Medimagazin logo

7 ayda 2 doğum yaptı, SGK yakaladı

17 yaşındaki kadın sosyal güvencesi olmadığı için eltisinin kimliğiyle doğum yaptı. Eltisi 7 ay sonra doğum yapınca SGK uyandı. Genç kadın sahtekârlık ve dolandırıcılıktan mahkûm oldu. Yetmedi, şimdi de çocuğun kendisinin olduğunu kanıtlamaya uğraşıyor.
Kaynak: Cemal Doğan / HT GAZETE
7 ayda 2 doğum yaptı, SGK yakaladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

7 ayda 2 doğumyaptı, SGK yakaladı

3 ayrı davaya konu olan olay, Kars’ta başladı. Birbirlerine âşık olan İzzet Acar ile Özge evlenmek istedi. Ancak kızın yaşı 17’den küçük olduğu için babası izin vermeyince birlikte Ankara’ya kaçtılar. 2 çocuklu ağabeyi Atilla Acar’ın evine yerleştiler. Bu arada genç kadın hamile kaldı. Ancak İzzet Acar hâlâ işsizdi, sosyal güvenceleri de yoktu. Özge’nin doğum sancıları geldiğinde çaresiz, eltisi Aynur’un kimliğiyle hastaneye yatırıldı. Zeynep adı verilen bebek Aynur ve amcası Atilla Acar’ın üzerine kaydedildi.

SGK KAYITLARDAN ÇÖZDÜ

Doğumdan sonra Özge’nin babası da izin verince çift evlendi ve İzzet asgari ücretle bir markette işe başladı. Tam rahat bir nefes alınacaktı ki elti Aynur da 7 ay sonra evde doğum yaptı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) görevlileri “Gebe-Loğusa Takip Formu” düzenlemesinden yola çıkarak ailenin durumunu inceledi ve durum ortaya çıktı. “Aynı kişinin 7 ay içerisinde iki doğum yapması mümkün değildir” denilerek savcıya suç duyurusu yapıldı. İhbar üzerine savcılığa ifade veren Acar ailesi, “pişman” olduklarını söyledi. 550 lirayı bulan hastane borcunu ödeyip dava açılmamasını istediler. Ancak SGK şikâyetinde ısrar edince, savcılık Özge ve eltisi Aynur Acar hakkında “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik” suçlarından dava açtı.

HAPİS VE ADLİ PARA CEZASINA

Yargılama sonunda nüfus cüzdanını veren Aynur Acar, 4.5 yıl hapis, 3 bin 600 lira para cezasına, Özge Acar da 5 yıl hapis ve 3 bin 600 lira para cezasına çarptırıldı.Mahkeme Hakimi Oktay Saday, iyi halden cezayı önce indirdi, ardından ertelenmesine karar verdi. Ancak 5 bin lira para cezası kesti. Para cezasını aldıkları borçlarla kapatan Acar ailesi, ikinci bir dava ile şoke oldu. Bu kez kadınlar hakkında kocalarıyla birlikte Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “sahtecilik ve suça iştirak etmek” iddiasıyla ikinci bir dava açıldı. Buradaki yargılama sonucunda tüm aile fertleri, ayrı ayrı 1 yıl 8’er ay hapis cezası aldı. Bu ceza da ertelendi.

BU KEZ NESEP DAVASI

Acar ailesi, ikinci davadan da kurtuldu ama bu kez de nüfus kayıtlarının düzeltilmesi için mahkemeye gitmek zorunda kaldılar. Önce “nesebin reddi” davası açıldı. Henüz başlamayan dava sonuçlandığında bu kez küçük Zeynep’in gerçek anne ve babası üzerine kaydedilmesi için yeni bir dava açılacak. Bebeğin, kimin olduğunun tespiti de davayı daha karışık bir hale getirecek.

AVUKATI: UZUN BİR SÜREÇ BİZİ BEKLİYOR

İzzet-Özge Acar çiftinin hukuk davalarını takip eden avukatı Oğuz Kaan Doğan, ilginç olayla ilgili HABERTÜRK’e, “Ceza davaları sonuçlandı, hukuk davaları ise yeni başladı. En az 1.5 yıl alacak bir süreç bizi bekliyor” dedi

7
ayda
2
doğum
yaptı
sgk
yakaladı
Yorum (5)
drmurat
yurdum insanı,uyanık güya.bu yakalanan,yakalanmayan binlercesi var.tek çare bir an önce avuç içi tanıma.yoksa bu üçkağıtçılık,yalan dolan hacısından hocasına toplumun yüzde 90 ında var
0
Cevapla
murat çelikten
bu ülkenin sağlık harcamalarının en az 5 milyon tl si usülsüz harcama. devlet hastanesi faturalarındaki sistem yüzünden yaşanan fazla ödemeler, bazı özel hastanelerin yaptığı usulsüzlükler üni. hastaneleri faturalarının %5-10 unun rasgele incelenmesine bağlı usulsüzlükler, ihalelerde fazla fiyat alınmasına bağlı usülsüzlükler bunların tamamını sgk ya iletmeme rağmen verilen cevap madinardı. maalesef bu ülkeden bu insanlarımızla birşey olması zor.
0
Cevapla
dr
daha önce sakarya' da başkasının yeşil kartı ile doğum yapan şahıs hakkında açılan davayı mahkeme sağlık hizmeti ücretsiz olmalı diyerek sanık lehine sonuçlandırmış, millete de istediğiniz sağlık sahtekarlığını yapın yanınıza kar kalır, idarecilere de bu tür davalarla uğraşmayın mesajı vermişti. SGK ' nın davasından da bir şey çıkmaz. bense özetle millete ' Durmak yok çalmaya devam ' diyorum.
0
Cevapla
murat yıldırım
avuç içi tarama acilen tek çözüm....arık yeter sıkıldım şu sözlen hocam ne olur yazsan elinemı yapısır...bıktık ılac yazılmadıgı ıcın hakaretler sozel saldırılar vs vs
0
Cevapla
Mehmet K. Çelenk
Usülsüzlük sadece özelde değil, devlette de çok büyük ölçüde var ..
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir