Medimagazin logo

Ameliyatta İstiklal Marşı okuttular!

27 yaşındaki G.B, çok ince olduğundan yakındığı sesini kalınlaştırmak istedi. Mersin'de lokal anestezi altında yapılan operasyonla G.B.'ye İstiklal Marşı okutan doktorlar, ses tellerinin gerginliğini, bir estrümanın akort ayarını yapar gibi düzeltti.
Kaynak: NTV
Ameliyatta İstiklal Marşı okuttular!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Elazığ'da yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen erkek hasta G.B, sesinin çok ince olmasından yakınarak bir sağlık kuruluşuna başvurdu.

Uygulanan terapilerde sesi kalınlaştırılamayan hastanın, tiroplasti tip 3 (feno cerrahi) ameliyatı olmasına karar verildi.

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay ve Op. Dr. Aykut Bozan’ın lokal anestezi altında gerçekleştirdiği operasyonda, G.B, İstiklal Marşı'nı okudu, sayıları, günleri ve haftaları saydı. Bu sırada doktorlar, hastanın ses tellerinin gerginliğini, bir estrümanın akort ayarını yapar gibi düzeltti.

Operasyonda, G.B'nin sesindeki anlık değişim kameralarla da kayıt altına alınırken, hastanın istediği ses tonu yakalanınca gırtlağın çatısı sabitlendi. 

Uzun yıllar ses tonundan rahatsızlık duyan G.B, ameliyathaneden çıkar çıkmaz annesiyle sohbet etti. 

"BAĞIRMAK İSTEDİĞİMDE SESİM ÇIKMIYORDU"

G.B, çocukluğundan beri ince sesli olmanın sıkıntısını yaşadığını ifade ederek, "Bağırmak istediğimde sesim çıkmıyordu. Şimdi herkes gibi normal bir sesim var” dedi.

Prof. Dr. Hayrettin Cengiz Alpay, hastanın 10 gün boyunca sesini yormaması gerektiğini, bunun dışında herhangi bir sıkıntı yaşamadan normal hayatına dönebileceğini söyledi.

"HASTALAR AMELİYATTA KENDİ SESİNİ SEÇİYOR"

Alpay, uygulanan ameliyatın sesini kalınlaştırmak isteyen hastalar için uygun bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek, bu ameliyatlarda her zaman yüzde 100 başarıyı hedeflediklerini anlattı.

Alpay, operasyonda hastanın ses tonundaki değişimleri değerlendirdiklerini belirterek, "Ameliyatı lokal anestezi altında yaptığımız için bir anlamda hasta kendi ses tonunu seçti. Operasyon, kadınlar için de uygulanabiliyor" dedi.

tiroplasti
istiklal marsi
prof. dr. hayrettin cengiz alpay
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir