Medimagazin logo

İzmir'de Somali için üç kamyon tıbbi malzeme toplandı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Tıbbi Malzeme Komitesi üyeleri, topladıkları üç kamyon tıbbi malzemeyi, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonuyla Somali’ye gönderiyor. Yardımın içinde özellikle çocuk hastalıkları, yoğun bakım ve acil serviste kullanılmak üzere 500’ün üzerinde tıbbi sarf malzemesi bulunuyor.
İzmir'de Somali için üç kamyon tıbbi malzeme toplandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Sümer Rahmi Nemli ve komite üyelerinin katıldığı toplantıyla yardım malzemelerinin listesi, acil ve afetlerden sorumlu İl Sağlık Müdür Yadımcısı Dr. Turhan Sofuoğlu’na verildi. Toplantıda konuşan Nemli, “İhtiyaçlar çerçevesinde istenen diğer malzemeleri de hemen temin etmeye hazırız.” dedi. Kuraklık ve açlıkla mücadele eden Somali’de bir insanlık dramı yaşandığını vurgulayarak, “Sektör temsilcileri olarak duyarsız kalamazdık. Yeterince tıbbi malzeme topladık, daha da toplayabiliriz. Bunların haricinde ihtiyaçlar çerçevesinde belirlenecek kalemler olursa onları da temin etmek istiyoruz. İl Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte diğer ihtiyaçları tespit edeceğiz. İzmir’deki tıbbi malzemeciler olarak Türkiye’ye örnek olduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden tıbbi malzeme firmaları da bizden bilgi alıyor.” şeklinde konuştu.


İl Sağlık Müdür Yadımcısı Sofuoğlu ise hastanenin kurulması kadar içindeki ekibin, donanımın ve tıbbi malzemelerin de önemli olduğuna dikkat çekerek, “Somali'deki hastaların büyük bölümü çocuklar. Yetersiz beslenme ve buna bağlı vücut direncinin düşmesinden dolayı enfeksiyon hastalıkları, ağırlıklı olarak karşılaşılan vakalar. Sağlık Bakanlığımız, 20 yataklı sahra hastanesi ve 50 yataklı iki konteyner tipi hastane gönderdi. Bakanlıkta yapılacak toplantıyla kaç uzman ve hemşirenin görevlendirileceği belirlenecek. Biz de bu arada Ege Bölgesi’ndeki Manisa, Muğla, Aydın ve Denizli illerinden gönüllü topladık; doktor, hemşire, laborant ve röntgen teknisyeni göndereceğiz. Doktor listemiz ve diğer her şeyimiz hazır, talimat bekliyoruz. İZTO'ya da sağladıkları yardım nedeniyle teşekkür ederiz.” dedi.

i̇zmir'de
somali
için
üç
kamyon
tıbbi
malzeme
toplandı
Yorum (2)
gölgelice
Evlere, sistemin hediyesi olan, milyonlarca "evde bulunsun" kutuları, tüm dünyaya yeter alimallah.
0
Cevapla
dr.nizam
sayın bakanlık yetkilileri inşallah izmir il sağlık müdürlüğündeki(sayısını tam olarak açıklamaktan çekindikleri)doktorları gönderirler somali ye.bu doktorlar sadece oturdukları yerden ahkam kesmeyi bırakıp mesleklerini icra eder bari bu sayede.unutmadılarsa tabi mesleklerini.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir