Medimagazin logo

Araştırma: Semaglutide, yeni tanı konan tip 1 diyabet hastalarında insülin enjeksiyonlarını ortadan kaldırabilir

Buffalo'daki New York Eyalet Üniversitesi, semaglutidin yeni tanı konmuş tip 1 diyabet hastalarında insülin enjeksiyonu ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini gösteren dikkate değer çalışma sonuçlarını açıkladı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
Araştırma: Semaglutide, yeni tanı konan tip 1 diyabet hastalarında insülin enjeksiyonlarını ortadan kaldırabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Buffalo Üniversitesi, NY - Buffalo Üniversitesi'nden elde edilen son bulgular, tip 1 diyabet yönetiminde devrim niteliğinde bir tedavi potansiyelini ortaya koydu. Tipik olarak tip 2 diyabet için kullanılan semaglutid, bir vaka serisi çalışmasında umut verici sonuçlar gösterdi ve tüm katılımcılar için yemek zamanı insülin dozlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırdı.

Semaglutid ve tip 1 diyabet

Semaglutid tıbbi gündemin yabancısı değil. Kronik kilo yönetimindeki rolü ile bilinen ilacın kilo verme ajanı olarak talebi artmış ve FDA İlaç Kıtlığı veri tabanına dahil edilmesine yol açmıştır. Ancak mevcut çalışma, tip 1 diyabet hastaları için potansiyel faydalarına odaklanıyor.

Çalışmanın sonuçları

Dr. Paresh Dandona tarafından yönetilen çalışmada, 21-39 yaş arası on hastadan oluşan bir kohort semaglutid uyguladı. Özellikle, altı ay içinde:

  • Katılımcıların %70'i bazal insülin kullanımını ortadan kaldırdı.
  • Ortalama HbA1c seviyeleri başlangıçtaki %11,7'den 6. ayda %5,9'a, 12. ayda da %5,7'ye düşerek önemli ölçüde azaldı.

"Bulgularımız bizi kesinlikle şaşırttı ve aynı zamanda oldukça heyecanlandırdı. Bu bulgular daha büyük çalışmalarda doğrulanırsa, insülinin 1921'deki keşfinden bu yana Tip 1 diyabet tedavisinde en önemli değişikliği temsil edebilir" yorumunda bulundu.

Semaglutid tedavisine ilişkin bilgiler

Çalışma sırasında:

Başlangıç semaglutid dozu haftalık 0,125 mg olarak başlandı.
Tüm katılımcılar üçüncü ay itibariyle prandiyal insülin kullanmayı bıraktı.
70'i altıncı aya kadar bazal insülin kullanım bırakıldı.
Güvenlikle ilgili olarak, çalışma sırasında sadece bir hafif hipoglisemi vakası meydana geldi. Doz stabilizasyonunu takiben hiçbir atak bildirilmedi ve diyabetik ketoasidoz veya diğer ciddi yan etkiler rapor edilmedi.

Geleceğe bir bakış

Bu bulguların Tip 1 diyabet teşhisi konulan kişiler için büyük etkileri olabilir. Dr. Dandona şunları vurguluyor: "Sonuçlarımız, küçük bir çalışmadan elde edilmiş olsa da, yeni tanı konmuş Tip 1 diyabet hastaları için çok umut verici. Şimdi kendimizi tamamen daha geniş kapsamlı bir çalışma yürütmeye adadık."

Araştırmacılar semaglutidin potansiyelini keşfetmeye devam ederken, birçok kişi insülin enjeksiyonlarının tip 1 diyabet hastaları için geçmişte kaldığı bir gelecek umuyor.

semaglutide
tip 1 diyabet
insulin
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir