Medimagazin logo

Akademisyenler: Öğrencilerimiz bizden daha çok kazanıyor!

Öğrencilerinden daha düşük miktarda maaş aldıklarını iddia eden akademisyenler meclis önünde doktora tezlerini yaktı.
Kaynak: HÜRRİYET
Akademisyenler: Öğrencilerimiz bizden daha çok kazanıyor!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önünde toplanan Öğretim Elemanları Derneği (ÖGEDER) üyeleri, aldıkları maaşın, ders verdikleri öğrencilerinden daha az olmasını tez yakarak protesto etti.

ÖZGEDER Genel Başkanı Vahdet Özkoçak yaptığı basın açıklamasında, akademisyen yetiştirmenin 6 yıl sürdüğünü ve bu süreçte, ortalama 3 yabancı dil öğrenerek, tez araştırmaları için gerek yurt içi gerek yurt dışı seyahatler düzenlediklerini, çalışma alanı ile ilgili konferans, sempozyum, seminer gibi etkinliklere katıldıklarını, bilimsel dergilere abone olduklarını ve haftalık laboratuar ve teori derslerini herhangi bir ek ücret almadan yürüttüklerini ve bu çalışmaların akademisyenlerin maaşından daha fazlasına tekabül ettiğini belirtti.


Özkoçak açıklmasında, “Yetiştirdiği öğrencisine, hocasından 2-3 kat fazla ekonomik imkan sunan bu sistemde akademisyen olmak ya da akademide kalmak imkansız hale gelmiştir, Oysa Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda nitelikli akademisyenlerin akademiye katkıları, vazgeçilmesi imkansız ehemmiyet arz etmektedir" dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından akademisyenler, Bilimsel makaleler bulunan dosyaları ve doktora tezlerini yakarak durumu protesto etti. Akademisyenler daha sonra olaysız dağıldı.

akademisyenler:
öğrencilerimiz
bizden
daha
çok
kazanıyor!
Yorum (7)
murathan
üç dil bilen akademisyen, kimmiş onlar? kaç tane, bulundukları makama hangi torpil ile gelmişler. üniversitelere açılan yar. doc. kadrolarına bakılsın nasıl akademisyen olunuyor. bilim adına dünyaya ne katmışlar. az kazanıyorlarmış, az kazanmıyorlar sadece çalışmayarak daha çok kazanmak istiyorlar.
0
Cevapla
cengiz
Sizin bir havanız bin para.Paraya ihtiyacınızmı var! Bırakında ezilmişliğimizin acısını paradan çıkaralım.
0
Cevapla
akademisyen
Akademisyenlerin kazancının düşük olması çok ciddi bir problem, ancak bu durumu yetiştirdikleri öğrencilerin kazançları üzerinden, karşılaştırarak anlatmaları doğru değil. Öğrenciyi bizden her açıdan daha iyi olması için yetiştirmiyor muyduk pardon? Ayrıca danışmanlığını yaptığın doktora tezini yakmak nedir? Yazdığın makaleyi yakmak nedir? Kazanç konusunda kesinlikle çok haklılar, ancak yöntem ve argüman bu olmamalı.
0
Cevapla
furkan minöz
Yorum yapan sevgili arkadaşlarım, hepimiz aynı gemideyiz ve gemi batıyor, bilginiz olsun ! Siz hala uzman akademisyen pratisyen tartışmasını seviyesizce yapmaya devam edin.
0
Cevapla
adem
herzaman söylüyoruz hukuk herkes için gerekli, bu gün çıkarlarına uygun davaranışı destekleyeler yarın ihtiyaç duyduklarında çaresizliği hissedecekler.Bu yüzden adaletli gelir dağılımı insana değer veren yönetim anlayışı hukukun üstünlüğü hepimiz için gerekli.6 yıllık tıp eğitimi sonunda doktor olanlar hiçe sayıldığında kimsenin sahip çıkmaması binlece hekim gücünü küstürdü. şimdi kendilerini yetiştiren hocalar için vurdum duymaz davranışa girildi.ama bilinmeliki çocuklarımızın geleceği için mesleklerin itibarının, adaletli gelir dağılımını, savunmazsak yarın hepimiz futbolcu olmak isteriz, şarkıcı oluruz mütahit olamazsak.ama okumanın yetişmiş insan gücü olmanın kıymetli bir şey olduğunu bu gün savunursak yarın çocuklarımız hırsız olmayacak beyin takımı olacaklar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir