Medimagazin logo

Eczacılık Avrupa’da olmasa da bizde hala bir meslek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eczacılık mesleğinin artık bizzat eczacı tarafından yapılan bir meslek olması durumunun bazı Avrupa ülkelerinde ortadan kalktığını belirterek, "Ama biz hiç böyle bir yola gitmedik, hiç böyle bir yol da düşünmüyoruz. Eczacılık mesleği eczacıya ait bir haktır ve böyle kalacaktır" dedi
Kaynak: AA
Eczacılık Avrupa’da olmasa da bizde hala bir meslek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

10. Türkiye Eczacılık Kongresinin açılış oturumunda bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Bütün dünya sağlık hizmetlerini sunarken, finansal bir sıkıntı içerisinde çalkalanırken, biz yerinde ve haklı tutumlarla Türkiye'de sağlığın finansmanını da bir anlamda garanti altına aldık" diye konuştu.

 

Orta Vadeli Program ile sağlığın finansmanını 3 yıl için garanti aldıklarını ifade eden Bakan Akdağ, "Bir kriz yılının sonrasındayız Ama biz bugün sağlık finansmanında hiçbir sıkıntı çekmiyoruz. Eczacılarımızın, hastanelerimizin paraları tıkır tıkır ödeniyor. Özel hastanelerin, üniversite hastanelerinin paraları tıkır tıkır ödeniyor. Hatta üniversite hastaneleri yapısal bir takım problemler yüzünden mali sıkıntılar içine girdiğinden, bir kanun yapabiliyoruz ve üniversite hastanelerine yardım yapabilecek bir bütçemiz var. Bütün bunlar aslında geleceğimizin, sağlık hizmetleri anlamında çok doğru bir yöne doğru şekillendiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

 

Eczacılık eczacıya ait bir hak

Bakan Akdağ, münferit olaylara bakarak 'felaket tellallığı' yapanlar olduğunu belirterek, "Varsayalım ki bir şehirde ya da birkaç şehirde bazı eczacılar yolsuzluk yaptılar. Bunu 24 bin eczacıya mal etmek büyük haksızlık olur. Zaman zaman bunlar yapılıyor maalesef. Medyamız veya siyasetçiler bazen bu yanlışı yapıyor" dedi.

Gayet iyi işleyen, dengeli bir sağlık sistemi kurduklarını ve bunu geliştirdiklerini belirten Akdağ, "Ama herhangi bir yerde basit bir problem olduğunda bunu ayyuka çıkartanlar var. Halbuki 8 sene öncesini hatırlamak lazım. Ne haldeydik? Vatandaşın koruyucu hizmetlerinin doğru dürüst verilemediğini, aşılama oranlarının bazı illerde yüzde 50'nin altına düştüğü bir haldeydik" dedi.

 

Eczanelerden bekledikleri çok şey olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı Akdağ, bugüne kadar da diyalogla ve bu sisteme inanan bir ruhla bugünlere gelindiğini belirtti. Yaşanan her problemi birlikte yaşama azmi ve kararlılığıyla aştıklarını söyleyen Akdağ, şöyle konuştu:

"Ama şundan eminiz. Türkiye'de eczacılık mesleğinin geleceği artık mevzuat olarak da zihinsel olarak da emin bir durumdadır. Eczacılık mesleğinin artık bizzat eczacı tarafından yapılan bir meslek olması durumu bazı Avrupa ülkelerinde ortadan kalkıyor. Ama biz hiç böyle bir yola gitmedik, hiç böyle bir yol da düşünmüyoruz. Eczacılık mesleği eczacıya ait bir haktır ve böyle kalacaktır."

 

Bitkisel ilaçları da eczacılar satacak

Geleneksel bitkisel ilaçlarla ilgili önemli ve ciddi bir yönetmelik yaptıklarını belirten Akdağ, "Geleneksel bitkisel ilaçların kullanımıyla ilgili kurallarını düzenliyoruz ama satışı ile ilgili hakkı da eczacılara vereceğiz. Çünkü ister modern ilaç olsun, ister geleneksel bir bitkisel ürün olsun, bunun hakkında bilgi sahibi olan ve bunun vatandaşa sunulmasında söz hakkı olan elbette eczacı olmalıdır. Çünkü işi bilen odur. Bu mesleğin sahibi odur" dedi

eczacılık
avrupa’da
olmasa
da
bizde
hala
bir
meslek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir