Medimagazin logo

Hastane çürük çıktı, 2 yıldır güçlendirme bile yapılmıyor

Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Kırşehir'de bir yılda 70 bin hastanın tedavi gördüğü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı.
Kaynak: ZAMAN - AYKUT AKTAŞ
Hastane çürük çıktı, 2 yıldır güçlendirme bile yapılmıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mühendisleri tarafından örnekler alınarak, incelenen binaya verilen raporda; binanın mevcut haliyle can ve mal güvenliği için tehlike arz ettiği belirtildi. Ayrıca verilen raporun 2 yıl önceye ait olduğu, bugüne kadar da bina için hiçbir güçlendirilme yapılmadığı öğrenildi.

1989 yılında betonarme karkas tarzında 4 katlı olarak 722 metrekare olarak inşa edilen ve son olarak Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi tarafından kullanılan binaya çürük raporu verildi. Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından bu binanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı iki inşaat mühendisi tarafından incelenmesi istenmişti. Mülkiyeti özel idareye ait olan ve hastane tarafından kullanılan bina ile ilgili raporda yapının mühendisler tarafından incelendiği ve depreme dayanıksız olduğu maddeler halinde yazıldı. 13 Ekim 2009 tarihli olan raporda; bina arka cephesinde bulunan tüm kolonların muhtemel bir depremin olduğu esnada zemin kat arasındaki bölümde kapasite zafiyetine uğrayabileceği anlatılıyor. Raporda ayrıca binada oluşan basınçlar sonunda tüm kolonların aşırı derecede deforme olduğu belirtiliyor. Buna bağlı olarak da demirle beton arasındaki bağlantıyı kaybettiği vurgulanıyor.

Mevcut binanın 2004 yılında güçlendirilmesi için bir firmaya proje hazırlatıldığı, ancak bu konuda bir çalışma yapılmadığı da kaydediliyor. Günlük ortalama 200 ila 250 hastaya bakan Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin yetkilileri hastanenin yeni binası için ihalenin yapıldığını söyledi. Yetkililer, yeni yapılacak binanın en az bir yıl içinde tamamlanacağını aktardı.

hastane
çürük
çıktı
2
yıldır
güçlendirme
bile
yapılmıyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir