Medimagazin logo

"Doktor açığı, fakülte azlığından"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, geçmiş yıllarda tıp fakültelerinin sayısının artırılmaması nedeniyle bugünkü doktor açığının yaşandığını belirtti
"Doktor açığı, fakülte azlığından"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

SAKARYA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağlık Bakanlığınca Serdivan ilçesinde yapılacak olan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Sakarya'da sağlık konusundaki sıkıntıları çözmek için gereken çalışmaları yürüttüklerini anlattı. 

Kentteki sorunları Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile paylaştığını ifade eden İslam, "Bu konuda gereken çalışmalar yapılacak. Kadın ve doğum hastanesindeki sorunlar çözülüyor. Nisan kurasında da ilimizdeki doktor sıkıntısına dair gereken atamalar yapılacak. Bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

İslam, Türkiye'de uzman doktor sayısının ihtiyacı karşılamadığını söyledi. 

Sağlık konusunda bugün yaşanan sıkıntıların 50 yıl öncesine dayandığına işaret eden Bakan İslam, "Türkiye'de en büyük eksikliklerinden biri de doktor eksiğidir. İhtiyacı karşılamıyor doktor sayısı. Çok fazla yetişmiş doktora ihtiyacımız var. Bunun çözümü de 50 yıl önce yapılmalıydı. Bütün ikazlara rağmen maalesef geçmiş hükümetler ve YÖK, tıp fakültelerinin sayısını ve kontenjanını artırmadı. Bu nedenle doktor sayımız stabil tutuldu. Bu uygulama nedeniyle, bugünkü doktor açığıyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

İslam, sözlerini şöyle tamamladı:

"İktidarımız döneminde de en çok bu mesele üzerinde durduk. Geldiğimiz gün artırdığımız kontenjanlarla eğitime başlayan doktor adayları, 2 yıl sonra mezun olacak ve rahat bir nefes alacağız. Pek çok ilimizde yeni tıp fakülteleri açıldı. İhtiyaç doğrultusunda gereken bölümlerde, gereken hekimlerin atamaları yapılıyor. Keşke bunlar daha önce yapılsaydı ama zararın neresinden dönersek kardır. Şimdi bunları biz gerçekleşiyor ve önümüzdeki dönemde bunun sonuçlarını çocuklarımız görecek. Sadece bina yapmakla bitmiyor bu iş, doktor yetiştir."

"doktor
açığı
fakülte
azlığından"
Yorum (24)
tuncay çalışır
bizim köye de tıp fakültesi açılması kanımca iyi olur. hem köyden kente göç de engellenmiş olur.
0
Cevapla
Ahmet
Tabi tabi 60-70 tane tıp fakültesi açın ama adam akıllı bir kürsüsü olmayan hocası akademisyeni olmayan, taşıma sistemi ile döndürülmeye çalışılacak tıp fakülteleri...Hekim değil de kasap yetiştirecek fakülteler açın nasılsa maksat problem çözmek değil tribünlere oynamak..
0
Cevapla
ibrahim
Açılan Tıp Fakültelerinin kaçı standartlara uygun?Standartlara uygun kaç tıp fakültesi var?Uymayanları kapatırsak kaçı kapanır? Mezunlarınızın hiçbiri acil servislerde çalışmak istemiyor neden acaba?Lise açmakmı,özel Hastane açmakmı yoksa Tıp Fakültesi açmakmı daha kolay? Sayımı yoksa kalitemi önemli? Kalite önemli olsaydı 70 milyon nüfus 700 milyon kez muayene olmazdı.Hastalar iyileşemediği için o Doktor senin bu Doktor benim dolaşıp duruyor.SGK ödemeleride çığğğğğğ gibi büyüyor.Saygılarımla.
0
Cevapla
ahmet caba
Çocuk gelinlerin olşumunu savunan bir insan ancak bu kadar bilinçli açıklama yapar...
0
Cevapla
bekir özeren
bir bilimadamı bir deney yapıyormuş. önce pirenin bir bacağını koparmış, "zıpla!" demiş, pire zıplamış. bilimadamı deney notu olarak kaydetmiş: "pire tek bacağı ile de zıplayabiliyor." sonra, pirenin diğer bacağını da koparmış, pireye tekrar "zıpla!" demiş, pire bu sefer zıplamamış. "bilimadamı" bu durumu deney notu olarak kaydetmiş: "iki bacağı koparılan pirenin kulakları duymuyor". durum özetle böyle. not: bu fıkra prof temel diye anlatılır ama, Karadenizliler böyle saçma bir durumun öznesi olmayacak kadar zeki ve değerli insanlardır, onları tenzih ederim.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir