Medimagazin logo

Aileler rapor peşine düştü

'Mini mini 1'lerin ilkokula başlamasına 15 gün kala 4+4+4 ile ilgili kafalar hâlâ karışık. Veliler hastane koridorlarında rapor kuyruğunda.
Kaynak: RADİKAL - MEHMET BİLBER
Aileler rapor peşine düştü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Okulların açılmasına sayılı gün kala aileler 66-72 aylık çocuklarını ‘küçük ve erken’ diyerek okula göndermemek için sağlık raporu kuyruğunda. Çocuk psikiyatrisi uzmanı doktor Fatih Ceylan kontrole gelen çocukların yaklaşık yüzde 75’inin okula başlamak için uygun olmadığını söyledi.


Okullar 17 Eylül’de başlıyor. Ancak ‘ 4+4+4 ’ olarak nitelendiren yeni eğitim sistemi, 1’inci sınıflara yönelik ‘uyum programı’ nedeniyle 10 Eylül’de fiilen başlamış olacak. Yeni eğitim sistemiyle ilgili tartışmalar sürerken aileler ise okula başlaması için erken olduğunu düşündükleri çocukları için sağlık raporu alma peşinde. Konuyla ilgili olarak Dr. Sami Ulus Hastanesinde çocuk pskiyatrisi uzmanı Fatih Ceylan son günlerde rapor almak için başvuruların yoğunlaştığını söylüyor.
Ceylan, kontrole gelen çocukların yüzde 75’inden fazlasının okula başlamak için uygun olmadığı yönünde rapor aldığını belirterek Avrupa’da benzer eğitim sistemlerinin olduğunu fakat Türkiye ’de buna çok ani geçildiğini ifade etti. Ceylan, “Okula başladıklarında aralarında 1.5 yaş kadar fark olan çocuklar aynı sınıfta ders görecek. Ayrıca bu çocukların çok kalabalık sınıflarda eğitim görecek olması çeşitli sıkıntılara neden olacaktır” dedi.

Muayene nasıl yapılıyor?
Çocuk psikiyatrisi uzmanı Fatih Ceylan: “3 çeşit muayene yapıyoruz. Fiziksel muayenede çocukların boy, kilo, kalem tutabilme gibi özelliklerine bakıyoruz. Ruhsal muayenede kaygı bozuklukları, annesinden ayrılabiliyor mu, çekingen mi, aşırı stres, depresyon var mı, bunlara bakıyoruz. Zeka kontrolünde kendi yöntemlerimizle anlama, kavrama yeteneklerine bakarak, bilişsel gelişimine bakıyoruz. Bazı durumlarda zeka testleri de uyguluyoruz.

Neden göndermek istemiyorlar?
Aileler de yeni eğitim sisteminden şikâyetçi. Çocuklarının henüz bebeklik çağından yeni çıktığını ve kendini ifade etmekte zorlandıklarını söylüyor. Birçok veli çocuğunun kendi tuvalet ihtiyacını ve temizliğini ev ortamında ebeveyninden aldığı yardımla sağlayabildiğini, bunu kalabalık okullarda hijyenik olarak gerçekleştirebilmelerinin mümkün olmadığını ifade ediyor. Ailelerin başka bir endişesi de öğretmenlerin 5-6 yaşındaki çocukları eğitebilmesi için yeterli donanıma sahip olup olmadığı konusunda. Yeni eğitim sistemine geçildiğini ama öğretmenlerin buna uygun eğitim almadıklarını iddia ediyorlar.

Aileden çocuğa ders: Doktora yanlış cevap ver
 Hastane koridorlarında gözlediğimiz ilginç bir konu da ailelerin muayeneden önce çocuklarını testlerde başarısız olması için uyarması. Burada doktor birkaç dakika veliyi dışarı çıkararak çocuğu birebir muayene ediyor. İşte bu muayene esnasında “Okula başlaması uygun değildir” raporu alabilmek için bazı aileler çocuklarına bilerek doktora yanlış cevaplar vermesini öğütlüyor.

aileler
rapor
peşine
düştü
Yorum (7)
şahin öztürk
İnadınızdan vazgeçin ve şu rezaleti durdurun sayın yetkililer..3 yaşında çocuğum var allah izin verirde o günleri görürsek okula geç göndermek için elimden geleni yapacağım..
0
Cevapla
Osman
Bir işi kimseleri dinlemeden, görüş almadan, zorla, kör inatla yaparsanız olacağı budur. Uzmanları yok sayar, küçümser, dışlarsanız kaos kaçınılmaz olur. Şimdi ayıkla pirincin taşını. Töövbe estagfurullah !!
0
Cevapla
pediatrist
rapor almaya gelen,telefonla ricacı olan,aracı olarak siyasileri sokanlardan gına getirdim.en traji-komik olanı sanki kendi milletvekilleri 4+4+4 kanununu çıkarmamış gibi bu durumdan muzdarip olan iktidar yanlısı halk ve yerel siyasetçilerin rapor almak için bir taraflarını yırtmaları. vermiyorum gereksiz yere rapor kardeşim, var mı yapabileceğiniz birşey? ...
0
Cevapla
As
Bakan neden 60 ay olması gerektiğini açıkladımı? 60 ay değilde 72 ay olursa ne oluyormuş ve neden 60 aylık cocuk ilk okula başlamak zorundaymış bilen ?
0
Cevapla
Ahmet
Ülke çıkarı için değil, tamamen siyasi çıkar hesabıyla (bazılarına göre imam hatipleri bütün eğitime yaymak için) tartıştırmadan, incelemeden, uzman görüşü alınmadan inadına, kavga döğüş çıkarılan, Köşkten de jet hızıyla onaylanan tilkad garibesi bir yasa. Kaos kaçınılmaz..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir