Medimagazin logo

Doktor bir annenin yakarışı!

Doktor bir annenin yakarışı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Merhabalar.. 

Ben İstanbul'da bir hastanede asistan hekimlik yapmaktayım. Geçen yıl bir kızım oldu. Dirençli hipokalsemileri vardı. İstanbul'da birçok hastaneye götürdük. Tanı konamadı, hatta normal dendi. En son götürdüğümüz Anadolu yakasındaki bir hastanede diş eti hiperplazisi olduğu için (sözüm ona şimdilerde doçentlik ünvanı alan bir meslektaşım tarafından)   I-CELL tanısı kondu.

 

I-CELL için genetik tetkikleri istendi. 6 ay sonra sonuçlanması beklenen...  Ve sonuçların çıkmasını beklememizi istediler  ayırıcı tanıdaki diğer hastalıkları araştırmadan... Tabi diğer ebeveynler gibi biran önce sonuçlandırmak ve tedaviye gitmek istiyorduk anne - baba olarak. 6 ay çok uzun olur dedik ve Ankara'ya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gitmeye karar verdik. İyiki vermişiz. Kızıma, bebeğime, canıma orada tanı kondu , osteopetrozis, hemde sadece bir direk grafi ile.

 

Tabi bu tanıyı alana kadar bebeğim 1.5 aylık oldu. Erken tanı diye düşünmeyin sakın,  asıl iş bundan sonra başladı. Osteopetrozis tüm vücut kemiklerinde yaygın sklerozla giden ve kranial çiftlere bası yapan bir hastalık. 6 aya kadar sinirlere basıdan dolayı görme ve  duyma kalmıyor, daha sonra da ex oluyor hastalar. Ama kök hücre nakliyle kür sağlanıyor. Bu çok güzel bir haberdi, ilik bulurduk ve kür sağlanırdı,  çok sevindik, çok hızlı davranmalıydık , zira zaman aleyhimize işliyordu.

 

Dedim ya asıl zorlu süreç şimdi başladı. İstanbul ' daki kemik iliği bankasına başvurduk , kök hücre bulundu,  yurt dışından, yine çok sevindik... İş o iliği getirtmek, getirteni bulmakmış meğer. Para dediler borçla, krediyle çözdük.. Büyük bir sevinçle parayı tedarik ettik artık istetebiliriz diye kemik iliği bankasına başvurduk, ama yetkili kişiye bir türlü ulaşamıyoruz. Araya bayram tatili girdi izinli dediler önce, sonra da her gün kapı aşındırdık , toplantıda , izinde .... Bir türlü ulaşamadık yetkiliye. Tek sıkıntı dış ülkeye ulaşıp biran önce istetmekti, çünkü durum gerçekten acildi. Yaklaşık 2,5 hafta sonra ulaştık o yetkiliye. 2 gün sonrada kök hücremiz geldi ve 3,5 aylıkken nakil yapıldı. Herşey bitti sandık. Ama geç kalmıştık ..

 

Kızım yaşıyor çok şükür ama karanlığa mahkum olarak , nakil sonrası  20 gün içinde gözlerini kaybettik.. Çok acı..  Sadece 20 gün önce yapılsaydı görmesi tamamen kaybolmayacaktı.
Bir de bunları İstanbul da yaşıyorum, periferi düşünemiyorum bile.. Sanırım periferde I-CELL diye 6 ay bekler bebekte ex olunca I-CELL dendir derdik...


Şimdi ben neye kime kimi şikayet edeyim?!.. Hiç bir yerde hoca kalmadığı için tanının gecikmesine mi,  meslektaşım tarafından ayırıcı tanılara gidilmemesine  mi , yoksa bir türlü ulaşamadığımız kemik iliği bankası sorumlusuna mı yanayım..

 

Şikayet edecek bir yer bulamıyorum, etsem de düzeleceğine inanmıyorum! Çünkü tek sorunun o kişilerde olduğunu düşünmüyorum;  tatile gittiyse nöbetçi olabilirdi birileri onun yerine, hastanelerde gerçek hocalar olup tanı konabilirdi.. Bunlara sebep olanlara soruyorum, nasıl vicdanınız rahat yatıyorsunuz.. Bir düşünmek lazım , neden bu hale geldik. Sağlık sistemi ne zaman bu kadar kötüleşti..

 

Ve ne zaman uyuduğumuz uykudan uyanıp da herşeyin farkında olacağız , hiç birşeyin gösterildiği gibi güllük gülistanlık olmadığını ne zaman fark edeceğiz!..  '

 

Dr. N

 

Bu yazının tüm hakları Medimagazin'e aittir. "www.medimagazin.com.tr" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©


 

doktor
bir
annenin
yakarışı!
Yorum (45)
Bilge doktor
Doktor hanım, geçmiş olsun. Bu yazının altına gerçek isminizi yazmaya cesaret edemedikçe hiçbirşey düzelmeyecektir
0
Cevapla
Frankie Bellevan
allah size sabır ve güç versin değerli meslektaşımız. zaten öyle bir karaktere sahip olduğunuz yazınızdan anlaşılıyor. dünyaya sıkıntılı gelen ama sizin gibi bir anneye sahip olma şansıyla hayata sımsıkı tutunacak olduğuna inandığım yavrunuza,minik kardeşimize sizinle beraber sevgi dolu uzun ömürler dilerim. umarım iç dünyası dış dünyasının aksine,her zaman aydınlık olur. yavrunuz minik kardeşimizin gözlerinden öperim. asıl kalplerinden kör olan sorumsuz,düşüncesiz sorumlular hakkında söylenecek çok şey olmasına rağmen bu defa içimden hiçbir şey söylemek gelmiyor. çünkü bizler gerçekten çok yorulduk. zaten siz her şeyin farkındasınız. söylenmesi gerekeni,anlayacak vicdana sahip olanlara zaten söylemişsiniz. çıksınlar kendilerini ve getirdikleri rezil sistemi düzeni savunsunlar. en iyisi bunları içinde bulunduğumuz dönemde allaha havale etmek,allaha şikayet etmek. çünkü bunların hakkından ancak o gelir.
0
Cevapla
Ş.m
Geçmiş olsun sayın meslektaşım çok üzüldüm periferde çalışan bir hekim olarak söylüyorum hastayı üniversiteye immün yetmezlik? Ön tanısı ile sevk ediyorum ertesi gün bana IMmünglobülin sonuçları ile geri geliyor yorum bile yapılmamış ayırıcı tanıya gidilmemiş sadece tetkik isteyip hastayı başından kovmuşlar üniversitelerde hoca kalmadı sağlık sistemi bitti halk farkında bile değil sonumuz nereye gidiyor Allah yardımcımız olsun
0
Cevapla
Zeynep Topkarcı
Sevgili Meslektaşım, öncelikle çok geçmiş olsun, bir anne olarak gözyaşları içinde okudum yazıyı, Allahım yardım etsin, umarım bir mucize olur da ışığına kavuşur yavrunuz; Sağlık sisteminin bu hale gelmesi ne acı, bunun bir sağlık çalışanının başına gelmesi daha da acı, ne var ki başına gelmedikçe çoğu insan bunu anlayamıyor, hele de sistemi bu hale getirenler, onları destekleyenler...Geçen yıl üniversitede acil dahiliyede disekan aort anevrizması olan anestezist arkadaşımıza dolantin bağımlılığı pazartesi günü psikiyatriye gelsin denilip taburcu edilmişti, Allahtan doktordu ve doktor arkadaşları vardı ki başka bir yerde değerlendirildi ve aslında ölmek üzere olduğunun farkına varıldı, acil ameliyat ve hayata döndü, şikayet etmedi eşi ama şimdi dönüp bakınca şikayet etmeliyiz bence, her ne kadar meslektaşımız da olsa tanıyı atlayanları, ulaşamadığınız Kİ banka sorumlusunu, ve bu hale getirenleri de insan hakları mahkemesine şikayet etmeliyiz, yoksa daha çok canlar yanacak, tekrar geçmiş olsun...
0
Cevapla
Uzm dr
Allah sabır versin. Buyuk acılar ve sıkıntılar yaşamissınız. Inşallah bundan sonra sıkıntı yaşamazsınız. Direkt sizinle ilgili olmayabilir belki ama maalesef günde 100'den fazla hasta gören hekimler var (performans nedeniyle isteyerek ya da istemeyerek). Hastalarin çoğu kapıda beklemek istemiyorlar. 2 dakikada muayene olup pit diye tedavi olmak istiyorlar. Maalesef sizin gibi geç tani/yanlış tanı konan çok hasta oluyordur. Allah geri dönüşü olmayan hatalardan hepimizi korusun ve hastalara 2 dakikada muayene olmanın ne kadar yanlış sonuçlara neden olabileceğinin bilincini versin.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir