlerinden birincisi, hala korkunç derecede sigara içiyoruz" dedi.
'Kalp cerrahisinde en yüksek noktadayız'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Asya Damar Cerrahisi Derneği ev sahipliğinde, Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda 26 Ekim'de başlayan "14. Asya Damar Cerrahisi Kongresi"nin basın toplantısında konuşan Bozkurt, kongreye bin 400 kişinin katıldığını ve pek çok konunun ayrıntılı olarak tartışıldığını ifade etti.

Bozkurt, farklı coğrafi bölgelerden seçilen 23 ilde yapılan kapsamlı bir araştırmada 50-69 yaş arasındaki bireylerde damar sertliği görülme oranının yüzde 20, 70 yaş üzerindeki bireylerde ise yüzde 30 olarak saptandığını belirterek, şunları kaydetti:

"ABD'de bu oran yüzde 29. Biz damar sertliğine maruz kalma açısından dünyanın en sorunlu ülkelerinden biriyiz. Türk toplumu yaşlanıyor. Yaşlı bir toplum olduğumuz zaman başımıza gelecek en büyük sorun damar hastalıkları. Buna Türk halkı olarak çok yatkınız. Nedenleri arasında birincisi hala korkunç derecede sigara içiyoruz. İkincisi Türk toplumu şişman bir toplum. Bol bol yiyoruz ama yürümüyoruz. Bir başka sıkıntı şeker hastalığı. Türkiye'de şeker hastalığının görülme oranı yüzde 14,7. Yine bu da dünyadaki en büyük oranlardan biri. Görünen o ki, Türk toplumu hızla yaşlanan bir toplum. Biz neredeyse ABD kadar damar sertliği açısından problemli bir ülkeyiz."

 

"Türkiye'de kalp cerrahisi şu anda dünyada gelinen standartların en tepe noktasında"

 

Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ali Gürbüz de Türkiye'de kalp ameliyatları hiç bir şekilde aksamadan ve uzun vadeli randevu verilmeden, ülkenin her yerinde yapılabildiğini söyledi.

Gürbüz, "Türkiye'de kalp cerrahisi şu anda dünyada gelinen standartların en tepe noktasındadır. Dünyanın neresinde bir teknoloji uygulaması olsa, ertesi gün biz burada uygulayabilmekteyiz. Bunda SGK ve Sağlık Bakanlığımızın çok büyük payı var. Bizlerin önünü devamlı açmaktadırlar" dedi.

Tıpta farklı görüşler ortaya çıktığı için ekip kavramına çok önem verdiklerini dile getiren Gürbüz, "Türkiye'de 233 merkezde kalp ameliyatları dünya standartlarında yapılmaktadır" diye konuştu.

 

"Kampanyalarla, kamu spotlarıyla vatandaşların dikkatini çekmek istiyoruz"

 

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, "Önleyici çalışmalar konusunda, SGK'nın daha kapsamlı projeler yapması noktasında yeni bir planlama yapılıyor mu?" şeklindeki soruya, SGK açısından bakıldığında bunun öncelikli alanlarından olduğunu ifade etti.

İlhan, özellikle diyabet, kalp damar, tütüne bağlı oluşan hastalıklarla ilgili analiz çalışmaları yaptıklarını, bununla birlikte eş zamanlı olarak Sağlık Bakanlığı ile ortak projeler ürettiklerini söyledi.

Kampanyalarla, kamu spotlarıyla vatandaşların daha fazla dikkatini çekmek istediklerini ve bunların dışında bünyelerinde özel bir Projeler Dairesi birimi oluşturduklarını belirten İlhan, 15-16 Kasım'da yapılacak olan Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacaklarını, bu kapsamda çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Acil durumlarda ödemeler noktasında geniş bir tedavi paketine sahip olduklarını ifade eden İlhan, şöyle devam etti:

"Yeni teknolojinin kullanımı açısından da öyle. Bunun dışında reformla birlikte yaptığımız düzenlemeler hastanelere gitme konusunda vatandaşlarımızın herhangi bir sıkıntısı yok. Acil durumlarda özel hastaneler de dahil olmak üzere, bütün hastanelere başvurabiliyorlar. Bunlar SGK tarafından ödeniyor. İstisnai durumlar olabilir. Hastanın şikayetçi olduğu durumlarda biz SGK olarak gerekli denetim ve incelemeleri yapıyoruz. Uçakla ya da helikopterle sevkiyat gerektiğinde onu da ödüyoruz. Onun dışında o taşıma süresinde oluşan risklerden dolayı kullanılması gereken birtakım cihazları da ödüyoruz. Ödemediğimiz herhangi bir şey yok. Kurum olarak çok ciddi denetim mekanizmalarımız da var. Muhakkak suistimaller oluyordur. Olmuyor demek yanlış olur. Bu tür durumlarda da çok ciddi cezai müeyyidelerimiz var."

'kalp
cerrahisinde
en
yüksek
noktadayız'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir