Medimagazin logo

Böbrek nakli oldu, AIDS'e yakalanıp öldü

Ahmet Emin Bilgin, annesinden alınan böbrekle sağlığına kavuşmayı beklerken 4.5 ay sonra hayatını kaybetti. Ölüm nedeni ise AIDS’ti. İşin tuhaf tarafı ameliyattan önce ne Bilgin’de ne annede HIV’e rastlanmıştı. Aile hastaneden şikâyetçi.
Kaynak: HÜRRİYET - Mesude Erşan
Böbrek nakli oldu, AIDS'e yakalanıp öldü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İKİ çocuk babası Ahmet Emin Bilgin (52) böbrek hastasıydı. 1.5 yıl boyunca haftada üç kez, dörder saat diyalize girerek sürdürebiliyordu yaşamını. Nakil kaçınılmazdı. İstanbul’daki Medikal Park Göztepe Hastanesi’ne başvurdu. Tüm ümidi sağlığına yeniden kavuşmaktı. Tek uygun verici 77 yaşındaki annesi Fatma Bilgin’di. Anne hiç tereddüt etmeden, sol böbreğini oğluna vermek için ameliyat masasına yattı.

Doktorlar: Psikolojisi bozuk

Ameliyattan önce, hastanede anne oğula yapılan rutin testlerde HIV’e rastlanmadı. Doktorların söylediğine göre oğul 10, anne 3 gün içinde taburcu olacaktı. Anne gerçekten de çabuk iyileşti, evine döndü. Ancak ameliyatının çok başarılı geçtiği söylenen Ahmet Emin Bilgin bir türlü düzelmedi. Karın ağrısı, terleme, titremeleri bitmiyordu. Eve ne zaman gönderilse bir gece geçmeden hastaneye dönmek zorunda kalıyordu. Doktorlar aileye “Psikolojisi bozuk, evde siz mi üzüyorsunuz?” diyordu.

Nakilden sonra HIV kaptı

2 Ağustos’ta yine aynı hastanede yapılan konsültasyonda HIV pozitif olduğu tespit edildi. İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapılan ve 19 Ağustos’ta sonuçlanan doğrulama testi de aynı şeyi söylüyordu; Ahmet Emin Bilgin böbrek naklinden sonra HIV pozitif olmuştu. Hastanın genel durumu hızla ağırlaştı. Bayram arifesinde hayatını kaybeti. İstanbul Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen raporda, hastanın HIV pozitif olduğu ve çoklu organ yetmezliğine bağlı vefat ettiği yazıyordu.

4 gün sonra ölüm

Bilgin’in 24 yıllık hayat arkadaşı Satu Bilgin, “Ne zaman hastaneden çıksak geri dönmek zorunda kalıyordu. Günden güne daha kötüye gitti. Ağzının içi yara içindeydi. Sorunca, ‘Araştırıyoruz’ dendi. Ölmeden dört gün önce HIV aldığını öğrendik. Hastanenin enfeksiyon hastalıkları uzmanı, yurtdışına tatile gidecekmiş, bizi İstanbul Tıp Fakültesi’ne nakledeceklerini söylediler. Bize sormadan ambulansı ayarlamışlar, hemen nakledildik. Ne doktorları ne de takip edenler, Çapa’ya kendileri gönderdiği halde bir kez olsun arayıp, hastamız ne oldu bile demediler” diyor.

Virüsü nereden aldı

PEKİ HIV hastaya nasıl bulaşmış olabilir? HIV en sık kan ve kan ürünleri, cinsel ilişki, HIV pozitiflide kullanılan tıbbi cihazların iyi sterilize edilmeden başkalarında da kullanılması gibi yollarla bulaşıyor. Bu yüzden hastaneler, tek kullanımlık olmayan tüm malzemeleri her hasta HIV pozitif veya hepatit B, C’liymiş gibi sterilize etmek zorunda.

Kandan ya da tıbbi cihazlardan

Dava dilekçesine göre Bilgin’in hastalığı nedeniyle aktif cinsel yaşamı yoktu. Yine de eşi Satu Bilgin’e yapılan testte HIV saptanmamıştı. Böbreğini veren annesine de aynı test yapılmıştı ve virüs yoktu. Bu durumda geriye iki seçenek kalıyor: Hastanede verilen kan veya kullanılan ameliyat malzemeleri.

Kan test edilebilir

TÜRK Kızılayı Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Hüsnü Altunay, uyguladıkları duyarlılığı yüksek testlerle HIV’i atlama riskini en aza indirdiklerini söylüyor: “Yine de aldığımız kan örneklerini bir yıl saklıyoruz. Hastane kanı bizden almışsa ve böyle bir kuşku varsa bizde veya başka bir yerde HIV testinin tekrar uygulanması mümkün.”

Hastaneye suç duyurusu

Böbrek nakli olduğu hastanede AIDS’e neden olan HIV kapan Bilgin’in ailesi, Medikal Park Göztepe Hastanesi ve doktorları hakkında taksirle ölüme sebebiyet verme ve görevi ihmalden Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Dosyanın şu anda savcılıktaki tahkikatı sürüyor.

Ölüm sürecini hızlandırabilir

ENFEKSİYON hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, Bilgin’in, böbrek nakli sonrası HIV kaparak 4.5 ay içinde ölmesiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bir insan tek başına HIV’den ölmez. Ama ölümüne zemin hazırlar. HIV’in etkisiyle vücuttaki bağışıklık sistemi iflas eder. Arkasından gelen fırsatçı enfeksiyonlar ölüme yol açar. Bu süreç yıllar alır. Ancak bağışıklığı baskılayan durumlar (organ nakli gibi) süreci kısaltır.”

böbrek
nakli
oldu
aids'e
yakalanıp
öldü
Yorum (3)
postenflamatuar
Ölen hastayta Allahtan Rahmet dilerim öncelikle. Hastanın taburcu olduğu sürelerde başka bir kadınla birlikte olup olmadığı daima bir olasılık olarak kalacaktır. Bunu kesin olarak çürütmek imkansız gibidir. 2. olasılık da hastanede sterilizasyon yetersizliğidir. Bu durumda tüm sorumlu hastane başhekimi ve sterilizasyonla ilişkili çalışanlardır. Doktora dava açılması burada abestir. Varsa bir ceza hastane yönetimine kesilmek zorundadır. Ama Bu adalet sisteminde 13 yaşında bir kıza toplu tecavüz edenler ufak bir cezayla kurtuldukları için bu hukukçulara güven olmaz. Bir yolunu bulup arkası olmayan doktorları günah keçisi ilan edip onu cezalandırırlar. Hadi hayırlısı bakim.
0
Cevapla
RKTR
Evet doğru, 3 olasılık var: - verilen kanda HIV mevcudiyeti ; testi yapan TEKNİSYENİN kusuru - cerrahi malzemeden kontaminasyon ; sterilizasyonu yapan TEKNİSYENİN veya HEMŞİRENİN kusuru (Tabii, aslında bunlar da çok düşük olasılıklar ya) - rahmetli hastanın DIŞARIDAN HIV alması ; olması mümkün ama bilinmesi imkansız bir şey; günah almayalım .. Ama lütfen dikkat ediniz: Bu HIV olayıyla hiçbir ilişkisi olmayan –ve olması da kesinlikle olanaksız- bir yığın HEKİM hakkında Suç Duyurusu var. En küçük bir suçları olmasa da, bu hekimlerin “MESLEKTE ACEMİLİK ve ADAM ÖLDÜRME” suçundan yargılanmaları mümkün. Ama yoo hayır, olur mu, tabii ki suçlular, suçları DOKTOR olmak, bu kafi. Halkın ve “Sistem”in anti-doktor yaklaşımına sayısız örnekten biri daha ..
0
Cevapla
RKTR
Evet doğru, 3 olasılık var: - verilen kanda HIV mevcudiyeti ; testi yapan TEKNİSYENİN kusuru (kit de defektif olabilir; o da SATANLARIN kusuru) - cerrahi malzemeden kontaminasyon ; sterilizasyonu yapan TEKNİSYENİN veya HEMŞİRENİN kusuru (Tabii, aslında bunlar da çok düşük olasılıklar ya) - rahmetli hastanın DIŞARIDAN HIV alması ; olması mümkün ama bilinmesi imkansız bir şey; günah almayalım .. Ama lütfen dikkat ediniz: Bu HIV olayıyla hiçbir ilişkisi olmayan –ve olması da kesinlikle olanaksız- bir yığın HEKİM hakkında Suç Duyurusu var. BİR TEK ONLAR tahkik ediliyorlar şu anda. En küçük bir suçları olmasa da, bu hekimlerin “MESLEKTE ACEMİLİK ve ADAM ÖLDÜRME” suçundan yargılanmaları mümkün. Ama yoo hayır, olur mu, tabii ki suçlular, suçları DOKTOR olmak, bu kafi. Halkın ve “Sistem”in anti-doktor yaklaşımına sayısız örnekten biri daha ..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir