Medimagazin logo

Hastalığımdan hiç utanmadım

Oscarlı yıldız Catherine Zeta Jones, “Manik depresif olduğumu gizlemedim. Hastalığımdan utanmadım, sessizce acı çekmek istemiyorum” dedi.
Hastalığımdan hiç utanmadım
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Oscar ödüllü oyuncu Catherine Zeta- Jones, tedavi gördüğü ‘manik depresif-bipolar II bozukluğu’ ile ilgili cesur açıklamalarda bulundu. Hastalığından kesinlikle utanmadığını ifade eden Zeta-Jones, “Eğer benim Bipolar II olduğumu açıklamam, bir kişiye bile bu konuda yardım arama cesareti veriyorsa buna değer. Sessizce acı çekmeye gerek yok ve yardım aramakta utanacak bir şey de yok” dedi.

People dergisine konuşan Zeta-Jones, geçen aylarda baş gösteren ‘manik depresif-Bipolar II bozukluk’ nedeniyle bir ruh ve sinir hastalıkları merkezinde tedavi gördükten sonra yaşadıklarını aktardı. Rahatsızlığıyla ilgili çıkan haberleri doğrulayan ve geri adım atmayan 41 yaşındaki sanatçı, “Bu, dünyada milyonlarca insanı etkileyen bir ruhsal bozukluk ve ben de onlardan biriyim” sözleriyle cesaretini ortaya koydu. Hastalığını açıklamaktan çekinmediğini de dile getiren Zeta-Jones, “Eğer hasta olduğumu açıklamam, bir kişiye bile bu konuda yardım arama cesareti veriyorsa buna değer. Sessizce acı çekmeye gerek yok ve yardım aramakta utanacak bir şey de yok” diye konuştu.

‘Sıkıntılar Catherine’i çok yordu’

Çiftin yakın bir arkadaşı, Catherine Zeta-Jones’un eşi 66 yaşındaki Oscarlı oyuncu Michael Douglas’ın gırtlak kanserine yakalanmasının ardından büyük mücadele verdiğini ve sürecin güzel sanatçıyı çok yorduğunu belirtti. Michael Douglas’ın kanseri yenmesinden sonra ‘Playing in the Field’ adlı romantik-komedi türündeki filmin Louisiana’da gerçekleştirilen çekimlerine başlamak üzere olan Zeta-Jones’un bu sırada yoğun bir depresyonla karşı karşıya kaldığını anlatan arkadaşı, sanatçının yaşadığı bu sıkıntıyı da, “Akşam yemeğine çıkmak gibi gündelik rutinler bile onun için çok zorlayıcı geliyordu. Onun eşinin hastalığı sırasındaki mücadelesini bildiğim için bu durumuna da çok üzülmüştüm” dedi. -AA

PSİKİYATRİ BİLİMİNDE BIPOLAR II BOZUKLUĞU NEDİR?

Zeta’nın illeti bildiğimiz manik depresif


‘Manİk depresif’ olarak bilinen ‘bipolar bozukluk’, mani ve depresyon nöbetlerini içerirken, hastanın duygu durumunun aniden yükselmesine ya çok neşeli olmasına veya tam tersine çok üzgün ve ümitsiz kalmasına neden oluyor. Erken erişkin döneminde ortaya çıkan ve hayat boyu devam eden hastalığın etkili bir tedavisi bulunuyor. Tedavi, hastayı yaşamında büyük sorun yaratabilecek boşanma, iş kaybı, alkol ve madde kullanımına yönelim, intihar gibi sonuçlardan koruyor.

hastalığımdan
hiç
utanmadım
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir