Medimagazin logo

"ABD'nin sağlık sisteminden çok daha iyi konumdasınız"

Artık Türk hastalar tedavi için ABD'ye gitmiyor, aksine ABD'li hastalar Türkiye'ye geliyor. Şah damarı tıkalı olduğu için her an felç geçirme tehlikesi bulunan Michael Joyce, Türk doktorun yaptığı 25 dakikalık başarılı ameliyatla hayata döndü. Ameliyat sonrasında Joyce, "Türk doktorlara, hastanelerinize ve sağlık sisteminize hayran kaldım. ABD'nin sağlık sisteminden çok daha iyi konumdasınız" dedi
Kaynak: YENİŞAFAK
"ABD'nin sağlık sisteminden çok daha iyi konumdasınız"
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk hastaların tedavi olmak için ABD'ye gittiği günler çoktan geride kaldı, aksine artık ABD'li hastalar şifa bulmak için Türkiye'ye geliyor. İngilizce öğretmeni 61 yaşındaki Michael Joseph Joyce da tedavi için Türkiye'yi tercih edenlerden biri...

Yaklaşık 4 yıldır Türkiye'de yaşayan ve İngilizce öğretmenliği yapan Joyce, son zamanlarda gözleri kararmaya başlayıp, kolunda ve ayağında da uyuşmalar olunca soluğu hastanede aldı. Yapılan tetkiklerde şah damarının yüzde 95 kapalı olduğu tespit edildi. Yani bu, Joyce'un her an felç geçirebileceği anlamına geliyordu. İstanbul'daki doktor arkadaşlarının tavsiyesi üzerine felç ve kangren riskli bacaklar konusunda uzman olan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Yusuf Kalko'ya başvurdu. ABD'li hasta Joyce, burada minimal invaziv damar cerrahisi tekniğiyle, genel anestezi verilmeden, doktoruyla sohbet ederek 25 dakika içinde şah damarından ameliyat edildi. Tıkalı damarları açılan Joyce, yarım saat bile sürmeyen ameliyat sonrasında tamamen sağlığına kavuştu.

SAĞLIK SİSTEMİNİZ ÇOK BAŞARILI; HAYRAN KALDIM

Ameliyat için istese ABD'ye gidebilecekken Türkiye'yi tercih eden Joyce, bu tercihinin nedenini şöyle açıkladı:

"Yaklaşık 4 yıldır Türkiye'de yaşıyorum ve daha önce burada iki kez ameliyat oldum. Yani bu benim Türkiye'deki üçünü ameliyatım oluyor. Tüm bu hastaneye gidişlerimde, hem hastanelerinize, hem doktorlarınıza hem de sağlık sisteminize hayran kaldım. Türk doktorlar son derece eğitimli ve tecrübeliler. En son ameliyatımı yapan Doç. Dr. Yusuf Kalko, zaten bana uyguladığı ameliyat tekniğinde dünyadaki sayılı kalp cerrahları arasında"

 

BELKİ OBAMA DÜZELTEBİLİR

Türkiye'deki sağlık sisteminin, ABD'den çok daha ileri bir düzeyde olduğunu vurgulayan Joyce, sözlerine şöyle devam etti: "ABD'de ne yazık ki sağlık sistemi, henüz insanların ihtiyaçlarına karşılık verir boyutta değil. Türkiye'deki özel ve devlet hastanelerinde tedavi olduktan sonra bunu daha da iyi anladım. Amerika'da örneğin bir MR çektirmek için en az iki üç hafta beklemek durumunda kalıyorsunuz. Ama, ben sadece birkaç saat içinde MR çektirip sonucumu aldım. Amerika'da bir kan testinin sonucunu bile 2 -3 gün içerisinde ancak alıyorsunuz. ABD Başkanı Obama da seçim vaatlerinde sağlık sistemini düzelteceği yönünde konuşmuştu; belki zaman içinde bu yönde adımlar atıp bizi biraz rahatlatabilir."

"abd'nin
sağlık
sisteminden
çok
daha
iyi
konumdasınız"
Yorum (9)
gölgelice
Ver gazı! ver gazı! Milyarlarca ilaç çöpe, milyarlarca dolar gereksiz mr, tomo, kit, protez vb. harcamalarına sular seller gibi akıtılınca kim övmez seni!
0
Cevapla
ht
evet hastalar için özellikle yeşil kartlılar için öyle denebilir ama günah keçisi yapılmış olan türk hekimleri için aynı şeyi söylemek biraz zor...
0
Cevapla
SDUSA
Turkiye herkese saglik hizmeti veriyorda ne oluyor. Kalite yerlerde surunuyor. Parasi olan ile parasi olmayanin aldigi saglik hizmet kalitesi aynimi acaba? Bunu sormak lazim. ABD de fakirde zanginde ayni kalitede hizmet aliyor hic degilse . Turkiye de kaynaklarin gerekesiz kullanimi var. Gerekli gereksiz testler... Her kose basinda MRI cihazi. Tum testlere ragmen kac hastanin tanisi konabiliyor ya da dogru konabiliyor. Hastalrin cogu kafasi karisik durumda gezinip duruyor. Boyle bir saglik hizmetini ovmek ne kadar anlamli. Turkiyenin henuz kat edecek cok yolu var. Bu tur haberler yazilirken dikkatli olunmasi taraftariyim.
0
Cevapla
ng
Yokk canim, gercekten mi, bizim niye haberimiz yok?????
0
Cevapla
receb
olay doktorun başarısı sağlık sistemiyle ne alakası var..ambulans uçakla yok şunun hayatını kurtardık, sanki ameliyatını sen yapıosun..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir