Medimagazin logo

Hastalarının fotoğraflarını internette paylaştığı iddia edilen doktor: Sapık değilim

Muayene sırasında çektiği fotoğrafları internette paylaştığı iddiası ile gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Doktor Engin Barış Çeşmeli, içini Yeni Asır’a döktü
 Hastalarının fotoğraflarını internette paylaştığı iddia edilen doktor: Sapık değilim
Bu zor günlerde eşinden bir an bile şüphelenmediğini belirten Deniz Çeşmeli de, eşinin yanında oldu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde muayene sırasında çekilen fotoğrafları, Rusya merkezli arkadaşlık sitesinde paylaştığı iddiası ile gözaltına alınan ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Genel Cerrahi servisinde görevli doktor Engin Barış Çeşmeli, serbest kaldıktan sonra ilk kez Yeni Asır'dan Fatih Şendil'e konuştu.


Kesinlikle sosyal medyada hastaların görüntülerini paylaşmadığını belirten Çeşmeli, söz konusu Rus video paylaşım sitesinde çektiği görüntüleri depolayarak üstleri olan profesörlere gösterdiğini söyledi. Ancak kendi şifresinin hackerler tarafından kırılarak ele geçirildiğini ileri süren Çeşmeli, tüm görüntülerin hackerler tarafından yayınlandığını belirtti. Bu hasta görüntülerinin kesinlikle sosyal medyada paylaşılmak için çekilmediğini belirten Çeşmeli, "Ben sapık falan değilim, insan öyle resimleri paylaşsa, kendi resmini de koyar mı? Ben kendimi yakacak kadar akılsız mıyım?" dedi.

 "OLANLAR NORMAL DEĞİL"

Olayın perde arkasını ortaya çıkaracaklarını belirten Çeşmeli'nin avukatı Mustafa Kılıç ise "Görüntülerin yayınlandığı gün gazetecinin fark etmesi, o hastanın bu yayını görmesi ve hemen aynı gün şikayetçi olması normal değil. Bu görüntüleri müvekkilim vermiş olsa bile, niye kendi görüntüsü olan bölümü versin.
Neden binlerce görüntü varken, sadece şikayetçi olan bayanın görüntüsü V.K'da yayınlanmış olsun? Bu soruların cevabını bulacağız" diye konuştu. Doktor Engin Barış Çeşmeli'nin bir buçuk yıllık eşi Deniz Çeşmeli de kocasının haksız yere linç edildiğini belirterek, sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi.

YENİ ASIR'I TERCİH ETTİ

Kadın hastaların çıplak görüntülerini gizlice çektiği iddialarıyla gündeme gelen Dr. Çeşmeli, yaşadığı şoku atlattıktan sonra sadece Yeni Asır'a konuştu. Bir buçuk yıl önce Deniz Çeşmeli ile evlendiğini ve mutlu bir evlilikleri olduğunu belirten Engin Barış Çeşmeli yaşadığı sıkıntı sürecin ayrıntlarını anlattı.

"MESLEĞİME AŞIĞIM"

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Artvin Hopa'da bir buçuk yıl zorunlu hizmet yaptığını ve TUS sınavlarındaki başarısı sonrası Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev yapmaya başladığını anlatan Dr. Çeşmeli, "Bir buçuk yıldır Genel Cerrahi Servisi'nde asistan doktor olarak görev yapmaktayım. Hiçbir hastamın izni ve bilgisi olmadan asla kayıt, gizli kayıt... Ne derseniz deyin yapmadım. Hepsinin izinleri dahilinde yaptım. Bunları yaparken, hiç bu durumu yaşayacağım aklımın ucundan bile geçmedi. Ben o görüntüleri hocalarıma göstermek için çektim. Ben mesleğine ve hasta haklarına saygılı bir doktorum. Ben mesleğine aşık bir insanım, of bile demeden bazen 40 saat görev yaptığım oluyor" dedi.

"AKILSIZ DEĞİLİM"

Hakkındaki iddialara cevap veren Çeşmeli, "Genel Cerrahi Servisi'nde asistan doktorun kendisinin de yer aldığı görüntülerin, Rusya merkezli bir arkadaş bulma sitesinde paylaşması sizce normal mi? Hadi ben açık açık bunları paylaştım. Peki kendi görüntümü niye koyayım? Bir doktor olarak bu kadar mı akılsız ve aptalım? Öyle bir şey mümkün olabilir mi? Bu görüntülerden sadece bir hastanın görüntüsü var. Ama bende görüntüleri bulunan yüzlerce hastam var. Ancak sadece bir kişinin görüntüsü paylaşılmış ve o da hemen aynı gün şikayetçi olmuş. Bu çok ilginç" dedi.

"ÜYEYİM VE EŞİM BİLİR"

Depolama alanı çok geniş olduğu için Rus sitesini kullandıklarını belirten Çeşmeli, "Burada sınırsız bir depo hakkı var. Buraya üye olduğumu eşim de bilir, kendi ailem de. Bu sitedeki şifreli bölümde resimleri depoluyorum. Bu depoda bulunan resimlerin olduğu şifreli bölümü hackerler kırmış.
Zaten ben bile şu anda kendi hesabıma giremiyorum. Benim yaptığım gibi birçok asistan arkadaşımız da muayne sırasında görüntü çeker. Bu görüntüleri hocalarımıza gösteririz. Ayrıca ben ve diğer arkadaşlarım da mutlaka izinsiz görüntü çekmeyiz. Tamamen sözlü izinli olarak çekeriz" dedi.

 

EŞİ VE AİLESİ HEP YANINDA OLDU

Bu zor günlerde eşinden bir an bile şüphelenmediğini belirten Deniz Çeşmeli de "Böyle bir linç girişimi olamaz. Bir doktor hiç bile bile kendini yakar mı? O görüntüleri eşim neden paylaşsın? Sorgulamadılar bile. En çok canımızı acıtan da bu oldu. Karanlık noktalar en kısa sürede aydınlığa kavuşacak ve Engin'in suçsuzluğu anlaşılacak" diye konuştu. Deniz Çeşmeli, hem kendi ailesinin hem de eşinin ailesinin her zaman arkalarında durduklarını söyledi. Çeşmeli, "Ben eşimin masumiyetine inanıyorum. Bunu kanıtlamak için de ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

REKTÖRLÜĞÜN AÇIĞA ALMA KARARINA İTİRAZ ETTİLER

Doktor Çeşmeli'nin avukatı Mustafa Kılıç da müvekillinin suçsuzluğunun ispatlanacağını ve merak edilen soruların cevaplanacağını dile getirdi. Olayla ilgili ilginç detayları gündeme getiren Avukat Kılıç, "Eğer doktorumuz bu görüntüleri gizli çektiyse kendi görüntüsünü verir mi? Bu görüntünün yayınlandığı günden itibaren aynı gün içinde iplik söküğü gibi olayın çözülmesi, doktorun kimliği, hasta kimliği şikayet adına çıkması ve gözaltına alınmasının hepsi aynı gün olması ilginç değil mi? Rus V.K. sosyal medya arkadaşlık sitesindeki hesap nasıl kırıldı, onlarca hastanın görüntü kaydı varken neden tek bir hastanın resmi yayınlandı. Bu sorulara cevap bulacağız ve konuyu aydınlatacağız" dedi. Öte yandan Avukat Kılıç, skandalın ortaya çıkmasının ardından görüntüleri çeken doktor Çeşmeli'nin açığa alınması ile ilgili itiraz dilekçesini mahkemeye verdiklerini belirtti.

engin baris cesmeli
Yorum (21)
Bir doktor
İnşallah aklanırsın, ve küsmezsin mesleğine.
3
Cevapla
aydin sinal
benim aklima takilan sorular; -bu resimlerin cekilmesinde hele rus arkadaslik sitesinde depolanmasinda resmi cekilen kadinlarin yazili imzali olurlari varmi? -hocalarimla paylasacagim diyor,demekki hocalarinin bu iste bilgileri ve hastalarin sadece " sözlü izinleri" oldugu bilmeleri.simdiye kadar hangi hocalariyla paylasmis,hocalari lehinde sahitlik yaparlarmi? -diger doktor arkadaslarinda aynisini yaptigini sözlüyor,"diger" doktor arkadaslar bunu ispat ederlermi? -tip dünyasini alakadar eden resimler özel karelerde ,özel teknikle cekilir ,masanin üstüne konan otomatik ayarli makineyle degil"ve kisilerin taninmamasi icin yüzleri en azindan gözleri kapalidir,bu resimler bu sekilde özel pozlarla ve yüzleri kapalimi?- -hic anlamadigim Rus V.K. arkadaslik sitesine postalanip depolanmasi,kendi compütüründe nicin depolamiyor? "sözlü izinli görüntü" ,pek cok arkadasda cekiyor,kendi resmimi nicin koyayim, sözleri ise inandirici degil. bu olayda calistigi klinigin kürsü baskani profosörün cikip olayi anlatmasi en dogru ve inandirici aciklamadir derim. yukardaki sorular cercevesinde bu kisinin mahkeme önünde kendini aklamasi sonucu herkesin kendisine cok büyük bir özür borcu var derim,yok eger aklayamazsa ......................................sonucunu görecegiz.
5
Cevapla
Dr elif
Bizde cerrahi asistanlık yaptık. Hastaları muayene eder hikayesini alır hocalara danışırdık. Hocalarımızda gereken yerde gelir ve muayene ederlerdi. Hiç operasyon görüntüsü harici resim çekmedik. Heleki meme muayenesi için. Resimle konulacak bir tanı varmı bilmiyorum. Velevki savunma beni utandırdı kardeşim.
12
Cevapla
azrail
hocan meme resmini napacak? üzerinde yara falan olsa evlilik sitesinde yayınlanmaz.ancak estetik cerrahi (genel cerrahi değil) sonuçlarını değerlendirmek için olabilir,hocan seni doğrular ifade veriyor mu?bi de aptalmıyım diyor akıllı adam bu fotoları çeker mi?hastanın fotosunu çekerken esas hastadan izin almak gerekmeli. bu ülkede doktorluk iyice ayağa düştü.
15
Cevapla
Uzman35
15 doktorum. (Sin 10 yılı uzman hekim )Aynı zamanda 2. Üniversite olarak dışardan hukuk okumaktayım ve 4.cu sınıftayım. Savcılık doktor arkadaşın iddiaları nedeniyle hocalarını çağırıp ifadelerine basvuracaktir. Neticede hocaları da arkadaşın ifadelerini yalanlayacagini düşünüyorum. Bu dava kamuoyu ve basın tarafından yalından takip edilecektir.sonucunda meslekten ihraca kadar gidebilir.
12
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir