Medimagazin logo

Hastalar Semt Polikliniği'nin kapatılmaması için dava açtı

1969'dan 2005 yılına kadar SSK İzmir Merkez Dispanseri olarak hizmet veren, 2005 Şubat ayından bu yana İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı çalışan Alsancak Semt Polikliniği'nin 30 Eylül 2010'da kapatılmasının kesinleşmesi üzerine, hastaneden hizmet alan vatandaşlar harekete geçti.
Kaynak: CİHAN
Hastalar Semt Polikliniği'nin kapatılmaması için dava açtı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR-Hastalardan Esin Işıklar, aldıkları sağlık hizmetinden son derece memnun olduklarını ancak polikliniğin Sağlık Bakanlığı'nın emirleri doğrultusunda boşaltılarak binasının Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne devredileceğini söyledi. Işıklar, devrin durdurulması için hukuki yollara başvurduğunu belirtti. Poliklinikten faydalanan diğer bazı hastalar da kapatılmamasını istediklerini, Yeşilyurt'taki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne daha yakın olmalarına rağmen burasını tercih ettiklerini vurguladı.

Poliklinikte diyaliz tedavisi gören bazı hastaların verdiği dava dilekçesinde, "Alsancak Semt Polikliniği binasının, aralarında diyaliz hastası olan müvekkilin tedavi gördüğü diyaliz ünitesinin de bulunduğu birimlerinin kapatılarak devredilmesine dair işlem, gerek müvekkil gerekse aynı hastanenin değişik bölümlerinde sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanan hasta ve yakınlarının telafisi mümkün olmayacak şekilde zarar görmesine sebep olacaktır."

Türk Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Güven Buğday da sendika olarak davaya hukukçu desteği verdiklerini belirtti. Polikliniğin çok önemli bir sağlık hizmeti gördüğünü ve kapatılmasının büyük bir hata olacağını dile getiren Buğday, "Poliklinik binası, kent merkezinde tüm kamu binaları ve işyerlerine yakın bir konumda bulunuyor. Bu sağlık merkezi, gerek kent dışından gerekse kent merkezinden gelen hastalar için büyük bir avantaj oluşturuyor." şeklinde konuştu.

İzmir İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan ise Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne son derece yakın olan polikliniğin, çocuk hastalar ve prematüre bebekler içn yoğun bakım ünitesi olarak işlev göreceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın üç sene önce verdiği talimatla buraya bağlanacak semt polikliniğinin kapatılmasına karşı çıkan bir zümre bulunduğunu ifade eden Özkan, "Bunu organize eden bir grup var. Rahatları bozulmasın istiyorlar. Buraya otel yapmıyoruz ki." dedi.

alsancak semt polikliniği
semt polikliniği
izmir
kapatma
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir