Medimagazin logo

Dünyaca ünlü Türk doktor öyle bir çalışma yapıyor ki...

Amerika'da yaşayan dünyaca ünlü Türk doktor Prof.Dr.Kutluk Oktay, menapoz yaşını geciktirecek mekanizmayı çözme ve insan ömrünün uzamasına yol açacak çalışmalarda son aşamaya geldiklerini söyledi.
Kaynak: VATAN
Dünyaca ünlü Türk doktor öyle bir çalışma yapıyor ki...
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı olan Prof. Dr. Kutluk Oktay, son dönemde yaptığı çalışmaları VATAN'a anlattı.

 

Dünyadaki ilk yumurtalık naklini 1999’da gerçekleştirme başarısını gösteren Prof.Dr.Oktay, yumurta içindeki yaşlanma mekanizmasını çözme yolunda ön çalışmaları tamamladıklarını yakın zamanda üretilecek ilaçlar sayesinde menapoz ve doğurganlık yaşının uzatılabileceğini belirtti: "Yaptığımız çalışmalar sonucunda menopoz yaşını geciktirme konusunda önemli bir adım attık. Yakın zaman içinde yumurta yaşlanmasının ana mekanizmasını çözdük ve çalışmamız Dünyaca ünlü saygınlığı olan Science Translational Medicine dergisinde yayınlandı."

"3 yıl içinde büyük bir adım atılacak"

"Yumurta yaşlanmasının ana mekanizmasının yumurtanın DNA hasarının onarma yetisinin yaşla birlikte azalmasına bağlı olduğunu tespit ettik. Bu mekanizmaları keşfedince buna göre tedavi yöntemleri araştırmaya başladık. Yumurtaları bozan mekanizmayı geri çeviren mekanizma artık kısmen bulundu. Şu anda üzerinde çalıştığımız önemli bir konu ve önümüzdeki 3 yıl icinde büyük adımlar atılabileceğini düşünüyoruz. Menapoz yaşını yavaşlatma çalışmalarında şuan yumurtanın DNA’yı onarma mekanizmasını güçlendiren ve yaşla azalmasını engelleyen birkaç kimyasal madde üzerinde olumlu sonuçlarımız var. Bunlar ilaç haline çevrilebilirse yalnız menapoz değil, yaşlanma da geciktirilebilecek, kanser riski azalacak, insanlar daha saglıklı yaşlanacak."

"Türk çiftlere iyi haberlerim olacak"

"Ufukta umut veren tedaviler var. Biraz zamana ihtiyacımız var. Yumurta kalitesinin arttırılması, embrioların transfer öncesi detaylı ve güvenilir olarak genetik hastalıklara karşı taranabilmesi için daha hassas, daha ekonomik ve hızlı yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Yakında bu teknolojiyi Türkiye’ye de getirebiliriz. Yani yakın bir zamanda Türk çiftlere iyi haberlerim olacak."

"Menapoz yaşı 15 yıl uzayacak"

"Kadınlarda yaşla birlikte döllenme oranı, hamile kalma oranı düşüyor. Kromozomlarda hata riski de artıyor. Bu yüzden hem düşükler hem genetik hatalı bebeklerin doğum oranı artıyor. Bunların nedeni yumurta içinde bir yaşlanma mekanizmasının olması. Bu mekanizmayı çözmek için deneyleri tamamladık. İnsan hayatı son asırda yaklaşık 2 katına çıktı ama yumurtaların hayatı uzamadı. Yumurtaları bozan mekanizmayı geri çevirmek üzereyiz menopoz yaşı 10-15 yıl daha uzayacak."

"Sigara risk yaratıyor"

"Erken yaşta yumurta kalitesi düşmüş, menopoza girme riski olan hastalarda da bu olayı geciktirebileceğiz. Erken yaşta menopoza girmiş bir sürü genç hasta var. Bu sayede bu kişilere de yardımcı olmuş olacağız.

Sigara menopozu 2-3 sene geri alıyor. Herhangi bir şekilde ameliyat olacaklarsa, rahim gibi, yumurtalıklar da alınabiliyor. Gereksiz olsa bile. Bu nedenle hastalarıma yumurtalıklarını doktorlardan korumalarını öneriyorum! Antioksidanların faydası olduğunu düşünüyorum. Dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam önemli."

"Ruhum Türkiye'de"

"Ben ruhen Türkiye’den hiç ayrılmadım. Türkiye’den gelen birçok hastam var, ben de fırsat buldukça onları ziyaret ediyorum. Böylelikle Türkiye’den hiç kopmuyorum. Yakında Türkiye’de önemli projelerimiz olabilir. Ancak şuan ABD’den kopmam pratik olarak mümkün değil. Burada Türkiye’ye daha iyi hizmet verebileceğimi düşünüyorum. Hem çok calışıyor, hem de ailem ile mümkün olduğu kadar zaman geçiriyorum. Sağlıklı zihin saglıklı bedende olduğu için egsersiz yapıyorum. En büyük hobim kayak ve tenis."

 
Prof. Kutluk Oktay kimdir?


"Dünyanın en ünlü kısırlık uzmanlarından olan Prof. Dr. Kutluk Oktay, Hacettepe Üniversitesi’nden mezun oldu. ABD Başkanı’na danışmanlık yapan kurulda kanserin kısırlık üzerindeki etkileri konusunda uzman olarak katıldı. Oktay, 1999 yılında ilk yumurta naklini yaptı. Daha sonra el derisinde yumurta büyüterek kısırlığa karşı dev bir adım attı. Tıp kariyerinin 10 yılını ABD’deki Cornell Üniversitesi’nde geçiren Oktay, 2008 yılında buradan ayrılarak New York Medical College’da kısırlık tedavisi birimini kurdu."

dünyaca
ünlü
türk
doktor
öyle
bir
çalışma
yapıyor
ki...
Yorum (3)
ÜNAL SERT
Gururumuz okşanıyor. Bravo. Neden Türkiye'de bu tür gençler yetişmiyor, 1- 12 Eylül YÖK yasaı engel 2- Kliniği babasının çiftlği sanıp derebeyi gibi idare eden sözüm O'na başkanlar 3- Genç, çalışkan, yaratıcı vs beyinlerin önünü kesip' BENİ GEÇEMEZSİSN!' diyen sözüm O'n aprof . ünvanlılar 4- Önüne gelen, Üniversiteye giren yabancı dil barajını aşan (özellikle TIP ) herkese ulıufe dağıtılır gibi DOÇ. PROF ünvsanları dağıtılması 5- 2547-(ve 657 ) sayılı yasalara sırtını veren tembel, hayırcı, avantacı, gelişme bilimden bi*haber zihniyetlerin üniversitelerdeki kadroları işgali 6-Yrd. Doç ünavnı alıp 67 yaşına kadar devlete kambur olaup kadroları işgel edenler DAHA ÇOK VAR AMA YETMEZ Mİ?
0
Cevapla
aydin sinal
sayin Ünal Sert,tek kelime Bravo,türkiyedeki ilim önündeki duvari cok kisa ve net gözler önüne sermisiniz.Türkiye gibi 3.dünya ülkesinden gelen birisini klinik sefi yapan,labaratuarlarini acan Newyork/USA gibi bir bilim devi(misal Türkiyeye habesistan-adis ababa mezunu bir genc gelse akademik kariyer yolu acilir Hacettepe tipba klinik sefi yapilirmi?), digeri Türkiye gibi kendi yetistirdigi genc akademisyenini ezen önüne set ceken herseyde oldugu gibi bilimdede disariya muhtac bir garip devlet.Yalniz tip alaninda degil bütün akademik dünyada kayirma,torpil,haset,para....sonucu Hulusi Behcet in 1934 de Fransadayken bulup acikladigi Hulusu Behcet hastaligindan baska tek bir bulus olmamasi,zaten litaretürlerde bu bulusta Fransa labaratuarlarina mal edilir,ama Hulusi Behcet adi verilmistir.Gelecek icinde ümidim yok.Selamlar.
1
Cevapla
murat 124
Ünal hocam sorunun cozumu basit esasinda tip fakultelerinde akademik basariya istinaden maas baglanmasi.. fakultelerin siradan hasta bakilmasinin onune gecilmesi.yani gercekten 3. basamak islevinin saglanmasi. fakulte calisanlarin ozel hasta kabulunun yasaklanmasi..otur calismanla ekstra kazan denmesi. senelik belli calisma puani sarti. asistan,ogrenci egitimleri % 40 yayinlar % 40 illa hasta baktirilacaksa % 20 ozel hasta beraberide mobbing in iyi kontrolu yayinlarin iyi incelenmesi bakilan hastalarin gercekten 3. basamak hastasi olup olmadiginin tespiti..akademik unvanlarin fakulte disi kullaniminin yasaklanmasi. ha bunu yapan adama da vereceksin 25 fix yapmiyorsa da basarilar dileyerek gondereceksin..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir