Medimagazin logo

Asistanlar toplandı, eylem kararı çıktı!

Asistan hekim kontenjanlarının eğitim ve hizmet sunumunu aksatacak seviyede düşmesi; asistan hekimlere neredeyse hiç döner sermaye ek ödemesi yapılmaması; asistan hekimlerin ağır iş yükü altında çalışmak zorunda bırakılması; Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli eğitim görevlilerinin eğitim yetkilerinin yok sayılması ve hastaneye asistan kadrosu tanımlanmaması ile ilgili sorunlar uzun bir süredir tartışılmaktaydı
Asistanlar toplandı, eylem kararı çıktı!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İzmir Tabip Odası konuyla ilgili olarak hastane yöneticileri, genel sekreterlik, İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, YÖK ve TBMM düzeyinde girişimlerde bulunulmasına rağmen  hiçbir olumlu yanıt alınamadığını açıkladı.
 
Hastanenin eğitim görevlisi sayısında, eğitim kliniklerinin yapılanmasında ve hastanede sunulan hizmetin niceliğinde hiçbir değişiklik olmamasına rağmen, 2011 yılında 370 olan asistan hekim sayısı 250’ye kadar düştü. Bu sayı, uzmanlık eğitimini tamamlamak üzere olan hekimlerin ayrılması ile 220’ye kadar düşecek. Birçok klinikte hizmetler devam edemez noktaya geldiği ifade ediliyor. Bu durum, hastane yöneticileri tarafından Sağlık Bakanlığına iletilmesine rağmen, hastane yöneticilerinin talebi de dikkate alınmadı.
 
Asistan hekimlerin taleplerini dile getirmek için planlanan eylemler, 2014 Nisan TUS kadrolarının belirlenmesine kadar ötelenmişti. Ancak hastanede görev yapan asistan hekimler, tükenmişlik noktasına geldi. İzmir Tabip Odası da hekimlerin feryadını eylem yaparak Sağlık Bakanlığına duyuracağını açıkladı.
 
Bugün (18 Şubat), Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, geniş katılımlı bir toplantı yapıldı. Eğitim sorumlusundan asistanına, eğitim görevlisinden uzmanına kadar çok sayıda hekimin katıldığı toplantıda,  asistan hekimlerin sorununun bütün hekimlerin sorunu olduğu vurgusu yapıldı.

 


 
Toplantıda, İzmir Tabip Odası Başkanı Dr.Suat Kaptaner, asistan hekimlerin sorunlarının ve haklı taleplerinin yetkili makamlar nezdinde sözlü ve yazlı olarak birçok defa dile getirildiğini, yetkili makamların bu taleplerin haklılığını kabul etmesine rağmen hiçbir olumlu düzenleme yapmamasının kabul edilemez olduğunu; hekimlerin 19 şubat 2014 tarihi itibarıyla üretimden gelen gücünü kullanma kararı aldığını; bütün hekimlerin bu eylemi desteklemesi gerektiğini ifade etmiştir.
 
İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara ise, eylemin hukuki ve meşru bir eylem olduğunu; hastaların yaşam hakkını ihlal etmeyecek şekilde, tıbben acil ve zorunlu işlemlerin devamlılığının sağlanması gerektiğini; hukuksal ve meşru zeminde yapılan eylem nedeniyle idari ve hukuki yaptırım uygulanmasının mümkün olmadığını ifade etti.
 
19 Şubatta üretimden gelen gücünü kullanmaya başlayacak İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimleri, saat 12.30’da, taleplerini bir kez daha yetkililerle ve kamuoyu ile paylaşacak.

asistanlar
toplandı
eylem
kararı
çıktı!
Yorum (1)
murathan
kontenjanların artmasının ileride kendilerinin ucuz iş gücü olmalarına neden olacağını birileri bu saf asistan kardeşlerimize anlatması gerek. daha fazla doktor, daha fazla doktor, daha fazla doktor, SONRA karın tokluğuna çalışan bir sürü doktorrr. tıpkı öğretmenler ve ziraat mühendisleri gibi
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir