Medimagazin logo

Hastane borcuna af geliyor, 250 liraya kadar olan borçlar siliniyor

Vergi ve prim borçlarından sonra hastane borcuna da af geliyor.
Kaynak: HÜRRİYET
Hastane borcuna af geliyor, 250 liraya kadar olan borçlar siliniyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Herhangi bir nedenle sağlık yardımından yararlanamayanların 2010 sonuna kadar hastanelere 250 liraya kadar olan borçları siliniyor. 250 liranın üzerindeki borçların da yüzde 50’sinin bir yıl içinde peşin ya da taksitle ödenmesi koşuluyla kalan yarısı siliniyor.
 
Seçimden önce çıkacak
 
Düzenleme, Meclis’te görüşülen sağlık hizmetlerinin hızlandırılmasına ilişkin yasa önerisiyle getiriliyor. Hastane borçlarının affı, hükümetin seçimlerden önce Meclis’ten çıkarmayı planladığı düzenlemeye, önceki gece TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeler sırasında bir önergeyle eklendi. 
 
Önce ölenlerin silinecekti
 
Ağırlıklı olarak prim borçları nedeniyle sağlık yardımından yararlanamayan Bağ-Kurlular’ı kapsayacak düzenlemenin gerekçesinde, Sağlık Bakanlığı kurumlarına olan borçların tahsilinin hızlandırılmasının amaçlandığı belirtildi. Yasa önerisinin ilk halinde sadece, sağlık yardımından yararlanamayanlardan ölenlerin borçlarının silinmesini öngörülüyordu. 
 
Önergeyi veren Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, şunları söyledi: “Teklifte vefat edenlerin borçlarının silinmesi vardı. Sadece vefat edenlerin ailelerini değil, yaşayanları da düşünmek gerekiyor. Sıkıntıya düşmüş insanları bir defalığına da olsa bu borç yükünden kurtarmak adına böyle bir düzenlemeye gidildi.”
 
Kıbrıslılar da yararlanacak
 
KKTC’lilerin borçlarına da af Yasa önerisiyle KKTC tarafından tedavi edilmek için Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere gönderilen hastaların tedavi bedellerinden 31 Aralık 2010 tarihine kadar ödenmemiş olanlar da siliniyor. Bilgiç, “Bu, Kuzey Kıbrıslı vatandaşlarımıza pozitif bakışın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır” dedi.
hastane
borcuna
af
geliyor
250
liraya
kadar
olan
borçlar
siliniyor
Yorum (2)
a. y.
Herşey SADECE VE SADECE OY İÇİN. YIRTINIP DURSAK DA BOŞUNA.
0
Cevapla
tarık
Kimin cebinden bu yiğitlik, yine sağlık çalışanlarının. El cebinden yiğitlik kolay tabi. Hastanelerin baktıkları hastanın %5'i kadar sosyal güvencesi olmayan hastaya bedava bakmasının yanında bu paralarda kazanılan dönerlerden gidecek.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir