Medimagazin logo

Darp edilen meslektaşları için iş bıraktılar

Ödemiş Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde 2 gün önce bir doktorun hasta yakını tarafından darbedildiğini öne süren hastane çalışanları, şiddeti kınamak için iş bıraktı
Darp edilen meslektaşları için iş bıraktılar
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İZMİR  - Ödemiş Devlet Hastanesi'nde acil tıp uzmanı Serkan Barbaros'un 2 gün önce bir hasta yakını tarafından darbedildiğini iddia eden hastane çalışanları, şiddeti kınamak için yarım gün iş bıraktı.

İş bırakma eylemi yapan grup adına açıklamada bulunan genel cerrahi uzmanı Dr. İsmet Emeklioğlu, sağlıkta karşılaşılan şiddetin diğer meslek gruplarından 16 kat daha fazla olduğunu ifade ederek, "Biz de şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bugün özellikle sağlıkta şiddete hayır demek için toplandık ve hayır diyoruz. Bir de sağlık çalışanlarına karşı yapılan şiddetin sonlandırılmasını istiyoruz. Bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Biz de sağlık çalışanları olarak, üstümüze düşeni yapacağımız gibi yasama, yürütme, yargı da üzerine düşeni de yapmalıdır" dedi.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Nur Oktay da saldırıyı kınadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Hasta yakını kılığındaki bu saldırganların cezalandırılmaları için her türlü hukuki girişimleri yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu şiddet eylemi yapanların yanına kar kalmayacaktır. Hekimler ve sağlık çalışanlarının yalnız ve sahipsiz olduğu sananlar yanıldıklarını anlayacaklardır. Savaşta bile dokunulmayan hekimlere, dokunulmazlığı olan hekimlere sağlık çalışanlarına şiddet uygulamalarının son yıllarda olağanüstü artmasının bildiğiniz gibi birçok nedeni var. Bunun en başta gelen nedeni de Sağlık Bakanlığı tarafından sağlıkta dönüşüm programının yıllardır hayata geçirilmesi çabasıdır. İşte bu yüzden hekimlerin sağlık çalışanlarının onurunu zedelemek, itibarsızlaştırmak, topluma hedef göstermek amaçlı resmi açıklamalar her gün televizyonlarda, basında yapılmaktadır."

Şiddete uğradığını iddia eden acil tıp uzmanı Serkan Barbaros da arkadaşlarına desteklerinden dolayı teşekkür ederek "Anladım ki Pazar günü sadece benim yüzüme bir yumruk atılmamış burada onlarca yüzlerce sağlık çalışanlarına ve emekçisine atılmış. Bu mesleğe, bu meslek onurunu koruduğunuz ve benim yanımda olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Bu mesleği icra ettiğiniz her dakika bu dik duruşu, bu onuru göstermenizi istiyorum sizden çünkü çok özel bir işi, çok büyük özverilerle ve her şeye karşı yapıyoruz" dedi

İddiaya göre, dört aylık bebeğine iğne yaptırmak için hastaneye gelen ve kendisinden reçete isteyen acil tıp uzmanı Serkan Barbaros'a, her zaman bu iğneden yaptırdıklarını söyleyerek iğnenin yapılması konusunda ısrar eden A.K, daha sonra çocuk doktorundan iğnenin yarım doz uygulanması gerekirken tam doz uygulandığını öğrenmesi üzerine Barbaros'u gözüne yumruk atarak darbetti.

Serkan Barbaros'un A.K'dan şikayetçi olduğu öğrenildi.

darp
edilen
meslektaşları
için
bıraktılar
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir