Medimagazin logo

Her yıl 3 bin bebeğin öldüğü ‘ani bebek ölümü vakalarının’ sebebi açıklandı

ABD’de yapılan bilimsel araştırmaya göre her yıl 3 bin bebeği etkileyen ve ‘ani bebek ölümü’ olarak bilinen SUDC (Çocuklukta Ani Açıklanamayan Ölüm) vakalarının nedeninin bebeklerin uyku sırasında yaşadıkları 'kısa uyku nöbetleri' olduğu açıklandı
Kaynak: DHA
Her yıl 3 bin bebeğin öldüğü ‘ani bebek ölümü vakalarının’ sebebi açıklandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

New York Langone Sağlık Merkezi tarafından 4 Ocak'ta paylaşılan araştırmada, SUDC vakalarının yıllardır araştırıldığı ancak bebeklerin ve çocukların uykularında neden hayatlarını kaybettikleri üzerine net bir bulguya ulaşamadıklarının altı çizildi. 6 aydan küçük bebekler için 'ani bebek ölümü' terimi kullanılırken, 1 yaş ve üzeri çocuklar için 'ani açıklanamayan ölüm terimi' kullanıldığı belirtildi.

Her yıl 3 binden fazla bebeğin SUDC sebebiyle hayatını kaybettiği kaydedilirken, araştırma için 7 aileden bebeklerin odalarında bulunan video kameraların görüntüleri incelendi. Video görüntülerini inceleyen araştırmacılar, bebeklerin uykularında yaşadıkları kısa süreli nöbetler sebebiyle öldüğü ortaya koydu.

‘6 aydan küçük bebekleri etkiliyor’

Araştırmada, nöbet geçiren bebeklerin çoğunlukla 6 aydan küçük olduğu ve nöbetlerin 60 saniyeden daha kısa sürdüğü ifade edildi. Araştırma ekibi, ölümleri yüksek ateşin tetikleyip tetiklemediğini gösterecek verilere sahip olmadıklarını, ancak çocukların birçoğunda hafif enfeksiyon belirtileri tespit ettiklerini belirtti.

Etkilenen ailelerin kurduğu bir vakıf bulunuyor

SUDC’den etkilenen ailelerin bir araya gelerek duruma çözüm bulmak amacıyla kurduğu ‘Ani bebek ölümlerin açıklanması’ vakfı, 2001’den itibaren faaliyetlerini sürdürüyor. 

Kızını SUDC sebebiyle kaybeden vakfın başkanı Laura Gould, vakfın insanları bilinçlendirmek için kurulduğunu belirterek “2001 yılında ebeveynler ve bilim adamlarından oluşan küçük bir grup olarak başlayan vakıf, zamanımızın en az tanınan tıbbi gizemini (SUDC) çözmek için işbirliği yapan aileler, tıp uzmanları, araştırmacılar ve ölüm araştırmacılarından oluşan uluslararası bir ağa dönüştü. Bugün vakıf, 21'den fazla ülkede 1.700'den fazla aileyi destekliyor, topluluğumuzun ihtiyaçlarını savunuyor ve SUDC'yi anlamak ve önlemeye yardımcı olmak için çığır açan kritik araştırmalara fon sağlıyor” ifadelerini kullandı

abd
ani bebek olumleri
sudc
cocuk
Yorum (2)
Ömer Hayyam
kısa uyku sebeplerinin nedeni nedir?, inanılmaz derecede yaygın korioamnionit olanilir mi?
Cevapla
Yorumsuz
hasta yakını ve dr için çok vahim ve üzücü bir durum. taburcu için çağrılan aileye odaya girdiğimizde ,bebeğin ex olduğunu gördüğümüzdeki durumu düşünebiliyormusunuz. allah kimseye göstermesin.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir