Medimagazin logo

Ambulanslara terör engeli: Acil çağrıların çoğuna gidemediler

Sağlık Bakanlığı, 7 Haziran 2015'ten bu yana Doğu ve Güneydoğu illerinde alınan 869 acil çağrıdan 681'ine, terör saldırıları nedeniyle ambulans görevlendirilemediğini bildirdi.
Ambulanslara terör engeli: Acil çağrıların çoğuna gidemediler
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı, 7 Haziran 2015 tarihinden bugüne kadar terör olayları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu illerinde toplam 869 vaka için acil çağrı alındığını ancak çağrıların 681'ine terör saldırılarından dolayı ambulans görevlendirilemediğini bildirdi.

AA muhabiri, "Terör olayları nedeniyle, acil sağlık hizmetlerinde aksamalar olduğu ve 112 Acil ambulanslarının vakalara ulaşmadığı/ulaştırılamadığı" iddialarına ilişkin Sağlık Bakanlığı yetkililerinden bilgi aldı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, 07 Haziran 2015 Pazar gününden itibaren terör dolayısıyla yaşanan olaylar şöyle:

"Terör olayları kapsamında sağlık personelimize yönelik saldırılarda 3 sağlık çalışanımız hayatını kaybetmiştir. 27 Ağustos 2015 tarihinde sağlık memuru Eyüp Ergin Şırnak'ta, 31 Ağustos 2015'te Dr. Abdullah Biroğul ve eczacı Yunus Koca Diyarbakır'da, teröristlerce yapılan saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Ayrıca, 13 sağlık personelimiz, teröristlerce kısa süreli alıkonuldu, 3 personelimiz de fotoğrafları çekilerek tehdit edildi.

Öte yandan 09 Ağustos 2015 tarihinde Mardin Nusaybin Acil Sağlık Hizmetlerine ait ambulansa ve 7 Eylül Pazartesi günü Şırnak Merkez 1 nolu Acil Sağlık Hizmetlerine ait ambulansa, Silopi'den Cizre Devlet Hastanesine giderken çevre yolunda silahlı saldırı düzenlenmiştir.

Ayrıca 5 Eylül 2015 tarihinde de Cizre Devlet Hastanesi polis noktasına silahlı saldırı düzenlenmiş, 3'ü ağır toplam 5 yaralı polis memuruna ekiplerimiz çatışma nedeniyle gecikmeli müdahale edebilmişlerdir. Olaylar sebebiyle yaralanan sağlık personelimiz olmamış, farklı tarihlerde ambulanslara yapılan saldırılar sebebiyle maddi hasar ve malzeme kaybı meydana gelmiştir."

"Doğu ve Güneydoğu illerinde toplam 869 vaka için acil çağrı alındı"

Bakanlık yetkilileri, "7 Haziran 2015 tarihinde bugüne kadar terör olayları sebebiyle Doğu ve Güneydoğu illerinde toplam 869 vaka için acil çağrı alındığını" belirtti.

"Alınan çağrıların 681'ine terör saldırılarından dolayı ambulans görevlendirilememiştir" bilgisini veren yetkililer, "45 vaka güvenli bölgeden alınmış, 5 vakaya güvenlik sağlandıktan sonra ulaşılmış, 88 vaka başka araçlarla nakledilmiş, 50 vaka ise ambulans isteminden vazgeçmiştir" ifadesine yer verdi.

ambulanslara
terör
engeli:
acil
çağrıların
çoğuna
gidemediler
Yorum (2)
bozeren
hasta var, veya yaralı var diye ambulansı çağırıp molotof atmak, kurşunlamak.. böyle olacağına gitmemeleri daha iyi. böylece herkes kendi imkanları ile hastaneye gelmeyi öğrensin biraz. [herkes kendi memleketinin asayişinden biraz da kendisi sorumludur. o ambulans yakanlar, molotof atanların anneleri, babaları, büyükleri çocuklarına "yapma yavrum, devlet malına zarar verme yavrum" diye öğretmeleri gerekirdi. bizim çocuklarımız niye molotof atmıyor? çünkü anası babası olarak biz onlara böyle bir şey öğretmedik. kişiler anası babası ona ne öğretmişse onu yaparlar, ve yaptıklarının da sonuçlarına katlanırlar. her yerde böyle değil midir zaten?!]
0
Cevapla
mülayim sert
zaten acile gelen hastalarin %90 i non acil,hal boyleyken devletin ambulansi,hemsiresi,att si hayatını riske atarak sırtı kaşınan hasta için yola çıkıyor.birde üstüne üstlük ambulansı tarıyorlar,hiç gerek yok.zaten gerçek acil olan her kosulda gelir..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir