Medimagazin logo

Gazze için gönüllü hekimler aranıyor

Gazze için gönüllü hekimler aranıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İsrail’in ambargosu altındaki Gazze, adeta bir açık hava hapishanesi konumunda. En temel gıda ve tıbbi malzemelerin bulunamadığı Gazze’de, saldırılarda ağır yaralananlar tedavi için çoğunlukla ülke dışına gönderiliyor; bürokratik süreçler nedeniyle tüm yaralılar da bu imkandan yararlanamıyorlar. Maddi imkânı olmayan hastalar ise hiçbir şekilde tedavi edilemiyor.

Acil müdahale gerektiren ve nakil imkânı olmayan hastalara verilen sağlık hizmetleri yetersiz kalıyor, kritik durumdaki hastalara gereken cerrahi müdahale uzman doktor yetersizliğinden gerçekleştirilemiyor. İleri cerrahi tedavinin yapılamadığı Gazze’de saldırılarda yaralanan pek çok kişi hayatına engelli olarak devam etmek zorunda kalıyor.

2008’de ve en son Kasım 2012’de Gazze’ye yapılan saldırılar sonucunda binlerce insan yaralandı. Yeryüzü Doktorları 2012 saldırısının hemen sonrasında Gazze’ye gönüllü bir hekim grubu gönderdi, tedavi ve acil müdahale bekleyen yaralılara yönelik muayene ve ameliyatlar gerçekleştirdi. Ayrıca gönüllü ekip Gazze’deki sağlık altyapısını inceleyerek bir acil tıbbi ihtiyaç analizi de yaptı.

Yeryüzü Doktorları Gazze’deki acil ihtiyaçlar doğrultusunda 2013 Ocak ayında bölgede sağlık hizmeti verecek uzman ve/veya akademisyenlerden oluşan bir gönüllü hekim grubu gönderiyor.

“Orada ve Her yerde” sloganıyla iç çatışma, savaş, doğal afet, açlık ve kuraklıkla sarsılan tüm coğrafyaların yaralarını sarmayı hedefleyen Yeryüzü Doktorları, Gazze için de gönüllü hekim çağrısı başlattı.

Gazze’deki sağlık hizmetlerine gönüllü olarak katılmak isteyen hekimlerimiz, tareqdabboor@yyd.org.tr adresi veya (0212) 586 12 12 telefonundan Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Tarık Dabboor’a ulaşabilirler.

Gazze’de acil ihtiyaç duyulan uzmanlık alanları;

• Ortopedi ve travmatoloji
• Plastik ve rekonstrüktif cerrahi

Ücret ve Fiziki Şartlar;

• Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışan doktorlara görevlendirme izni sağlanacaktır.
Ayrıca,
• Bölgeye ulaşım (Gidiş-Dönüş Uçak bileti, vize dâhil)
• Kalacak yer ve yemek masrafları Yeryüzü Doktorları tarafından karşılanacaktır

 

gazze
için
gönüllü
hekimler
aranıyor
Yorum (2)
emre
pratisyen hekim ihtiyacı yok mu yani...
0
Cevapla
dr cemal
-zengin arap ülkeleri abd,kanada,ingiltere ve batı avrupa mezunu hekim arıyor. tehike altında ve bedava işlerde türk hekimleri... -yıllar önce kudusteki filistin vakıf hastanesine ilan üzerine başvurmuştum bana amerikan diplomalı hekim arıyoruz cevabı geldi. -gazze de filistin toprağı ama şimdi işler zora girince amerikan diplomalı aramıyorlar beğenmedikleri türk diplomasına fit olmuşlar demek ki.. - gitmek isteyen kardeşlerime saygılıyım sadece madalyonun diğer yüzüne ilişkin bir anımı anlattım...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir