Medimagazin logo

EÜ'de erken evre akciğer kanserinin tespitine yönelik projeye TÜBİTAK'tan destek

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Aslı Tetik Vardarlı'nın yürütücülüğünü yaptığı, akciğer kanseri erken evrede tespit edilerek, hastaların yaşam sürelerinin uzamasına ve sağlık hizmetlerindeki yükün azaltılmasına katkıda bulunması planlanan proje TÜBİTAK'tan destek aldı
Kaynak: AA
EÜ'de erken evre akciğer kanserinin tespitine yönelik projeye TÜBİTAK'tan destek
Doç. Dr. Aslı Tetik Vardarlı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Doç. Dr. Aslı Tetik Vardarlı ve projede görev alan öğretim üyeleri Rektör Prof. Dr. Necdet Budak'ı ziyaret etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Aslı Tetik Vardarlı, "Erken Evre Akciğer Kanseri Tanılı Olguların Ekshale Soluk Havası Kondensat Örneklerinde Genomik Profilin Erken Tanı Biyobelirteçleri Olarak Değerlendirilmesi" başlıklı projenin TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulunduğunu bildirdi.

Akciğer kanseri vakalarının üçte ikisinin ileri evrelerde tespit edildiğini belirten Vardarlı, "Buna bağlı olarak cerrahi tedavi şansı maalesef azalıyor. Ortalama 5 yıllık akciğer kanseri sağ kalım oranı, tanı anında hastalığın evresine bağlı olarak yüzde 4 ila 17 arasında değişiyor. Bu sebeple akciğer kanserinde erken tanıya yönelik biyobelirteçlerin belirlenmesi oldukça önem taşıyor. Bizim projemizdeki amacımız, akciğer kanseri erken evrede daha etkili şekilde tespit edilerek, hastaların yaşam sürelerinin uzamasına ve sağlık hizmetlerindeki yükün azalmasına katkıda bulunulacak." ifadelerini kullandı.

Projenin bir olgu kontrol çalışması olduğunu belirten Vardarlı, şunları kaydetti:

"Erken evre akciğer kanseri tanısı alan olgular ile kanser tanısı almamış sağlıklı bireylerden ekshale soluk havası kondensat örnekleri toplanacak. Bu örnekler üzerinde tüm genom dizi analizi gerçekleştirilecek ve kanser hastalarında saptanan genomik değişiklikler ile sağlıklı kontrol grubu karşılaştırılarak risk skorları belirlenecek. En yüksek risk skoruna sahip genler belirlenecek ve bu genler için bir akciğer kanseri erken tanı paneli tasarlanacak. Bu panel kullanılarak şüpheli olguların ekshale soluk havası kondensat örnekleri analiz edilecek ve genomik değişikliklerin hastalığın erken tanısında kullanılabilirliği değerlendirilecek. Elde edeceğimiz bulgularla uzun vadede tasarlanması planlanan erken evre akciğer kanser panelinin, daha büyük hasta kohortunda, yeni nesil dizileme platformlarında uygulanması ve klinik rutin pratiğimize girmesi durumunda hastaların yaşam sürelerinin uzamasını ve tıbbi harcamalarda etkili bir düşüş sağlanmasını bekliyoruz. Daha ileriki zamanlarda ise başarıya ulaşmamız durumunda tasarlanması planlanan erken evre akciğer kanseri panelini tescil ettirerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz."

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da üniversitelerinin sağlık alanında Türkiye'nin referans merkezi konumunda bulunduğunu, TÜBİTAK'a en çok proje veren ve projesi en çok kabul gören üniversitelerin başında geldiğini ifade etti.

doc dr asli tetik vardarli
ege universitesi tip fakultesi
tubitak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir