Medimagazin logo

Bir imza da siz verin: Uykusuz Doktor Ölüm Demektir

Hekimlerin sosyal platformu asistanhekim web üzerinden imza kampanyası düzenliyor.
Bir imza da siz verin: Uykusuz Doktor Ölüm Demektir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kampanya açıklamasında şunlar kaydedildi:

 

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde görev yapan asistan hekimler 40 saate yakın süreyle uyumadan hasta bakmaya zorlanmakta ve nöbet ertesi izin hakkı bu genç hekimlere tanınmamaktadır.Uykusuz ve yorgun doktorlar konsantrasyon bozukluğu yaşamakta ve bu durum ister istemez halk sağlığını tehdit etmektedir.

Uykusunu almış, zinde ve aktif bir doktora mı muayene olmak istersiniz yoksa 40 saattir uyumayan bir hekime mi? Bir otobüs şöförünün dahi 4 saatten fazla yol alması yasakken, yüzlerce hastanın saatlerdir uyumayan bir hekime emanet edilmesi ne kadar doğru bir yaklaşımdır.

Sağlık Bakanlığı'nın ve Yüksek Öğretim Kurumu'nun hekimlerin nöbet ertesi dinlenmelerini sağlayacak önlemleri bir an önce almalarını istiyoruz. Çünkü açıkça söylüyoruz: Uykusuz Doktor Ölüm Demektir.

 

KAMPANYAYA İMZA İLE KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

bir
imza
da
siz
verin:
uykusuz
doktor
ölüm
demektir
Yorum (4)
Mücahit Altuntaş
"Uykusunu almış, zinde ve aktif bir doktora mı muayene olmak istersiniz yoksa 40 saattir uyumayan bir hekime mi? Bir otobüs şöförünün dahi 4 saatten fazla yol alması yasakken, yüzlerce hastanın saatlerdir uyumayan bir hekime emanet edilmesi ne kadar doğru bir yaklaşımdır" Tabiki doğru değildir. Hak arama ve farkındalık , örgütlü hareket etme ile ilgili bir sorundur.Hak aramyı bilmiyorsanız , örgütlü değilseniz , farkındalık yoksa , adamsendecilik varsa sorun devam eder. Kimileri diyorki herşey nöbette öğreniliyor. Öğrenmenin yolu yönteminde böyle bir şey yok.Öğrenme sistematiktir.Sistematik yolu gözetiyorsanız öğretirsiniz , eğitirsiniz.Gerisi tesadüfler kalmış , epeyde yıpratıcı bir yoldur.Eğitirmi bezdirirmi , yıpratır mı tesadüflere bağlıdır. Tıp eğitiminde ve mesleki çalışma ortamında estetik , konfor sürekli ihmal edilip yıpratıcılık ve pecmurdelik hakimdir. Hekimin çalışma ortamı ve koşullarının "Ergonomisi" yoktur. Mesleki çalışma ortamında çalışma normları tanımlanmamıştır.Hekim hangi şartlarda hangi durumda iyi kaliteli sağlıklı hizmet veri yoktur bunlar.Sağlık hizmeti verir ama çalıştığı ortam sağlıklımıdır ? !günde kaç hasta bakar gece nöbet fizik ve spikolojik olarak yıpratıcımıdır ?Hep karombole getirilir , rastgelelik vardır. Asistan hekimleri doğru bir çalışma yapıyorlar.Saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.Bir imzada siz verin !
0
Cevapla
Dr Hakan
Bunu yazarken utanıyorum ama, çalışırken ölseniz, hastalar üstünüze basıp geçip öbür doktora giderler...
0
Cevapla
Mehmet K. Çelenk
Dr Hakan Hoca yüzde yüz haklıdır. Ne yazık ki Türk insanında –hepsi değil, ama çok önemli bir kısmında- işte aynen bu mentalite gelişmiştir. Aslında “geliştirilmiştir” desek daha doğru olur. Sebebi de bellidir: “Doktor Efendileeer !..”
0
Cevapla
Adnan Öbek
24 saat nöbet-mesai vandallık ve insanlık dışıdır, insan haklarına ve iş kanunlarına aykırıdır. Bankamatikler bile aralıksız çalışamıyor, zaman zaman " Hizmet Dışı " yazıyor.. Bulgaristan da bile 24 saatlik mesai 3 vardiye halinde yürütülüyor.. Onlar kadar bile kafası çalışmayan bürokratlarla bu ülke yerinde sayıyor. Bina, Kaldırım ve yol yapmayı beceremeyenler, Doktordan kaliteli hizmet ve fedakarlık bekliyorlar... Gülünür.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir