Medimagazin logo

Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Mücahit Avcil dağcılık sırasında üzerine kaya düşmesi sonucu yaralandı

Kaçkar Dağları'nda eğitim sırasında üzerine kaya düşmesi sonucu yaralanan dağcı doktor, askeri helikopterle kurtarıldı.
Kaynak: AA
Acil Tıp Uzmanı Doç. Dr. Mücahit Avcil dağcılık sırasında üzerine kaya düşmesi sonucu yaralandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye Dağcılık Federasyonunca (TDF) Kaçkar Dağları'nda başlatılan ileri kar buz eğitimine, Türkiye'nin farklı illerinden yaklaşık 80 dağcı katıldı.

Kaçkar Dağları'nın alt kısımdaki Mezovit Yaylası mevkisindeki eğitim sırasında yamaçtan düşen kaya, Adnan Menderes Üniversitesinde görevli Doç. Dr. Mücahit Avcil'e çarptı.

Avcil'in yaralanması üzerine ekipteki diğer dağcılar, jandarma ve Rize Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğünü arayarak yardım istedi. Yaralı dağcının bulunduğu yerden alınması için Genelkurmay Başkanlığından helikopter talep dildi.

Bunun üzerine Amasya Merzifon 5'inci Ana Jet Üs Komutanlığından kalkan askeri helikopter, yaralı dağcıyı bulunduğu yerden alarak Rize Limanı'na getirdi.

Avcil, burada hazır bekletilen ambulansla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

AFAD Müdürü Şakir Kuk, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rize'de dağcılarla ilgili kaza veya mahsur kalma olayını sık sık yaşadıklarını söyledi.

Dağcılık Federasyonunun Kaçkar Dağları'nda 80 kişilik ekiple faaliyeti olduğunu ifade eden Kuk, "Bu faaliyet esnasında bir kaya düşmesi sonucu bir doktor arkadaşımız yaralandı. Oradaki arkadaşlarla iletişim kurduk. Daha sonra helikopter isteyerek dağcıyı bulunduğu yerden alıp kurtarmış olduk. Ciddi kırıkları var. Kendisi de hekim ve durumunu bize anlattı." dedi.

doc. dr. mucahit avcil
dağcılık
askeri helikopter
yaralanma
doktor dağcı
Yorum (1)
Frankie Bellevan
Acil Tıp Uzmanı Meslektaşımıza Allahtan Acil Şifalar Diliyorum.. Bu Tip Kazalarda Aklıma hep 1991 yılında bir Erciyes Tırmanışında Hayatını Kaybeden , Dağcılık Federasyon Başkanlığı da Yapan Rahmetli Prof.Dr.Abdülmecit Doğru Hocamız gelir... Hayatını Kaybeden Nice Hocalarımız Gibi Mekanı Cennet Olsun...
7
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir