Medimagazin logo

Hamilelikte stres erkek çocukta IQ düşüklüğüne neden oluyor

Yeni bir araştırma, hamilelikte stres hormonuna çok fazla maruz kalmanın erkek çocukların IQ'larını düşürebileceğini ortaya çıkardı. Buna göre anne hamilelikte stres hormonları salgıladığında, erkek çocukta IQ düşüklüğü gözlemlenebiliyor.
Kaynak: ntv.com.tr - Tuğba Öztürk
Hamilelikte stres erkek çocukta IQ düşüklüğüne neden oluyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Hamilelik sırasında stresin bebek için iyi olmayacağı bilim dünyasında kabul gören bir gerçek.

Ancak yeni araştırmalar stres hormonunun erkek ve kız çocukları üzerinde farklı etkileri olduğunu ve hatta kız çocuklarının IQ puanlarının daha yüksek olmasına yol açabileceğini ortaya koyuyor.

Uzmanlar, çocuklar yedi yaşına geldiklerinde, annelerinin hamilelik sırasında yaşadıkları stresin kız ve erkek çocukların IQ'larını farklı şekilde etkileyebileceğini düşünüyor.

Danimarka'daki Odense Üniversite Hastanesi'nden araştırmacılar stres hormonunun erken dil gelişimini ilerletebileceğini ortaya çıkarmıştı.

Bilişsel işlevi etkiliyor

Şimdi aynı ekip, hamileliğin üçüncü üç aylık döneminde (yaklaşık 37-42 hafta arası) stres hormonunun yaşamın ilerleyen dönemlerinde bilişsel işlevi etkileyebileceğini söylüyor.

Araştırmalarını Stockholm'de düzenlenen 26. Avrupa Endokrinoloji Kongresi'nde sunan araştırmacılar, plasentanın oynadığı rol nedeniyle kız çocuklarının kortizol maruziyetine daha az duyarlı olabileceğini öne sürdü.

İki cinsiyette farklı sonuç

Hamilelik sırasında kız çocuk taşıyan kadınlar daha fazla kortizol salgılama eğilimindedir, ancak plasentadaki bir enzim bunun ne kadarının fetüse ulaşacağını kontrol eder.

Araştırmacılar, erkek çocukların kortizol maruziyetine karşı daha savunmasız olabileceğini, koruyucu enzimin faydalarına sahip olmadıklarını düşünüyor.

943 anne ve çocuk gözlemlendi

Yeni çalışma için araştırmacılar 943 hamile kadının kortizol ve kortizon seviyelerini ölçtüler. Çocuklar doğduktan sonra bu seviyeleri, yedi yıl sonra ölçülen IQ'ları ile karşılaştırdılar.

Anne karnında daha yüksek kortizol seviyelerine maruz kalan erkek çocukların IQ puanlarının daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Ancak araştırmacılar, kortizol kanda değil de idrar örneklerinde bulunduğunda kızların IQ'larının daha yüksek olduğunu fark etti.

Bu da demek oluyor ki stres hormonu erkeğe ulaştığında IQ düşüklüğüne neden olurken kız çocuğa ulaştığında IQ'nun yükselmesini sağlayabiliyor.

hamilelik
stres
iq
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir