Medimagazin logo

Açık alanda kalp krizi geçirenlerin hayatta kalma ihtimali daha fazla

UÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özdemir: - "Halka açık yerlerde kalp krizi geçiren hastaların evde kalp krizi geçirenlere göre hayatta kalma şansı 6 kat daha fazla bulunmuştur"
Açık alanda kalp krizi geçirenlerin hayatta kalma ihtimali daha fazla
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Özdemir, "Halka açık yerlerde kalp krizi geçiren hastaların evde kalp krizi geçirenlere göre hayatta kalma şansı 6 kat daha fazla bulunmuştur" dedi. 

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orta yaş üstü kişilerde ani ölümlerin sıklıkla ileri derecede kalp damar hastalıklarına bağlı olduğunu söyledi.

Kalp krizi geçiren hastaların bir kısmının kalp hastası olduğunu dahi bilmediğini vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:

"Kalp krizi geçirenlerde öncesinde uyarıcı bazı belirtiler olduğunu görüyoruz. Bu uyarılar ihmal edilmiş ve önemsememiş. Bu gibi belirtiler kalp durması yaşayıp hayatta kalmış kimselerden yapılan çalışmada elde edilmiş verilerdir. Araştırmalara göre, orta yaş bayanlarda yapılan çalışmalarda ani ölümlerin ancak yüzde 5’i spor esnasında gerçekleşmiştir. Buradan bu yaş grubunda spor yapmanın kalp üzerinde ilave bir risk oluşturmadığını, aksine koruyucu olduğunu görmekteyiz."

Özdemir, kalp krizinin gerçekleştiği mekanın da önemli olduğuna dikkati çekti.

Hastanın hayatta kalabilmesi veya kalp krizini daha hafif zararlarla atlatmasında mekanın etkisinin büyük olduğuna değinen Özdemir, şunları kaydetti:

"Zaman uzadıkça hastanın bedeni ağır darbeler almaktadır. Bu nedenle kalp krizi geçirilen mekanın büyük hastanelere yakın olması, ulaşımı kolay bir bölgede olması hasta için hayati önem taşımaktadır. Özellikle ileri derecede kalp rahatsızlığı olan kimseler evde tek başına egzersiz yapmamalıdır, halka açık yerlerde, sağlık personelinin bulunduğu mekanlarda spor yapmalıdır. Halka açık yerlerde kalp krizi geçiren hastaların evde kalp krizi geçirenlere göre hayatta kalma şansı 6 kat daha fazla bulunmuştur. Ayrıca bu gibi yerlerde bu talihsiz olay meydana geldiğinde yakında yardım edebilecek kimselerin bulunması veya sağlık personelinin olması müdahale açısından önemlidir."

kardiyoloji
kalp krizi
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir