Medimagazin logo

İki ayda 1000 hasta…

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi “İlaç ve Tıbbi Cihaz Danışma Birimi” nin açılması ile iki ay gibi çok kısa süre de 1000 hastaya ilaç ve tıbbi cihaz kullanımı hakkında eğitim verilerek rekor bir sayıya imza atıldı.
İki ayda 1000 hasta…
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-İlaç ve Tıbbi Cihaz Danışma Birimi, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin uygulamalarından biri olup, 1 Eylül 2016 da Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde hayata geçirilmişti. Bu birim toplum da yerleşmiş olan yanlış ilaç kullanımının (özellikle inhaler ilaçlar) önüne geçmek, reçete edilen ilaçların en doğru ve etkin şekilde kullanımını sağlamak ve sonuç olarak tedaviden maksimum sonuç elde edebilmek amacıyla oluşturuldu ve toplumda ilaç kullanımı konusunda doğru bilinen yanlışları düzeltmek hedeflendi.
Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde kurulan ve konu ile ilgili eğitim almış bir hemşire ile çalışmalarına başlayan birimde, iki aylık süreçte 1000 hastaya eğitim verildi. İlaç ve tıbbi cihaz kullanımı konusunda farkındalık yaratılırken aynı zamanda diyabet konusunda da halk bilinçlendirildi.


Çok kısa sürede büyük yol kateden birimde, polikliniklerden yönlendirilen hastaların ilaçlarına bakılarak nasıl kullanılacağı anlatılıyor. İlacın kullanımı hastanın kendisine uygulamalı olarak gösterilerek iyice öğrenmesi sağlanıyor. Soru-cevap şeklinde yapılan görüşmelerde hastalara doğru ilaç kullanımı öğretilirken, diyabet ile ilgili her türlü konuda da yardımcı olunmaya çalışılıyor.


İlaç ve Tıbbi Cihaz Danışma Biriminin faaliyete geçmesinden sonra birimin çok ilgi gördüğünü belirten Hastane Yöneticisi Op. Dr. Hilmi Güngör birim çalışmalarının çok yoğun olarak devam ettiğini belirtirken, hastaların verilen hizmetten çok memnun kaldıklarını ifade etti ve birim hemşiresi Sezen Adli Serin’e çalışmalarından dolayı teşekkür etti. 

izmir
ilac ve tibbi cihaz danisma
buca seyfi demirsoy devlet hastanesi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir