Medimagazin logo

Grip aşısı mRNA teknolojisiyle üretildi: 20 farklı influenza türüne etkili

Bilim insanları, bilinen her grip türüyle savaşabilen ve COVID aşılarında kullanılan teknolojinin aynısını kullanan bir süper aşı geliştirdiler
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Grip aşısı mRNA teknolojisiyle üretildi: 20 farklı influenza türüne etkili
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Henüz insanlar üzerinde test edilmeyen deneysel aşı, hayvan testlerinde 20 influenza A ve B alt tipine karşı geniş koruma sağladı.

İki kez verilen verile aşıda mRNA teknolojisini kullanıyor.

Aşı, hücrelere, tüm grip virüsü yüzeylerinde görünen proteinlerin kopyalarını oluşturmayı öğreten talimatlar vererek çalışıyor.

Bu, vücudu gelecekte bu proteini taşıyan herhangi bir yabancı ajana karşı nasıl tanıyacağını ve bunlarla nasıl savaşacağını hatırlaması için eğitiyor.

Yıllık aşıların geliştirilmesine yönelik varsayımlara gerek kalmayacak

Bilim insanları, aşının insanlara her yıl gripten hastaneye yatışları ve ölümleri azaltacak temel bir bağışıklık düzeyi vermesini umut ediyor.

Ayrıca, her yıl grip mevsiminden aylar önce yıllık aşıların geliştirilmesine yönelik varsayımları da bu sayede ortadan kalkacak. Şu andaki gibi grip aşılarına bir önce görülen en sık 3-4 influenza varyantının seçilmesi de ortadan kalkmış olacak.

Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar, aşıyı yalnızca farelerde ve gelinciklerde test ettiler,  şu anda insan denemeleri tasarlıyorlar.

Araştırmacılar, aşının neden olduğu antikor seviyelerinin, test edilen hayvanlarda en az dört ay boyunca değişmeden kaldığını buldular.

Aşıyla ilgili araştırma Science dergisinde yayınlandı.

mrna
grip asisi
influenza
asi
grip virusu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir