Medimagazin logo

Bakan Yanık: SMA ile ilgili bazı onaylanan tedaviler ödeme kapsamına alındı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, SMA hastalarının tedavi masraflarının karşılanması konusuna ilişkin devlet olarak gerek Türkiye'de gerek dünyadaki tıp otoritelerinin onayladığı tıbbi yöntemlerin maliyetlerinin karşılandığını söyledi.
Kaynak: AA - Cüneyt Karadağ
Bakan Yanık: SMA ile ilgili bazı onaylanan tedaviler ödeme kapsamına alındı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Almanya'da bulunan Yanık, Berlin Büyükelçiliğinde Türk toplumu temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Yanık, SMA hastaları konusundaki kampanyaların çoğunun deneysel yani tıp otoriteleri tarafından onaylanmış resmi olarak uygulanacak yöntemler olmadığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Bazıları karşılık vermiş olabilir bunu bilemiyorum ama pek çoğu maalesef umut tacirliği. Toplanan paraların ne kadar suistimal edildiğini de gördük yaşadık. Örneğin kanserle ilgili ne kadar onay verilen masraf varsa tüm ödemeleri SGK yapıyor. Onaylanmamış çocukların hem dünya kadar ailelerin paralarını alıyorsunuz o çocukları birer kobay olarak kullanıyorsunuz hem de paraları o ailelerden çıkarıyorsunuz. Devlet hiçbir çocuğunu ölüme terk etmez. Yavrucakların fotoğraflarını koyuyorlar, 'haydi kampanyaya'. Şunu sorun; bu kampanyalar yapıldı, kaçı tedavi edildi, sorun bir. Milletin duygusunu sömürmekten başka şey yapmıyorlar."

SMA'nın son yıllarda çok istismar edilen bir konu olduğunu vurgulayan Yanık, "SMA ile ilgili bazı onaylanan tedavileri ödeme kapsamına aldık. Milyon milyar hiç önemli değil. Bu devlete güvenin. Ondan sonra eksiğimiz varsa yanlışımız varsa konuşalım. Şarlatanlara da yakamızı kaptırmayalım. Onun da hesabını hep beraber soralım. SMA son yıllarda çok istismar edilen bir konu. Ciğerlerimizi dağlıyorlar ama o iş öyle değil." ifadesini kullandı.

derya yanık
sma
aile ve sosyal hizmetler bakanı
tedavi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir