Medimagazin logo

İlaç almanın maliyeti artıyor

Aile hekimlerinin yazdığı reçetelerden de 3 lira alınacak. Vatandaş, 3 kutuyu geçen her bir ilaç için ilave 1 lira ödeyecek. Reçeteye yazılan ilaç sayısı 4 ile sınırlanacak.
Kaynak: Hürriyet
İlaç almanın maliyeti artıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hükümet, artan ilaç giderlerini frenlemek için peş peşe önlem alıyor. Önce ilaç fiyatlarında yüzde 7.5 indirime gidildi, şimdi de yasal düzenleme geliyor.

Cuma günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan yasa tasarısı ile ilaç tüketiminin azaltılması planlanıyor. Buna göre sadece devlet hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastanelerinin yazdığı reçetelerden alınan 3 liralık katkı payı aile hekimleri ve sağlık ocaklarının yazdığı reçetelerden de alınacak. Bürokratlar, reçete sayısının geçen yıla göre yüzde 13 oranında arttığını belirtirken; reçetelerin yüzde 46'sını aile hekimlerinin yazdığına dikkat çektiler. Ayrıca ilaç giderlerinin yüzde 40'ının da yine aile hekimlerinin yazdığı reçetelerden kaynaklandığını vurguladılar. Türkiye genelinde 20 bin 500 civarında aile hekimi görev yapıyor.

3 KUTUYU GEÇEN 1 LİRA DAHA ÖDEYECEK

Yeni düzenleme ile her bir reçetedeki ilaç sayısının 3 kutuyu geçmesi durumunda ilave her kutu için 1 lira daha ücret ödenecek. Böylece 4 kutu ilaç yazdıran bir vatandaş, 3 lira reçete ücretine ek olarak 1 lira ödeyecek.

4 KUTU İLE SINIRLANACAK

Tasarıya eklenmesi planlanan bir diğer düzenleme ise bir reçeteye yazılan ilaç sayısının sınırlandırılması. Buna göre bir doktor, bir reçeteye en fazla 4 ilaç yazabilecek. Daha önce uygulanan ancak Danıştay tarafından iptal edilen bu düzenlemenin ilaç israfının önlenmesinde büyük önem taşıdığı vurgulanıyor.

BÜTÇE 1.1 MİLYAR AŞILDI

İlaçta uygulanan global bütçedeki 1.1 milyar liralık aşımı karşılamak için Kasım ayında 6 bin 700 ilacın fiyatı yüzde 7.5 oranında indirilmişti. Ancak sektörün bu indirime karşı çıkması üzerine yaklaşık 350 ilaçta indirim oranı geri alınacak. İşte Sosyal Güvenlik Kurumu, hem 350 ilaçtaki indirimin geri alınması dolayısıyla ortaya çıkan açığı kapatmak hem de vatandaşın gereksiz ilaç kullanımını önlemek için 'tüketim' tarafında da önlemin şart olduğuna dikkat çekiyor.

Bu yılın 10 ayında yazılan toplam reçete sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.4 oranında artarak, 221.4 milyondan 251 milyon adete ulaştı. 10 aylık dönemde ilaç harcamaları ise yüzde 5.3 artarak 11.6 milyar TL oldu.

TEDAVİ GİDERİ YÜZDE 18 ARTTI

2010 yılında kamu, özel ve üniversite hastanelerine giden sayısı 278 milyon iken; tedavi giderleri için 18.5 milyar lira harcandı. Ayaktan muayene olan hasta sayısı ise 262 milyon; tedavi giderleri de 9 milyar oldu.

2011 yılının 10 aylık döneminde sağlık ocakları ve aile hekimleri hariç, hastaneye giden kişi sayısı yüzde 15 artarken; bunların tedavi giderleri yüzde 18 artarak 18 milyara ulaştı.

i̇laç
almanın
maliyeti
artıyor
Yorum (3)
ibrahim ç
Sağlık himetlerinin popülist yanı olmaması gerektiğini, kaliteyi ön planda tutmak gerektiğini anlayın artık. Eğitin insanları. Güven verin onlara ki gelip lafımızı dinleyip güvenerek tedavilerini olsunlar. Doktorlara inansalar ve güvenseler, çoğu hekim hastalarını ilaçlamak zorunda kalmaz. Bir "antibiotiğe gerek yok" lafına inansalar zaten bu iş çözülecek; basit bir anlatımla.
0
Cevapla
mehmet demirci
devlet oalrak doktorunuzun arkasında durmaz sırf oy kaygısı yüzünden, hastaların abuk subuk ilaç isteklerini kabul etmeyen doktorlara Alo 184 vasıtası ile arayıp sen bu vatandaşın ilacını neden yazmıyorsun diye baskı yaparsan daha çok tedbirler alırsınız ha gayret...
0
Cevapla
drcino
Alo 184 hattını aramayada 3 tl almazsanız olmaz. Sırf hasta beni şikayet etmesin diye yinede hastanın her istediği lacı yazarım.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir