Medimagazin logo

“Bakanlık bir an evvel yeni sisteme hızlı bir geçiş yapmak durumunda”

Karadeniz Sağlık İdarecileri Derneği (KARSİD) Başkanı İsmail Demirci, ‘Kamu Hastaneleri Birlikleri'nin neden hala kurulamadığını sordu.
“Bakanlık bir an evvel yeni sisteme hızlı bir geçiş yapmak durumunda”
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kasım 2011 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe giren ve hastanelerin her ilde bir veya ilin büyüklüğüne göre birden fazla kurulması planlanan birlik çatısı altında toplanması işi geciktirildiğini hatırlatan Başkan İsmail Demirci, "Bu gecikme, sisteme karşıt olanların tepkilerinden mi, yoksa bakanlıkça atanacak sözleşmeli pozisyondaki yöneticilerin belirlenmesindeki güçlüklerden mi kaynaklanıyor? Bu bilinemiyor. Ancak bir gerçek var ki, oluşturulacak birlik sistemi, köhneleşmiş hastane yönetim yapısına yükselen bir ivme kazandıracaktır. Harcamaları kontrol altına alacak daha verimli ve etkin bir yönetim anlayışı ortaya konulacaktır. Şu anda bütün hastane yönetimleri işleri rolantiye almış, bakanlıktan gelecek hastane birliklerine ait haberlere kilitlenmiş durumda. Bu durum hastane yönetimlerinde zafiyete neden olmakta, vatandaşın hizmet noktasında mağduriyetine sebep olmaktadır. Bakanlık bir an evvel sisteme hızlı bir geçiş yapmak durumunda. Aksi halde bu belirsizlik, yönetim kadrolarını zor durumda bırakacaktır" dedi.

Bazı kesimler tarafından hastane birlikleri ile kamu hastanelerinin özelleştirilme yolunun açılacağını iddia edildiğini ifade eden Başkan Demirci, "Bu durumun Türkiye gibi bir ülkede gerçekleşmesi söz konusu olamaz. Ülkemiz her türlü özelleştirmeye rağmen halen devletçi bir yapıya sahiptir. Nitekim sağlık alanında yaptıklarıyla prim yapmış bir hükümetin böyle bir tasarrufta bulunması akılcı bir yol değildir. Kurum yöneticileri daha fazla strese sokulmadan bir an evvel birliklerin kurulması gereklidir. Yalnız bir husus daha var ki, o da genel sekreter atamalarında ki zorlulardır. 'Genel sekreter mutlaka hekim olmalıdır' yaklaşımının şiddetle karşısındayız. Genel sekreter vasıf olarak şehre yabancı olmayan, bölgenin sağlık yapısını iyi bilen ve en önemlisi de sağlık yönetimi alanında eğitim almış tecrübeli kimseler arasından seçilmelidir" diye konuştu.

“bakanlık
bir
an
evvel
yeni
sisteme
hızlı
bir
geçiş
yapmak
durumunda”
Yorum (2)
hasan
İyilikte acale ediniz. Hızlıca geçilmeli, bu belirsiz durum bitmelidir, belirsizlik bazılarını sevindirse de iyi bir şey değildir. Klinik şeflerinin , dinazorlaşmış yöneticilerin uykuları kaçıyor ama karkunun faydası yok.Ama süre uzadıkça sıkıntılar artacak azalmayacak, onun için cesaretle hızlıca sürecin tamamlanması lazım
0
Cevapla
mehmet ÖZTÜRK
karsid başkanı ismail demirci yi bu çıkışından dolayı tebrik ediyorum.hep içimizde olupta söyleyemediklerimizi dile getirmiş.ne olacaksa olsun artık...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir