Medimagazin logo

Diploması olmadan kendine doktor süsü veren Metin Hara'nın hapsi istendi

Düşünce gücüyle tedavi ve enerji konularında kitapları bulunan ünlü yazar Metin Hata, diploması olmadığı halde kendisi doktor süsü verdiği gerekçesiyle ihbar edildi. Adriana Lima ile yaşadığı aşkla tanınan Hara'nın iş yeri mühürlendi ve 6 ay hapsi istendi.
Diploması olmadan kendine doktor süsü veren Metin Hara'nın hapsi istendi
Metin Hara, 2017 temmuz ayından dünyaca ünlü model Adriana Lima ile aşk yaşamaya başlamıştı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünyaca ünlü model Adriana Lima ile yaşadığı aşkla adından söz ettiren ünlü yazar Metin Hara, kendi kendini doktor ilan ettiği gerekçesiyle savcılığa ihbar edildi. BİMER'e şikayet edilen Metin Hara'nın hapsi istendi.

İŞ YERİ MÜHÜRLENDİ
Sabah'tan Dilek Yaman'ın haberine göre: Bir vatandaş, 'Tıp eğitimi olmamasına rağmen doktor unvanı kullanıyor' diyerek Metin Hara'yı BİMER'e şikayet etti. Soruşturmada, Hara'ya ait İnsana Güven Eğitim Danışmanlık şirketinin faaliyet izni olmadığı belirlendi. İş yeri mühürlendi.

"TIBBİ TEŞHİS VE TEDAVİ YAPMADIM"
Hara, ifadesinde "Tıbbi teşhis ve tedavi yapmadım. Kitaplarımdaki felsefeyi anlatıyorum" dedi. Hara hakkında 'yetkisiz hekimlik' suçundan dava açıldı.

 

 

METİN HARA KİMDİR?
14 Haziran 1982 tarihinde doğdu. 12 yaşında kendi içsel yolculuğu için adım atan Metin Hara, bu süre boyunca birçok farklı öğretide eğitimler aldı. 2000 yılında babasının geçirdiği ağır bir trafik kazasında babasını 1 yıl sonra tekrar ayağa kaldıran fizyoterapistlerden etkilenip İstanbul Üniversitesi Çapa Kampüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümün'de eğitim görmeye başladı. 2000 yılından itibaren insanların yaşamlarını dönüştürebilmesi için insanlara konuşmalar ve bireysel seanslar yapmaya başladı. 2007 yılında ''Dinle Neyden'' adlı filmin başrol oyuncularından biri olarak 2008'de Uluslararası Ankara Film Festivalinde en iyi genç yetenek ödülüne layık görüldü.
Türkiye'de birçok üniversitede, tıp fakültelerinde, sağlık kuruluşlarında etkinlikler düzenleyen Metin Hara, yurt dışında da birçok ülkede etkinlikler vererek sevgi ve düşünce gücünün insan sağlığı üzerindeki etkisini bilimsel ve uygulamalı olarak göstermektedir. 2014 yılında ''Aşkın İstilası'' 3'lemesinin 1. kitabı olan "Yol" kitabını çıkartan Hara kişisel gelişim türündeki kitabın ikincisi olan 'Dem'den sonra 2018'de İyiliğin Hareket Hali ve İyiliğin Bilim Hali adında iki yeni kitap çıkarttı. Aynı yıl Trusthuman Academy'yi kurdu. Forbes'a göre en çok kazanan Türk yazarlar arasında yer alan Metin Hara, 2017 temmuz ayından dünyaca ünlü model Adriana Lima ile aşk yaşamaya başlamıştı. Çiftin ilişkileri bir yılın ardından bitti.

 

METİN HARA'NIN AVUKATINDAN AÇIKLAMA!

Çıkan iddialar üzerine Hara cephesinden de açıklama gecikmedi. Yapılan açıklamada şunlar söylendi:

"Müvekkil Metin Hara’nın yetkisiz hekimlik suçlaması ile hakkında yürütülen yargı süreci ile ilgili açıklamaları yapma gereği duyuyoruz. Zira konu toplumu yanlış yönlendiren, gerçeği aksettirmeyen, kötüniyetli ve zarar vermeye yönelik bir şekilde işlenmektedir.
Evvela belirtilmesi gereken husus, Müvekkilin üniversite eğitimini tamamlayarak fizyoterapist ünvanını kazandığıdır. Müvekkil herhangi bir ortamda kendini doktor olarak tanıtmış değildir. İşyerinin Sağlık Bakanlığı tarafından mühürlediği iddiası da gerçek dışıdır. Yargılama çok teknik ve detaylı düzenlemeler içeren mevzuata ilişkin bir konudur. Müvekkil bu şekilde gerçek dışı bir haberle basında yer almaktan ve kamuoyuna yanlış tanıtılmaktan dolayı büyük bir rahatsızlık ve üzüntü duymaktadır.

2017 senesinde yaşanan ve yargılaması devam eden bir konu ile ilgili olarak kamuoyu nezdinde müvekkili mahkum eden yayınlar yapılması hukuka aykırıdır. Konu ile ilgili Müvekkil hakkında verilmiş bir mahkeme kararı da bulunmamaktadır. Yargıya intikal eden olayların tartışılma yeri yargı makamlarıdır. Süreç sonunda gerçekler ortaya çıkacaktır."

metin hara
Yorum (2)
Sari cizmeli
Kimse girişimci olmasın, herkes memur olmaya çalışsın 10 asirlik gelenek, hâlâ devam ediyor. Kafe isletiyorum bu yazidan sonra yarin bir bardak cay 5 TLden 8 TL yaptim hayirli ugurlu olsun.
4
Cevapla
Fzt mustafa
Bi fizyoterapist olarak bi takım sorunlarımı dile getirmek istiyorum müsadenizle. 1)iş hayatımda mesleğim malpraktise son derece açık olmasından mütevellit herhangi bir koruyucu güvencem olmadan calışıyorum. Örneğin germe yaparken hastam zarar görebilir ve bu durumda doktorumda banane fizyoterapist fazla germiş hastaya zarar veren odur deyip ceza sisteminin önüne beni atabilir. (ki bu durumu normalde karşıliyorum ben doktor olsam bende öyle yapardım). Saglık bakanlıgı cezayı bana rücu ettiğinde kuş kadar maasımla nasıl altından kalkacağim? Idarecilerimle bu durumu konuştuğumda germeyi çok yapma kendini güvende tut diyolar ama mesleki etiğim ve vicdanım HASTAya karşı bu duruma müsade etmiyor. Vicdanım karşısında çaresiz kalıp gerdirmeleri çoķca yapıyorum. Mesleki Özel sigortalarsa pahalı oldugu için ekmek paramdan buraya para ayırmakda istemiyorum. 2) Mesleğimin düzgün bir tanımida yok.iki ucu pis bi deynek gibi meslekim.Yetki versen doktorluk gibi oluyor vermesen yaptığin işle uyuşan bi tanımda tam olmuyor. Mesela bizde şu anki yönetmelikte fizyoterapistler doktor gözetiminde çalışır diyor fakat sahanın gercegi doktorlar hiç bi sekilde bizi calışirken görmezler. Olağan ustü bi durum olmadıkca Poliklinikteki hastayı bırakip kimse yanimiza gelemez çünkü. 3) Mesleğime dair özelde bi dukkan açmamda yasalarla engelleniyor. Okuduğum bölüm fizik tedavi ve rehabilitasyon ama açtığım dükkanda tedavi yapmam yasak illaki doktor bulundurmam gerekiyor bunları yapmam için. Iyide kardeşim doktora maaş verecek durumda olmam benim veya ortalama bi fizyoterapist için imkansız ki. Ayrıca tuhaf bi uygulamayada parantez açmak istiyorum mademki fizyoterapistler doktorun belirttigi tedavi sekilleri olmadan fizik tedavi uygulayamaz o zaman özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerindeki fizyoterapistler serebral palsili öğrencilerle calışırken doktorun tedavi orderi aranmıyorda saglik kurulu neticesinde rehberlik ve araştirma merkezlerinden cikan rapor yetiyor bu iş için. Orda neden doktor orderi istenmiyor yani? 4) meslek birliğimiz ve odamızın kurulmayışından dolayı bizim meslekte maalesef ki yukarda haberini yaptıgınız insanlar gibi şarlatanlar türedi. Kimi kendini alternatif tıp uzmanı diyor, kimi uzay terapisti kimi kayropraktik (doğrumu yazdım bilmiyorum) uzmanı kimi kendini manuel terapist kimi hacamatcı vb sifatlarla tanımlayıp merdiven altı iş yapıyor. Tutturanlarda oluyor 20.000 liraya yakin kazanan meslektaşımda var ama gözümde yaptıgı işler sahtekarlik ve göz boyamadan ibaret olup mevzuatta cezası yok.
9
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir