Medimagazin logo

İnfertilitede kadına ait faktörlerden birinin nedeni bulundu

Bilim adamları, kadınlarda kısırlığın önemli nedenleri arasında yer alan, yumurta hücrelerinin fazla ya da eksik kromozomlu oluşunun nedenini buldu. Bu durumdan, hücre oluşumu safhasında kromozomları ayıran sistemin hataya çok açık olması sorumlu bulundu.
İnfertilitede kadına ait faktörlerden birinin nedeni bulundu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 Bu süreçte hücrenin her iki tarafından iğ iplikleri, hücrenin ortasındaki kromozomların sentromerine doğru uzuyor. Sentromere olta atmış gibi tutunan iğ ipliklerinin kasılmasıyla kromozomlar zıt kutuplara doğru ikiye ayrılıyor.


     Cell dergisinde sonuçları yayımlanan araştırmaya göre, iğ iplikleri kromozoma tutunmak için doğru noktayı ise sıklıkla ıskalıyor. İğ iplikleri nadiren kromozomları tam ortadan bölmek için doğru noktaya ilk seferinde tutunabiliyor.


     Araştırmayı yöneten, Avrupa Moleküler Biyoloji Laboratuvarı bilim adamı Jan Ellenberg, iğ ipliklerinin ilk denemelerinin yüzde 90'ının hatalı olduğunu, doğru noktayı buluncaya kadar pek çok deneme yaptıklarını ifade etti.


     Bilim adamları, bu kadar sık hata yapabilen sistemin fazla veya eksik kromozom sayılı yumurta hücrelerinden sorumlu olabileceğini bildirdi.


     İğ ipliklerinin hedeflerini bu kadar şaşırmasının sadece mayoz bölünmede görüldüğünü, mitoz bölünmede bu hatanın söz konusu olmadığını belirten bilim adamları, mitoz bölünmede iğ ipliklerinin sadece iki noktadan, mayoz bölünmede ise neredeyse 80 farklı noktadan uzadığına, ayrıca yumurta hücresinin çok daha büyük bir hücreden oluşturulduğuna işaret etti.

infertilite
kısırlık
nedenleri
tedavisi
Yorum (1)
biyolog
bunu herkes biliyordu zaten.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir